CBRE: Na polskim rynku przybyło 86,5 tys. m2 powierzchni handlowej w I kw. 2024 r.
Warszawa, 13.05.2024 (ISBnews) - W I kwartale tego roku na polskim rynku przybyło 86,5 tys. m2 powierzchni handlowej, z czego 96% w postaci parków, wynika z raportu CBRE. Łącznie nowoczesna przestrzeń zakupowa w Polsce zajmuje 14,12 mln m2, z czego 27% znajduje się w małych miastach.
"W pierwszych trzech miesiącach 2024 roku na rynku handlowym w Polsce pojawiło się 13 nowych obiektów, z czego 11 stanowiły parki handlowe. Największe oddane do użytku to OTO Park Koszalin, o powierzchni 38 tys. m2, Park Handlowy Pyskowice, zajmujący 8 tys. m2 oraz Aura Park Przeworsk, mający ponad 6,7 tys. m2. Aktywność deweloperów koncentruje się przede wszystkim na parkach handlowych mających do 10 tys. m2, głownie w małych miastach. To kontynuacja trendu obserwowanego w poprzednich latach. Jednak na rynku dzieje się dużo nie tylko w obszarze parków. Widzimy coraz większą liczbę rewitalizacji, rekomercjalizacji i rebrandingów dużych centrów handlowych" - powiedział dyrektor w dziale powierzchni handlowych CBRE Mariusz Majkowski, cytowany w materiale.
W budowie znajduje się 530,7 tys. m2 nowej przestrzeni handlowej, z której niemal połowa (48%) zasili małe miasta (do 100 tys. mieszkańców) i większość (76%) stanowią parki handlowe, podano także.
"Przybywa również międzynarodowych marek na polskim rynku. Od stycznia do marca br. w naszym kraju pojawiły się Made by Society z Rumunii, Jack & Jones z Danii oraz Kamalion z Hiszpanii" - wymieniono.
Czynsze bazowe w najlepszych centrach handlowych utrzymują się na stabilnym poziomie 100-130 euro/m2/miesiąc w Warszawie i 40-60 euro/m2/miesiąc w innych dużych polskich miastach. Czynsze bazowe dla parków handlowych wynoszą średnio 9-12 euro/m2/miesiąc, podało CBRE.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 21.02.2025Biznes
Inicjatywa SprawdzaMy popiera powołanie komisji ds. deregulacji
Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) wnioskuje o powołanie specjalnej komisji ds. deregulacji, mającej na celu uproszczenie przepisów prawnych i redukcję biurokracji. Inicjatywa ta spotkała się z poparciem SprawdzaMy - Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski, kierowanej przez Rafała Brzoskę, podało SprawdzaMy. Celem komisji byłoby monitorowanie i wspieranie procesów deregulacyjnych oraz zapewnienie, że proponowane zmiany będą skuteczne i korzystne dla obywateli oraz przedsiębiorców.
- 18.02.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
PARP przyzna firmom MŚP 34,56 mln zł dofinansowania na promocję za granicą
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła wyniki naboru "Promocja marki innowacyjnych MŚP" w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Konkurs ma na celu wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w zwiększaniu ich obecności na rynkach międzynarodowych. Do dofinansowania rekomendowano 98 projektów na łączną kwotę 34 563 354,26 zł. Projekty te dotyczą m.in. produkcji jachtów i łodzi, produktów meblarskich, narzędzi budowlanych i malarskich czy oferowania kursów i szkoleń lotniczych.
- 17.02.2025Biznes
Brzoska: Powołaliśmy społeczną inicjatywę deregulacyjną 'sprawdzaMY'
Powstała społeczna inicjatywa deregulacyjną 'sprawdzaMY', w której każdy może zgłosić swój pomysł, poinformował Rafał Brzoska. Zostaną m.in. poddane analizie krytycznie projekty cyfryzacji w sądownictwie, służbie zdrowia. Specjalny zespół ekspertów zajmie się uregulowaniami w kwestii AI.
- 14.02.2025BiznesDeweloperzy
Tygodniowy przegląd informacji z sektora budownictwa i nieruchomości
Warszawa, 14.02.2025 (ISBnews) - Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora budownictwa i nieruchomości z okresu 10-14 lutego.
- 04.02.2025Biznes
GTC sprzedało działkę w Warszawie za 55 mln euro i biurowiec w Zagrzebiu za 27 mln euro
GTC sfinalizowało sprzedaż działki o wartości 55 mln euro na warszawskim Wilanowie oraz budynku biurowego Matrix C w Zagrzebiu za 27 mln euro, podała spółka. Transakcje te odzwierciedlają zaangażowanie GTC w optymalizację swojego portfela oraz generowanie płynności finansowej, podkreślono.