Colliers: Magazyny i regionalne biura najciekawsze dla inwestorów w Polsce w 2025 r.
Wśród polskich aktywów nieruchomościowych zwiększonym zainteresowaniem inwestorów będą się cieszyć w tym roku aktywa przemysłowe i logistyczne w Polsce oraz regionalne rynki biurowe, które - w przeciwieństwie do stołecznego - odnotują ograniczoną podaż nowej powierzchni do 2026 r., wynika z raportu firmy Colliers.
"Oczekuje się, że w 2025 r. aktywa przemysłowe i logistyczne w Polsce oraz regionalne rynki biurowe odnotują zwiększone zainteresowanie inwestorów. Alternatywne strategie, takie jak dług prywatny i finansowanie mezzanine będą dalej kwitnąć, podczas gdy kryteria kredytowe dla aktywów non-prime będą powoli łagodzone. Polski prywatny sektor majątkowy przesuwa się w kierunku inwestycji typu core+, a nadchodzące przepisy dotyczące REIT mogą przekształcić rynek poprzez zwiększenie płynności i różnorodności inwestorów, a ich uruchomienie planowane jest na 2026 r." - czytamy w raporcie "Highlights 2024 &Predictions 2025. CEE-6 Real Estate Market".
W tym roku spodziewany jest dalszy wzrost na rynku powierzchni przemysłowych i logistycznych, ale prawdopodobnie na niższym poziomie niż w 2024 r. i znacznie niższym niż w 2023 r. Może to skutkować dalszą lekką kompresję wskaźnika pustostanów w kierunku 7% lub 6% w pierwszej połowie roku. Ponadto, zakładając stabilny popyt, możemy oczekiwać, że deweloperzy będą bardziej skłonni do negocjowania czynszów za wolne powierzchnie w dużych, starszych budynkach.
Według Colliers, na rynku biurowym aktywność deweloperska w Warszawie ma wzrosnąć i w latach 2025-2026 ma powstać 230 tys. m2 powierzchni biurowej. Rynki regionalne odnotują natomiast ograniczoną podaż nowej powierzchni do 2026 roku. Główne projekty na rynkach regionalnych koncentrują się na lokalizacjach w centrach miast i większych metrażach.
"W nadchodzących kwartałach [na rynku biurowym], w związku z ograniczoną aktywnością deweloperską i rosnącym trendem wycofywania z rynku w celu modernizacji, prognozujemy stabilizację, a następnie stopniowy spadek wskaźnika pustostanów. Największym zainteresowaniem najemców cieszyć się będą budynki o wysokim standardzie. Aktywność najemców pozostanie stabilna, z rosnącym udziałem renegocjacji umów najmu, szczególnie w przypadku większych kontraktów przekraczających 2 500 m2. W 2025 r. stawki czynszów na głównych rynkach, takich jak Warszawa, Kraków i Wrocław, mogą nieznacznie wzrosnąć, ale oczekuje się, że ustabilizują się ze względu na dostępną powierzchnię biurową" - czytamy dalej w raporcie.
Ze względu na brak wielkoformatowych projektów handlowych i nasycenie rynku, dostępność powierzchni będzie miała kluczowe znaczenie dla przyciągnięcia głównych najemców. Konkurencja o najlepsze lokalizacje w centrach handlowych nasila się, a nowa podaż jest zdominowana przez formaty parków handlowych. W 2024 r. Kontigo, ESPRIT i Eastend zamknęły wszystkie swoje sklepy. Wzrost kosztów operacyjnych wpłynie na optymalizację sieci sprzedaży, a czynsze i opłaty eksploatacyjne mogą wzrosnąć wraz z inflacją, podał także Colliers.
Zwrócił też uwagę, że sieci handlowe z Polski będą kontynuować ekspansję na rynki zagraniczne. W 2024 r. Grupa Wittchen otworzyła sklepy w Austrii i Rumunii, Ochnik - na Słowacji, a Grupa CCC otworzyła sklepy HalfPrice na Litwie i w Hiszpanii. "Prognozujemy kolejne otwarcia i debiuty polskich sklepów w całej Europie w przyszłym roku" - zakończono.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 21.02.2025Biznes
Inicjatywa SprawdzaMy popiera powołanie komisji ds. deregulacji
Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) wnioskuje o powołanie specjalnej komisji ds. deregulacji, mającej na celu uproszczenie przepisów prawnych i redukcję biurokracji. Inicjatywa ta spotkała się z poparciem SprawdzaMy - Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski, kierowanej przez Rafała Brzoskę, podało SprawdzaMy. Celem komisji byłoby monitorowanie i wspieranie procesów deregulacyjnych oraz zapewnienie, że proponowane zmiany będą skuteczne i korzystne dla obywateli oraz przedsiębiorców.
- 18.02.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
PARP przyzna firmom MŚP 34,56 mln zł dofinansowania na promocję za granicą
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła wyniki naboru "Promocja marki innowacyjnych MŚP" w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Konkurs ma na celu wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w zwiększaniu ich obecności na rynkach międzynarodowych. Do dofinansowania rekomendowano 98 projektów na łączną kwotę 34 563 354,26 zł. Projekty te dotyczą m.in. produkcji jachtów i łodzi, produktów meblarskich, narzędzi budowlanych i malarskich czy oferowania kursów i szkoleń lotniczych.
- 17.02.2025Biznes
Brzoska: Powołaliśmy społeczną inicjatywę deregulacyjną 'sprawdzaMY'
Powstała społeczna inicjatywa deregulacyjną 'sprawdzaMY', w której każdy może zgłosić swój pomysł, poinformował Rafał Brzoska. Zostaną m.in. poddane analizie krytycznie projekty cyfryzacji w sądownictwie, służbie zdrowia. Specjalny zespół ekspertów zajmie się uregulowaniami w kwestii AI.
- 14.02.2025BiznesDeweloperzy
Tygodniowy przegląd informacji z sektora budownictwa i nieruchomości
Warszawa, 14.02.2025 (ISBnews) - Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora budownictwa i nieruchomości z okresu 10-14 lutego.
- 04.02.2025Biznes
GTC sprzedało działkę w Warszawie za 55 mln euro i biurowiec w Zagrzebiu za 27 mln euro
GTC sfinalizowało sprzedaż działki o wartości 55 mln euro na warszawskim Wilanowie oraz budynku biurowego Matrix C w Zagrzebiu za 27 mln euro, podała spółka. Transakcje te odzwierciedlają zaangażowanie GTC w optymalizację swojego portfela oraz generowanie płynności finansowej, podkreślono.