Czas na podsumowanie zimy w branży deweloperskiej
Przed nami cały marzec, który wita nas pierwszymi promieniami słońca i zdecydowanie pogodną aurą. Zima już odchodzi w niepamięć. Czas na podsumowanie ostatnich miesięcy, dlatego zaglądamy na place budów nowych osiedli, by sprawdzić postępy prac. O szczegółach informują wielkopolscy deweloperzy.
Firmy deweloperskie decydują się na rozpoczęcie zupełnie nowych projektów, czego przykładem jest także Sky Investments. W ramach I etapu premierowej inwestycji Zielone Świerczewo powstanie 8 domów, w ramach 2 budynków szeregowych. Dostępne są 2 typy powierzchni: 121,92 lub 114,92 mkw. Ponadto do każdego lokalu przypisany jest ogród o powierzchni od 42 do 281 mkw. oraz miejsca postojowe. Budowa już trwa.
Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprzyjają spotkaniom pokazowym, zwłaszcza, kiedy można zobaczyć gotowe lokale, zweryfikować standard części wspólnych, czy poznać dokładniej okolicę osiedla. Jednym z deweloperów, który nie narzeka na brak zainteresowania jest More Place, posiadający w ofercie Osiedle Przy Jeziorach w Poznaniu.
– Zaglądają do nas zarówno klienci, którzy chcą kupić jeden z ostatnich gotowych domów, jak i tacy, którzy planują wybrać lokal z odbiorem na przyszły rok, a takie też mamy w ofercie. Jesteśmy też na etapie ich budowy. Wkrótce prace murarskie – mówi Tomasz Pietrzyński, członek zarządu firmy More Place.
W granicach miasta Poznania można wybrać ciekawe projekty mieszkaniowe. Symfonia Ptasia 28, Jasielska 8c – to aktualne propozycje dewelopera Grupa Inwest. Pierwsza z nich znajduje się w dzielnicy Grunwald i będzie liczyć sześć kondygnacji, w tym 118 mieszkań. „Jasielska 8c” to osiedle budowane w popularnej dla poznaniaków lokalizacji, czyli na Podolanach. Powstanie przyjazne i komfortowe osiedle z ponad 370 mieszkaniami w dwóch etapach. Etap 1 z zakończeniem budowy na grudzień 2024 posiadać będzie 166 mieszkań w 1 budynku, etap 2 to dwa budynki o łącznej liczbie mieszkań 208.
Zima jest początkiem prac związanych z realizacją I etapu projektu Grunwald Park. Ta debiutująca inwestycja spółki EBF Development powstanie w Poznaniu, przy ulicy Wieruszowskiej.
– Jako pierwsze zrealizowane zostaną 2 segmenty wielorodzinne. Łącznie 147 mieszkań o zróżnicowanych powierzchniach od 26 do 84 mkw. Planowane zakończenie budowy tego etapu to grudzień przyszłego roku - mówi Agata Nowaczyk z biura sprzedaży EBF Development.
Ponadto już niedługo deweloper rozpocznie procedurę związaną z odbiorami lokali projektu Apartamenty Bergera. Budynek składa się z 2 segmentów obejmujących 134 mieszkania i apartamenty o powierzchni od 33 do 131 mkw. Z kolei przy ulicy Jasielskiej powstaje 10 budynek popularnego osiedla Reduta Nowe Podolany.
Z kolei w północno-wschodniej części Poznania inwestycja deweloperska o nazwie Rynek Wschodni właśnie się zakończyła. Przy ulicy Głównej powstał kameralny budynek z 47 mieszkaniami, w tym dwa są wolne. Lokal nr M44 można podzielić na 2 niezależne mini kawalerki, każda z osobną łazienką oraz salonem z aneksem kuchennym. To będzie odpowiednia propozycja dla klienta inwestycyjnego. Natomiast apartament o powierzchni 132 mkw. to gwarancja komfortu dla kogoś, kto poszukuje większej przestrzeni.
Zaglądamy na budowy na obrzeżach Poznania
Poznaniacy, poszukując nowego mieszkania bądź domu, chętnie zaglądają na przedmieścia, ponieważ oferta ze strony deweloperów jest tutaj równie bogata i zdecydowanie łatwiej o pożądany dziś zielony ogród lub taras.
W podpoznańskim Błażejewie deweloper KM Building realizuje V etap inwestycji Rodzinny Zakątek. Część domów jest już gotowa, a w pozostałych trwają prace wykończeniowe.
- Oferujemy domy w zabudowie szeregowej o powierzchni 74 i 92 mkw., a w cenie 465.000 oraz 550.000 zł brutto. Wszystkie w podwyższonym standardzie deweloperskim. Nasze kompleksowo zaprojektowane osiedle gwarantuje spokój i ciszę, a każdy mieszkaniec otrzymuje m.in. własny ogródek czy miejsca postojowe. Lokalizacja projektu to potencjał do prowadzenia aktywnego, zdrowego trybu życia przy jednoczesnym komforcie wynikającym z bliskości poznańskiej aglomeracji - wskazuje Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.
