Credit Agricole: Inflacja może spaść do 2,4% r/r w II kw., szansa na obniżkę stóp w marcu
Warszawa, 08.01.2024 (ISBnews) - Spadek inflacji konsumenckiej do 6,1% r/r w grudniu ub.r. daje niższy punkt startowy dla procesów inflacyjnych w br. i istnieje prawdopodobieństwo, że CPI może znaleźć się w dolnym paśmie odchyleń celu inflacyjnego NBP w II kw. sięgając 2,4% r/r, (wobec celu NBP określanego jako 2,5% +/- 1 pkt proc.), szacuje Credit Agricole Bank Polska. Bank spodziewa się, że realizacja niższej ścieżki inflacyjnej względem wcześniejszych prognoz da argument Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) do powrotu do obniżek stóp procentowych w marcu o 25 pb.
"Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja CPI w Polsce zmniejszyła się w grudniu do 6,1% r/r wobec 6,6% listopadzie, kształtując się wyraźnie poniżej konsensusu rynkowego równego naszej prognozie (6,4%). GUS opublikował częściowe dane nt. struktury inflacji zawierające informacje o tempie wzrostu cen w kategoriach 'żywność i napoje bezalkoholowe', 'nośniki energii' oraz 'paliwa'. W kierunku spadku inflacji oddziaływała niższa dynamika cen w kategoriach: 'żywność i napoje bezalkoholowe' (5,9% r/r w grudniu wobec 7,3% w listopadzie) i 'paliwa' (-6,0% wobec -5,7%), a także obniżenie inflacji bazowej, która zgodnie z naszymi szacunkami zmniejszyła się w grudniu do 7,0% r/r wobec 7,3% w listopadzie. Przeciwny wpływ na inflację ogółem miała natomiast wyższa dynamika nośników energii (9,8% wobec 7,9%). Dostrzegamy istotne ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którym inflacja obniży się w I kw. do 3,3% r/r, a w II kw. osiągnie swoje minimum lokalne na poziomie 2,4%" - czytamy w MakroMapie banku "Czy Fed obniży stopy procentowe już w marcu 2024 r.?"
"Jednocześnie niższe od oczekiwań dane o inflacji stanowią silne wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którą RPP w marcu br. obniży stopy procentowe o 25pb. Czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy stóp procentowych jest ewentualne rozpoczęcie procedury postawienia prezesa NBP A. Glapińskiego przed Trybunałem Stanu" - prognozuje bank.
Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP odbywa się 8-9 stycznia.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) inflacja konsumencka wyniosła 6,1% w ujęciu rocznym w grudniu 2023 r. wobec 6,6% r/r w listopadzie. Konsensus rynkowy wynosił: +6,5% r/r i +0,3% m/m.
W grudniu i listopadzie RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie po tym, jak w październiku obniżyła je o 25 pb - w przypadku głównej stopy referencyjnej: do 5,75%. We wrześniu zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp - o 75 pkt proc. do 6% w przypadku stopy referencyjnej.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 26.11.2024Informacje z gospodarki
PIE: Popyt na dobra trwałe ograniczony, konsumpcja prywatna powoli odbudowuje się
Konsumpcja prywatna powoli odbudowuje się, ale gospodarstwa domowe wciąż ograniczają ją na rzecz odbudowy oszczędności i dominuje popyt na usługi, ocenił Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
- 26.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw niefinansowych spadły o 7,5% w I-IX 2024 r.
Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw niefinansowych wyniosły 138,6 mld zł w styczniu-wrześniu 2024 r. i spadły o 7,5% r/r (w cenach stałych), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując dane dotyczące firm zatrudniających 50+ osób.
- 26.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Wynik netto przedsiębiorstw niefinansowych spadł o 28,6% r/r w I-IX 2024 r.
Wynik finansowy netto przedsiębiorstw niefinansowych wyniósł 132 mld zł w okresie styczeń-wrzesień br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) i był niższy o 28,6% r/r, prezentując dane dotyczące firm zatrudniających 50+ osób. Przychody ogółem były niższe o 3,5% r/r, a koszty ich uzyskania spadły o 2,1%.
- 26.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) wzrosła o 1,3% r/r w październiku; konsensus: +0,7%
Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 1,3% r/r w październiku 2024 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 7,8%.
- 26.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Udział e-handlu w sprzedaży detalicznej wzrósł r/r do 9,1% w październiku
Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej (ceny bieżące) wzrósł do 9,1% w październiku br. z 9% przed rokiem, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Wartość sprzedaży przez internet wzrosła o 2,5% r/r.