C&W: Poziom pustostanów w obiektach handl. spadł o 1,2 pkt proc. r/r do 3,5% powierzchni
Warszawa, 20.09.2023 (ISBnews) - Średni poziom pustostanów w obiektach handlowych w największych miastach w Polsce spadł o 1,2 pkt proc. r/r i wynosi obecnie 3,5% powierzchni. Spadek wakatów dotyczy sześciu z ośmiu największych miast (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Szczecin, Warszawa, Wrocław), wynika z danych Cushman & Wakefield.
Według ekspertów Cushman & Wakefield, dane mogą wskazywać na stopniową odbudowę sektora handlowego w Polsce. Jednocześnie, w miarę stabilizowania się sytuacji na rynku, właściciele obiektów handlowych powinni mocniej stawiać na urozmaicanie ich oferty.
"Najniższy poziom pustostanów na rynku nieruchomości handlowych charakteryzuje Kraków, gdzie wolnych jest jedynie 1,5% powierzchni (spadek z 1,9% w 2022). Ciekawie sytuacja przedstawia się też na łódzkim rynku - tutaj wskaźnik wakatów wynosi 1,8%, podczas gdy w analogicznym okresie 2022 roku do wynajęcia pozostawało 4,1% powierzchni. Na trzecim miejscu znajduje się Szczecin, gdzie pustostany stanowią 2,0%, co oznacza spadek o 2,6 pkt proc. r/r" - powiedziała head of research Cushman & Wakefield Ewa Derlatka-Chilewicz, cytowana w komunikacie.
Jednocześnie na poznańskim rynku handlowym, na którym poziom postanów jest obecnie najwyższy i wynosi 4,4%, wskaźnik ten spadł o 4,7 pkt proc. r/r, co należy jednak tłumaczyć zamknięciem dwóch obiektów, które notowały bardzo wysokie wskaźniki wolnej powierzchni w 2022 roku. Jedyne duże miasta, które odnotowały niewielki wzrost powierzchni niewynajętej, to Katowice - 3,9% (+0,5 pkt proc. r/r) i Wrocław - 4,3% (+0,3 pkt proc. r/r), podano.
"Spadający poziom pustostanów jest niewątpliwie jedną z najważniejszych zmiennych odzwierciedlających sytuację w każdym z segmentów rynku nieruchomości komercyjnych. Ważne jednak, aby niższe wakaty nie usypiały czujności właścicieli obiektów handlowych. Moment uspokojenia sytuacji rynkowej, to dobry czas na zweryfikowanie strategii sprzedażowej i marketingowej centrum handlowego. Z jednej z naszych najnowszych analiz badającej potrzeby klientów centrów handlowych wynika m.in., że dla 69% kupujących [Pytanie wielokrotnego wyboru na próbie 504 respondentów] kluczowy jest duży wybór dostępnych w obiekcie sklepów, a dla 38% - oferta gastronomiczna. Dlatego tak istotna jest weryfikacja tenant-mix obiektów handlowych, tak aby lepiej odpowiadały na zmieniające się trendy konsumenckie" - dodała Derlatka-Chilewicz.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 31.12.2024InfrastrukturaDeweloperzyMagazynowa
Panattoni sprzedało Panattoni Park Zabrze II na rzecz Generali Fond Realit
Panattoni sfinalizowało sprzedaż Panattoni Park Zabrze II na rzecz Generali Fond Realit (fundusz Generali Group), podała spółka. Panattoni Park Zabrze II to nowoczesny park logistyczny o powierzchni 45 000 m2 zlokalizowany w Zabrzu, na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ponad 50% powierzchni obiektu zajmuje firma Zarys International Group - jeden z największych dostawców sprzętu medycznego w Europie.
- 13.12.2024InfrastrukturaMagazynowa
Start aktywności nowego centrum dystrybucyjnego Frigo Logistics w okolicach Warszawy
Prace nad nowym kompleksem magazynowym Frigo Logistics, wiodącego operatora logistycznego dla produktów wymagających kontrolowanej temperatury, wkroczyły w ostateczną fazę. Obiekt w Nowym Dworze Mazowieckim otrzymał już wszystkie niezbędne pozwolenia na prowadzenie działalności. Z początkiem grudnia rozpoczął się proces operacji magazynowych oraz dystrybucyjnych.
- 09.10.2024InfrastrukturaDeweloperzyMagazynowa
Spółka celowa Marvipolu sprzedała projekt magazynowy w Warszawie za 53,38 mln euro netto
Spółka PDC Industrial Center 135, będąca wspólnym przedsięwzięciem Marvipol Logistics (spółki zależnej Marvipol Development), PG Dutch Holding I B.V. oraz Hermes Platinum, zawarła umowę sprzedaży projektu logistyczno-magazynowego w Warszawie za 53,38 mln euro netto, podał Marvipol.
- 11.09.2024InfrastrukturaMagazynowa
BNP Paribas RE: Popyt na rynku magazynowym wyniósł rekordowe 1,76 mln m2 w II kw. 2024 r.
Popyt brutto na rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce wyniósł rekordowe 1,76 mln m2 w II kw. 2024 r., co oznacza, że Polska w tym okresie osiągnęła jeden z najlepszych wyników w Europie, wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland. Duże umowy, obejmujące powierzchnie od 20 tys. do 130 tys. m2, stanowiły 56% całkowitego wolumenu transakcji, a w jego strukturze dominowały nowe umowy i ekspansje, które stanowiły łącznie 60% wszystkich transakcji.
- 02.09.2024Informacje z gospodarkiBiznesGospodarkaInformacje ogólneInformacje giełdoweFinanse i kredytyMagazynowaKomunikacyjnaPrzetargiPozwolenia na budowęInfrastrukturaDeweloperzy giełdowiDeweloperzy
Tygodniowy przegląd informacji z sektora budownictwa i nieruchomości
Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora budownictwa i nieruchomości z okresu 26-30 sierpnia.