Citi Handlowy: RPP obniży stopy proc o 125 pb w br., docelowo do 3,5% z ryzykiem w dół
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 125 pb w br., dokonując cięć po 50 pb w maju i lipcu oraz o 25 pb w listopadzie, prognozują ekonomiści banku Citi Handlowy. Według nich, ryzyko wpływu taryf celnych narzuconych przez USA zwiększy dezinflację i w przypadku zwiększonej konkurencji ze strony chińskich produktów inflacja CPI w Polsce może zbliżyć się do ok. 2% na koniec przyszłego roku i da przestrzeń Radzie do luzowania polityki monetarnej do 3,5% w 2026 r. z ryzykiem w dół.
"Nasza nowa ścieżka stóp procentowych zakłada znacznie szybsze cięcia stóp i nieco niższą stopę końcową w porównaniu do poprzedniego scenariusza. Obecnie zakładamy, że stopy zostaną obniżone o 50 pb w maju i lipcu oraz o kolejne 25 pb w listopadzie (poprzedni scenariusz zakładał trzy obniżki o 25 pb w 2025 r. począwszy od lipca). Ponadto uważamy, że stopa procentowa może spaść do 3,5% w 2026 r., podczas gdy wcześniej oczekiwaliśmy, że dno cyklu wyniesie 3,75% na początku 2027 r. Ryzyko pozostaje przechylone w dół, ponieważ nawet nominalna stopa procentowa na poziomie 3,5% oznaczałaby wciąż relatywnie podwyższoną realną stopę procentową" - czytamy w "Poland Economics View: Forecast update - Faster rate cuts, slightly lower terminal rate.
Ekonomiści banku wskazują, że "zmieniając swoją retorykę, RPP nie poświęciła zbyt wiele uwagi ryzyku dezinflacji związanemu z nowymi amerykańskimi taryfami".
"Jednak naszym zdaniem z czasem ryzyko to może zacząć odgrywać większą rolę. Bardzo wysokie amerykańskie cła na chińskie towary i stosunkowo wysokie (10%) cła na produkty z innych krajów oznaczają, że scenariusz przekierowania handlu do Europy staje się coraz bardziej prawdopodobny. Nasza prognoza bazowa zakłada, że do końca 2026 r. główny wskaźnik CPI może wynieść około 2,5%, ale w przypadku zwiększonej konkurencji ze strony chińskich produktów może on zbliżyć się nawet do 2%. Taka zmiana średnioterminowych perspektyw polityki oznacza, że RPP może obniżyć stopy procentowe poniżej poziomu neutralnego" - czytamy dalej.
W ubiegłym tygodniu podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński zadeklarował, że chciałby obniżenia stóp procentowych dwa razy po 50 pb i ewentualnych kolejnych decyzji, po przerwie, jeszcze w tym roku. Liczy on, że w przyszłym roku główna stopa referencyjna spadnie do ok. 3,5% (z 5,75% obecnie).
W komunikacie po kwietniowym posiedzeniu RPP napisano, że napływające informacje, w tym niższe od oczekiwań dane GUS o inflacji w pierwszych miesiącach br., sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano.
RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 15.05.2025BankiAnalizy i raporty
Bank Pekao: Wzrost PKB sięgnie 4% r/r w całym 2025 r. - ryzykiem jest wojna handlowa
Wzrost PKB sięgnie 4% r/r w całym 2025 r., prognozują ekonomiści Banku Pekao. Według nich, ryzykiem dla tego wyniku są czynniki zewnętrzne - m.in. kłopoty europejskiego eksportu, spowodowane wojną handlową.
- 15.05.2025BankiAnalizy i raporty
PKO BP: Wzrost PKB wyniesie 3,3% r/r w całym 2025 r.
Wzrost PKB wyniesie 3,3% w całym 2025 r.br., prognozują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 15.05.2025Banki
BOŚ zawarł 196 ugód z kredytobiorcami CHF w I kw. 2025 r.
Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) zawarł 196 ugód z posiadaczami walutowych kredytów hipotecznych w I kwartale 2025 r. wobec 92 ugody kwartał wcześniej, podał bank w raporcie kwartalnym. W 2024 roku zawartych zostało łącznie 414 ugód, w tym 204 w ramach programu ugód.
- 14.05.2025Banki
Revolut Bank wprowadza refinansowanie kredytów hipotecznych na Litwie
Revolut Bank wprowadza uproszczone zasady refinansowania hipotek na Litwie. Zapowiada też wprowadzenie kredytów hipotecznych w Polsce, poinformowali przedstawiciele instytucji.
- 14.05.2025BankiAnalizy i raporty
BI/ PKO BP: Oszczędności ma 80% Polaków, doświadczenia z inwestycjami: 46%
Posiadanie oszczędności deklaruje 80% Polaków, natomiast co trzeci wskazuje, że ma ich na tyle dużo, aby w razie potrzeby wystarczyły na więcej niż 5 miesięcy. Większość pieniądze trzyma na kontach oszczędnościowych i lokatach, wynika z badania zrealizowanego we współpracy Business Insider Polska, agencji badawczej Maison & Partners oraz przy strategicznym wsparciu PKO Banku Polskiego. Blisko połowa (46%) badanych korzystała z produktów inwestycyjnych; 51% przy decyzji inwestycyjnej chciałaby skorzystać z rekomendacji eksperta - np. pracownika banku.