CBRE: Na rynku biurowym w 2025 r. będzie wyraźnie więcej transakcji wynajmu, w tym dużych
Aktywność najemców na rynku biurowym znacznie wzrosła w IV kw. 2024 r. i w tym roku spodziewany jest wyraźny wzrost liczby transakcji wynajmu, w tym dużych, przekraczających 20 tys. m2, uważa szef sektora biurowego w CBRE Radosław Pawlak. To z kolei skłoni inwestorów do podejmowania nowych projektów.
"W 2024 roku widać było obniżoną aktywność najemców na rynku biurowym. To powodowało, że także inwestorzy stali się mniej aktywni, brakowało funduszy zainteresowanych kupnem budynków. W efekcie niższej działalności inwestycyjnej najbardziej poszukiwanej, nowoczesnej powierzchni w dobrych lokalizacjach największych polskich miast zaczyna powoli brakować. Szczególnie poszukujący dużych powierzchni biurowych mają ograniczony wybór" - napisał Pawlak w komentarzu.
"W IV kwartale br. obserwujemy odwrócenie trendu, z którym mieliśmy do czynienia wcześniej. Aktywność najemców znacznie wzrosła i końcówka roku jest bardzo intensywna. [...] W przyszłym [2025] roku spodziewamy się wyraźnego wzrostu liczby transakcji wynajmu, w tym dużych, przekraczających 20 tys. m2. To skłoni inwestorów do podejmowania nowych projektów. Widzimy, że fundusze wracają na polski rynek. Spadek aktywności deweloperów w ostatnich latach doprowadził do ograniczonej podaży nowoczesnych powierzchni biurowych, co może zwiększyć zainteresowanie funduszy inwestycyjnych kupnem budynków w najlepszych lokalizacjach. Możliwości finansowania są coraz lepsze m.in. dzięki obniżkom stóp procentowych w strefie euro, a deweloperzy mają banki ziemi, więc mają gdzie budować. Świetnym przykładem ożywienia rynku jest m.in. największa w Europie transakcja sprzedaży Warsaw UNIT szwedzkiej spółce Eastnine AB. Spodziewamy się, że takich transakcji wkrótce będzie więcej, pojawią się nowi inwestorzy, w tym kolejni ze Skandynawii" - dodał.
Ekspert CBRE zwrócił uwagę, że procesy komercjalizacji nowo wybudowanych budynków w ostatnich miesiącach trwały nieco dłużej. Najemcy wolniej podejmowali decyzje, ponieważ musieli dobrze dopasować powierzchnię biurową do tego, jak będą pracować. Umowy na wynajem biura obecnie podpisywane są na 7-10 lat, co jest efektem wyższych kosztów przygotowania biura - dopasowania go do potrzeb konkretnej organizacji. To konsekwencja większego zapotrzebowania na pracę z biura zamiast zdalnej. Jak wynika z raportu CBRE "European Office Occupier Sentiment Survey 2024", odsetek osób wykonujących obowiązki stacjonarnie przez trzy lub więcej dni w tygodniu wzrósł w europejskich firmach z 37% do 43% w ciągu roku.
"Taki trend widzimy też w Polsce. Dotychczas dominującym podejściem do pracy hybrydowej były dwa dni w biurze, a trzy dni w domu - teraz zaczyna się to odwracać i ilość czasu pracy stacjonarnej zaczyna się zwiększać" - wskazał.
Trendem na polskim rynku biurowym są także konwersje funkcji budynków biurowych w kierunku nowych form użytkowania. Dotyczą one przede wszystkim starszych generacji obiektów, które są mniej atrakcyjne dla najemców, ale znajdują się w dobrych lokalizacjach. Przykładem może być wrocławski Sky Tower, w którym prawdopodobnie powstanie hotel, zakończył Pawlak.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 10.01.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
KRD: Liczba dłużników, upadłości konsumenckich i kwota zadłużenia ustabilizują się w 2025
Liczby dłużników, a także kwota zaległego zadłużenia, podobnie jak liczba upadłości konsumenckich, powinny ustabilizować się w 2025 r., prognozują eksperci Krajowego Rejestru Długów (KRD).
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiDeweloperzy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – grudzień 2024
W 2024 r. mieszkania z drugiej ręki podrożały, ale mniej niż deweloperskie. Grudzień był kolejnym miesiącem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Łodzi. W Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia poszła w dół już drugi miesiąc z rzędu – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 09.01.2025GospodarkaRaporty i analizyInformacje z gospodarkiRaporty
CBRE: Rynek nieruchomości komerc. wyniósł ponad 4,5 mld euro w 2024 i będzie dalej rosnąć
Łączna wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce przekroczyła 4,5 mld euro w 2024 r., podczas gdy w 2023 roku było to nieco ponad 2 mld euro, poinformował Przemysław Łachmaniuk z CBRE. Zwrócił uwagę, że mieliśmy do czynienia z korektą na rynku, dzięki której nowoczesne nieruchomości można było kupić po nieco bardziej atrakcyjnych cenach. Ważnym czynnikiem napędzającym ruch na rynku były obniżki stóp procentowych w strefie euro. Spodziewane są kolejne obniżki, dzięki czemu aktywność na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w 2025 roku będzie coraz wyższa.
- 09.01.2025GospodarkaInformacje z gospodarkiDeweloperzy
Colliers: Liczba budowanych projektów mixed-use wzrosła o 40% od 2022 r.
Liczba projektów wielofunkcyjnych (mixed-use) w budowie wzrosła o ok. 40% od 2022 r., a podaż będzie rosła w tempie kilku procent rocznie, wynika z danych Colliers. Według firmy, polski rynek projektów wielofunkcyjnych wkroczył w fazę dojrzałości. Z połączenia podstawowych funkcji, takich jak biura, handel i usługi, projekty te ewoluują w kierunku coraz większej kompleksowości i elastyczności.
- 08.01.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
PMR: Firmy wydały na rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji 1,8 mld zł w 2024 r.
Przedsiębiorstwa w Polsce wydały na rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji 1,8 mld zł w 2024 r., wynika z danych firmy PMR Market Experts. 8 na 10 podmiotów zapowiada wzrost budżetów na takie narzędzia w ciągu 2 najbliższych lat.