Credit Agricole: Liczba oddanych mieszkań ustabilizuje się na ok. 125 tys. w 2024-2025
Liczba oddanych mieszkań ustabilizuje się na poziomie ok. 125 tys. w latach 2024-2025, tj. poniżej wartości z 2023 r. (142 tys.), prognozują ekonomiści Credit Agricole Bank Polska. Ich zdaniem dopiero II połowa 2025 r. okaże się okresem silnego wzrostu podaży na rynku mieszkań.
"W celu przygotowania prognozy liczby oddanych mieszkań (w ramach budynków wielorodzinnych) w ciągu najbliższych dwóch lat musieliśmy przyjąć kilka założeń nt. wartości zmiennych objaśniających w przyszłości. Zakładamy, że dynamika PKB będzie kształtowała się zgodnie z naszą prognozą kwartalną, wskazując na umiarkowane ożywienie gospodarcze w 2024 r. Z kolei w przypadku dynamiki cen produkcji budowlano-montażowej założyliśmy jej dalszą stopniową normalizację rozpoczętą już w 2023 r. Na podstawie wyników modelowania ekonometrycznego oczekujemy spadku liczby oddanych mieszkań w br. o kilkanaście procent w porównaniu do 2023 r. Uważamy, że roczna liczba oddanych mieszkań ustabilizuje się w latach 2024-2025 na poziomie ok. 125 tys., poniżej wartości z 2023 r. (142 tys.). Naszym zdaniem dopiero II połowa 2025 r. okaże się okresem silnego wzrostu podaży na rynku mieszkań" - czytamy w Makromapie pt. "Stabilizacja liczby mieszkań oddanych do użytku w 2025 r.".
Prognoza została zrewidowana w górę względem tej przedstawionej w raporcie ze stycznia 2024 r., głównie z uwagi na większą od oczekiwań banku liczbę oddanych mieszkań w I poł. br. (tzw. wyższy punkt startowy prognozy), podkreślili analitycy.
"Jednocześnie nie odnotowaliśmy istotnych zmian w zakresie kształtowania się czynników fundamentalnych uwzględnionych w modelu. Nasz model jest uproszczeniem rzeczywistości i nie uwzględnia wielu czynników, takich jak m.in. wpływ rządowych programów wsparcia kredytobiorców. Czynnikiem niepewności dla naszej prognozy pozostaje zatem brak konsensusu w koalicji rządzącej w sprawie programu 'Kredyt na Start' (znanego również jako 'Kredyt 0%). Poprzez zwiększenie popytu ten program może skłonić deweloperów do szybszej realizacji istniejących projektów" - czytamy dalej.
Drugim czynnikiem niepewności pozostaje dokładny czas oddania mieszkań rozpoczętych w ramach "górki" w 2021 r. Może on oddziaływać w kierunku zwiększenia liczby oddanych mieszkań w latach 2024-2025. Ożywienie gospodarcze w 2024 r., które może okazać się silniejsze od oczekiwań banku, również może (zgodnie z konstrukcją modelu) przyczynić się do podbicia liczby oddanych mieszkań, zaznaczono w raporcie.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wcześniej, że według wstępnych danych w pierwszych siedmiu miesiącach 2024 roku oddano do użytkowania 114,2 tys. mieszkań, tj. 9,9% mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 69,9 tys. mieszkań - o 5,8% mniej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni 41 tys. mieszkań, tj. o 18,8% mniej. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 97,1% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa oddano do użytkowania łącznie 3,3 tys. mieszkań (w ubiegłym roku 2,1 tys.).
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 17.12.2024Biznes
Kram Investment planuje rozpoczęcie budowy pierwszych parków handlowych w I poł. 2025 r.
Kram Investment planuje rozpoczęcie budowy pierwszych ekologicznych parków handlowych. w I poł. 2025 r., a zakończenie budowy zajmie około 18 miesięcy, podała spółka. Spółka planuje budowę kilku niewielkich parków handlowych rocznie, o powierzchni 4-6 tys. m2 każdy.
- 16.12.2024BankiBiznes
KPMG: Banki w Polsce uważają finans. nieruchomości za bardziej strategiczne niż inne w CEE
Polska nadal pozostaje liderem CEE pod względem obrotów na rynku inwestycyjnym, a finansowanie nieruchomości ma najbardziej strategiczne znaczenie dla banków w Polsce spośród całego regionu, wynika z raportu KPMG.
- 13.12.2024BiznesDeweloperzy
Tygodniowy przegląd informacji z sektora budownictwa i nieruchomości
Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora budownictwa i nieruchomości z okresu 9-13 grudnia.
- 09.12.2024BiznesDeweloperzy
Technologia z Marsa na placu budowy
PlanRadar wprowadza na place budów (zapowiedziany w marcu 2024) SiteView, czyli nowatorską funkcję, która zmienia sposób dokumentowania prac budowlanych, umożliwiając precyzyjne mapowanie obrazu na planach 2D i analizę zmian w czasie. Wystarczy regularny obchód po placu budowy z kamerą 360°, by stworzyć dokładny wizualny zapis każdego etapu projektu – od fundamentów po wykończenia. A to wszystko dzięki wykorzystaniu technologii SLAM (Simultaneous Localization and Mapping), stosowanej dotąd w robotyce i systemach autonomicznych, aby umożliwić urządzeniom lub robotom poruszanie się po nieznanych środowiskach.
- 06.12.2024BiznesDeweloperzy
Tygodniowy przegląd informacji z sektora budownictwa i nieruchomości
Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora budownictwa i nieruchomości z okresu 2-6 grudnia.