W podpoznańskim Zalasewie trwa realizacja II etapu projektu Leśne Tarasy. Powstaną 32 mieszkania o powierzchni od 25,53 do 96,64 mkw., a wśród nich kawalerki oraz lokale 2-, 3- i 4- pokojowe. – Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem. Aktualnie trwają prace zbrojeniowe oraz wylewane są stropy pierwszego piętra – informuje Krzysztof Fludra prezes firmy Fludra Development. Wszystkie mieszkania będą wykończone w standardzie deweloperskim, a zakończenie prac planowane jest na III kwartał 2025 roku.
W podpoznańskiej Murowanej Goślinie trwa rozbudowa osiedla o nazwie Nowa Murowana. Do oferty trafił kameralny budynek B z 14 mieszkaniami, o powierzchniach 46 - 79 mkw. – Prowadzimy prace związane z fundamentami – informuje Patrycja Waligóra z biura sprzedaży inwestycji Nowa Murowana. Spółka realizuje też osiedle Nowe Szczytniki w gminie Kórnik. Tutaj prace też trwają.
Podsumowując, firmy deweloperskie mają za sobą zimę pełną pracy, a teraz czas na wiosnę, która zawsze stanowi ożywienie. Będzie to widoczne także w biurach sprzedaży i podczas spotkań pokazowych, którym wiosenna aura sprzyja. Przed nami Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu, więc w branży znów się wiele dzieje, co ostatnio jest naturalne.
Źródło: Mission Public Relations
- 07.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Archicom sprzedał 632 mieszkania, przekazał 380 w II kw. 2025 r.
Archicom, w ramach działalności własnej i w ramach zarządzania projektami mieszkaniowymi dla Grupy Echo Investment, sprzedał przedwstępnymi umowami sprzedaży i umowami deweloperskimi 632 lokale w II kwartale br. (z czego 104 umowy to bezpośrednio sprzedaż Grupy Echo realizowana przez Grupę Archicom), w porównaniu do 472 umów zawartych w II kwartale 2024 r. Liczba lokali przekazanych klientom wyniosła w tym czasie 380 (z czego 25 to bezpośrednio przekazania Grupy Echo realizowane przez Grupę Archicom), w porównaniu do 65 lokali przekazanych w II kwartale 2024 r., podała spółka.
- 04.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Develia sprzedała 748 lokali, przekazała 670 w II kw. 2025 r.; podtrzymuje cel roczny
Develia sprzedała na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych 748 lokali w II kw. br. wobec 911 w analogicznym okresie ubiegłego roku, podała spółka. W minionym kwartale deweloper przekazał 670 mieszkań w porównaniu do 459 w II kwartale 2024 r. Develia na koniec czerwca br. miała również zawarte 72 umowy rezerwacyjne, których znaczna część zostanie przekształcona w umowy deweloperskie w najbliższym okresie.
- 03.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Echo Investment pozyskało ponad 27 mln euro na projekt Swobodna SPOT we Wrocławiu
Echo Investment pozyskało z PKO Banku Polskiego kredyt budowlano-inwestycyjny o wartości 27,3 mln euro oraz 5 mln zł kredytu VAT, podała spółka. Środki zostaną przeznaczone na realizację projektu Swobodna SPOT we Wrocławiu, który docelowo zaoferuje ponad 41 tys. m2 powierzchni biurowej i handlowo-usługowej.
- 03.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Lokum Deweloper sprzedał 34 lokale, przekazał 24 w II kw. 2025 r.
Lokum Deweloper sprzedał 34 lokale w II kw. 2025 r. wobec 47 rok wcześniej, a rozpoznał w wyniku 24 (rok wcześniej: 52), podała spółka. Ponadto na koniec okresu grupa miała zawarte 16 umów rezerwacyjnych, 518 lokali w ofercie i 740 w realizacji.
- 03.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Dom Development sprzedał klientom detal. 1000 lokali, przekazał 611 w II kw. 2025
Dom Development sprzedał na rynku detalicznym 1 000 lokali w II kw. br. wobec 943 w analogicznym okresie 2024 roku (wzrost o 6% r/r), a przekazał w tym czasie klientom 611 (rok wcześniej: 716), podała spółka. Dodatkowo deweloper przekazał 97 lokali na rzecz inwestora instytucjonalnego z segmentu PRS (Private Rental Sector). Spółka spodziewa się "solidnych" wyników finansowych za pierwszą połowę br., zarówno pod względem przychodów, jak i osiąganych marż.