CBRE: W budowie jest 2,8 mln m2 nowej przestrzeni magazynowej
Warszawa, 20.03.2024 (ISBnews) - Na rynku przemysłowym i logistycznym widać coraz większą równowagę pomiędzy zapotrzebowaniem na powierzchnię, a nowymi inwestycjami. Obecnie w budowie jest 2,8 mln m2 nowej przestrzeni (spadek o 18% wobec 2022 r.), z czego połowa powstaje spekulacyjnie, wynika z raportu CBRE. W 2023 r. wynajęto 5,7 mln m2, a odsetek wolnych powierzchni normuje się na poziomie 6-8% i w efekcie stabilizują się czynsze.
Według raportu "Market Outlook 2024" całkowite zasoby powierzchni przemysłowo-logistycznej na koniec 2023 r. były o 11% wyższe r/r i wyniosły 31 mln m2. W tym okresie do użytku oddano 3,7 mln m2 i był to drugi najwyższy wynik w historii. Najwięcej takiej przestrzeni przybyło w Regionie Warszawskim (618 tys. m2) oraz Katowicach (599 tys. m2). Z kolei największą inwestycją okazał się obiekt Panattoni BTS Zalando Bydgoszcz o powierzchni 146 tys. m2. Popyt na magazyny w 2023 r. wyniósł 5,7 mln m2 powierzchni i był to trzeci najwyższy wynik w historii, pomimo spadku o 15%. w porównaniu do 2022 roku.
"Niezależnie od zawirowań gospodarczych, rynek magazynowy w Polsce pozostawał stabilny. Mimo to w latach 2017-2022 mieliśmy do czynienia z nadwyżką popytu nad podażą, co w 2023 roku uległo zmianie i pojawiły się pierwsze oznaki nadpodaży. Obecnie widzimy, że rynek zaczyna osiągać coraz lepszą równowagę pomiędzy dostępnością powierzchni, a zapotrzebowaniem na nią, na co wskazuje m.in. stan pustostanów normujący się na zdrowym poziomie 6-8%. Stabilizują się również koszty finansowania inwestycji i budowy. W związku z tym w najbliższej przyszłości nie powinniśmy spodziewać się skokowych zmian w wysokości czynszów, które obecnie wynoszą do 7,25 euro za mkw. za miesiąc w mieście Warszawa oraz od 3,9 do 5,4 euro w pozostałych regionach kraju. Trzeba jednak pamiętać, że mimo obecnej stabilizacji na horyzoncie wciąż pojawiają się bardzo duże transakcje, które będą napędzać popyt" - powiedział dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w CBRE Michał Śniadała, cytowany w komunikacie.
W budowie jest obecnie 2,8 mln m2 powierzchni przemysłowo-logistycznej, z czego połowa to inwestycje spekulacyjne - to o 40% wyższy wynik niż na koniec 2020 roku i o 18% niższy w porównaniu do końcówki 2022 roku. Liderem pod względem powstającej przestrzeni jest Wrocław, gdzie buduje się jej 775,3 tys. m2, a więc 28% wszystkich realizacji w Polsce, podano.
"Polska pozostaje jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla działalności przemysłowej i logistycznej w Europie. Cały czas obserwujemy rozwój firm obecnych na rynku, poszerzanie ich łańcuchów dostaw, a także pojawianie się nowych graczy. Zapotrzebowanie na powierzchnię przemysłowo-logistyczną będą generować zarówno firmy produkcyjne, jak i z sektora handlu internetowego. W odróżnieniu od innych rynków regionu, w Polsce cały czas mają miejsce transakcje branży e-commerce" - powiedział Śniadała.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.10.2024DeweloperzyInfrastrukturaMagazynowa
Spółka celowa Marvipolu sprzedała projekt magazynowy w Warszawie za 53,38 mln euro netto
Spółka PDC Industrial Center 135, będąca wspólnym przedsięwzięciem Marvipol Logistics (spółki zależnej Marvipol Development), PG Dutch Holding I B.V. oraz Hermes Platinum, zawarła umowę sprzedaży projektu logistyczno-magazynowego w Warszawie za 53,38 mln euro netto, podał Marvipol.
- 11.09.2024InfrastrukturaMagazynowa
BNP Paribas RE: Popyt na rynku magazynowym wyniósł rekordowe 1,76 mln m2 w II kw. 2024 r.
Popyt brutto na rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce wyniósł rekordowe 1,76 mln m2 w II kw. 2024 r., co oznacza, że Polska w tym okresie osiągnęła jeden z najlepszych wyników w Europie, wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland. Duże umowy, obejmujące powierzchnie od 20 tys. do 130 tys. m2, stanowiły 56% całkowitego wolumenu transakcji, a w jego strukturze dominowały nowe umowy i ekspansje, które stanowiły łącznie 60% wszystkich transakcji.
- 02.09.2024DeweloperzyDeweloperzy giełdowiInfrastrukturaPozwolenia na budowęPrzetargiKomunikacyjnaMagazynowaFinanse i kredytyInformacje giełdoweInformacje ogólneGospodarkaBiznesInformacje z gospodarki
Tygodniowy przegląd informacji z sektora budownictwa i nieruchomości
Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora budownictwa i nieruchomości z okresu 26-30 sierpnia.
- 25.07.2024DeweloperzyInfrastrukturaMagazynowa
Dekpol Budownictwo ma umowę z Panattoni na obiekt prod.-magazynowy w pomorskim
Dekpol Budownictwo, spółka zależna Dekpolu, zawarła ze spółką z Grupy Panattoni umowę generalnego wykonawstwa obiektu produkcyjno-magazynowego z pomieszczeniami biurowo-socjalnymi i infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Tuchom, woj. pomorskie, podał Dekpol. Za wykonanie prac ustalono wynagrodzenie ryczałtowe netto o równowartości około 5% przychodów ze sprzedaży grupy kapitałowej Dekpol za 2023 r. Termin zakończenia realizacji to III kwartał 2025 r.
- 09.07.2024DeweloperzyInfrastrukturaMagazynowa
Spółka celowa Marvipolu ma przedwstępną umowę sprzedaży magazynu za 53,5 mln euro netto
PDC Industrial Center 135, spółka celowa będącą wspólnym przedsięwzięciem Marvipol Logistics (jednostki zależnej Marvipol Development), PG Dutch Holding I i Hermes Platinum, zawarła przedwstępną umowę sprzedaży projektu magazynowego w Warszawie za wstępnie 53,5 mln euro netto, podał Marvipol Development. Zawarcie umowy przyrzeczonej powinno nastąpić do 20 grudnia br.