BNP Paribas: Kolejna obniżka stóp proc. w lipcu, do końca br. stopa refer. wyniesie 4-4,5%
Kolejne cięcie stóp procentowych nastąpi w lipcu w scenariuszu bazowym banku, a do końca 2025 r. stopa referencyjna wyniesie 4-4,5%, prognozują ekonomiści BNP Paribas Bank Polska. Według nich, prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych w czerwcu jest "raczej niewielkie".
"Zgodnie z naszymi przewidywaniami, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się w maju na obniżkę stóp procentowych o 50pb. Uważamy, że to nie koniec łagodzenia polityki pieniężnej w Polsce. Presja cenowa w krajowej gospodarce wyraźnie zelżała na przestrzeni ostatnich miesięcy. Sądzimy, że w przygotowywanej przez analityków NBP lipcowej projekcji członkowie Rady także zobaczą potwierdzenie, iż zagrożenie inflacyjne w Polsce jest obecnie o wiele mniejsze niż przed kilkoma miesiącami. W tym świetle uważamy, że kolejne ruchy RPP są tylko kwestią czasu, choć w naszej ocenie prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych już w czerwcu jest raczej niewielkie. W scenariuszu bazowym zakładamy, że kolejna redukcja poziomu stóp procentowych nastąpi w lipcu" - napisał główny ekonomista Banku BNP Michał Dybuła w raporcie.
Główny ekonomista wskazał, że "proces luzowania polityki pieniężnej zakończy się w pierwszej połowie przyszłego roku, a stopa referencyjna NBP spadnie do poziomu 3,50%".
Według banku, w najbliższych miesiącach ceny importu oraz spowolnienie dynamiki płac obniżą inflację do ok.3% w II poł. br. W przyszłym roku tempo wzrostu cen powinno będzie bliskie celu inflacyjnego NBP 2,5%.
"Rozpoczęta przez Stany Zjednoczone wojna handlowa będzie naszym zdaniem wiązać się ze spadkiem presji cenowej. Gorsze perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego przełożyły się na obniżki cen surowców. Dodatkowo na niższą presję inflacyjną w kraju w przypadku towarów powinien wpływać także tańszy fracht, wzrost podaży na rynkach poza USA oraz słabszy dolar. Choć w przypadku usług inflacja jest bardziej 'lepka', to sądzimy, że wolniejsze tempo wzrostu wynagrodzeń przy braku boomu konsumpcyjnego powinno sprawić, że i w ich przypadku na przestrzeni kolejnych miesięcy obserwować będziemy stopniowe obniżenie dynamiki cen" - wyjaśnił starszy ekonomista Banku BNP Paribas Marcin Kujawski.
Oceniając ryzyko dla inflacji, Kujawski zauważył, że kluczowe są ceny energii, ale " przy obecnej sytuacji rynkowej wydaje się mało prawdopodobne, aby ceny gazu i prądu wzrosły w drugiej połowie roku". "Nie wykluczamy nawet, że koszt zakupu błękitnego paliwa może spaść" - dodał.
Ekonomiści banku oceniają, że po majowym posiedzeniu RPP nastąpiło "urealnienie" agresywnej wyceny obniżek stóp procentowych, co może sprzyjać "umiarkowanej aprecjacji złotego" i "spadek kursu EUR/PLN w najbliższym czasie w okolice 4,20".
"Na umocnienie PLN wpływać powinien także solidny wzrost gospodarczy. Nasza prognoza zakłada więc spadek kursu EURPLN w najbliższym czasie w okolice 4,20. Taki poziom wydaje się być spójny także z obrazem bilansu płatniczego Polski" - przewiduje Kujawski.
"Polska gospodarka zwiększy się o 3,5% w tym i przyszłym roku - oceniają ekonomiści Banku BNP Paribas. Choć amerykańskie cła nałożone na Unię Europejską są czynnikiem ryzyka dla prognozy, analitycy uważają, że luźniejsza polityka fiskalna w Europe może w dużym stopniu skompensować spadek amerykańskiego popytu" - podał bank.
W ubiegłym tygodniu podczas konferencji prasowej prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński poinformował, że dalsze decyzje RPP - czy podejmowane od lipca, czy od jesieni, będą polegały na fine tuningu, najchętniej po 0,25 pkt proc.
RPP obniżyła w ubiegłym tygodniu - zgodnie z oczekiwaniami - stopy procentowe o 50 pb, do 5,25% w przypadku głównej stopy referencyjnej.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 12.05.2025BankiAnalizy i raporty
BOŚ: Kolejne obniżki stóp proc. mogą nastąpić w lipcu i wrześniu po 25 pb
Kolejne obniżki stóp procentowych, po majowym dostosowaniu poziomu stóp o 50 pb, mogą nastąpić w lipcu i wrześniu po 25 pb, szacują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, kolejnym przełomowym momentem, dającym przestrzeń do obniżek stóp procentowych w lipcu, będzie spadek inflacji konsumenckiej CPI do ok. 3,5%.
- 12.05.2025Banki
Bank Millennium: Jesteśmy chronieni przed spadkiem stóp proc., liczymy na wzrost kredytów
Bank Millennium ocenia, że jest chroniony przed spadkami stóp procentowych i ocenia swoją wrażliwość na spadek stóp o 100 pb w perspektywie 12 miesięcy na "bliską zeru", poinformowali przedstawiciele banku. Millennium liczy na wzrost kredytów - zarówno hipotecznych, jak i dla przedsiębiorstw.
- 12.05.2025BankiAnalizy i raporty
ZPF: Wartość udzielonych pożyczek wzrosła o 22,8% r/r do 8,22 mld zł w 2024 r.
Wartość zobowiązań udzielonych klientom przez firmy z sektora pożyczkowego wzrosła o 22,8% r/r do 8,22 mld zł w ubiegłym roku, wynika z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF). Instytucje pożyczkowe udzieliły 2,24 mln pożyczek w 2024 r., a więc o 5,5% więcej r/r.
- 09.05.2025Banki
Pekao prognozuje kolejne obniżki stóp procentowych w lipcu i wrześniu - po 25 pb
Bank Pekao podtrzymał prognozę, że w tym roku stopy procentowe w Polsce zostaną obniżone łącznie o 100 pb, ale obecnie zakłada, że kolejne kroki to cięcia po 25 pb w lipcu i wrześniu, zamiast "50-tki" w czerwcu, jak prognozował wcześniej, podał bank. Według niego stopa docelowa to w dalszym ciągu 3,5% i zostanie osiągnięta pod koniec przyszłego roku.
- 08.05.2025BankiInformacje z gospodarki
Glapiński: Kolejna obniżka stóp w czerwcu wątpliwa, część członków RPP liczy na lipiec
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu jest wątpliwa, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Jednocześnie poinformował, że część członków RPP liczy na możliwość obniżenia stóp w lipcu.