Develia przejmie Bouygues Immobilier Polska
Develia podpisała przedwstępną umowę dotyczącą nabycia 100% udziałów Bouygues Immobilier Polska, oddziału Bouygues Immobilier, francuskiego dewelopera. Cena sprzedaży ustalona w umowie przedwstępnej to 66,5 mln euro (ok. 283,6 mln zł). Dzię-ki przejęciu Develia zwiększy liczbę mieszkań w realizacji oraz potencjał wzrostu ban-ku ziemi w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu.
- Od kilku lat konsekwentnie umacniamy naszą pozycję na polskim rynku mieszkaniowym. Organiczny rozwój spółki skutecznie wspieramy poprzez współprace typu joint-venture oraz transakcje M&A. Przejęcie Bouygues Immobilier Polska jest spójne z naszą strategię biznesową i umożliwi nam dalszą ekspansję w trzech miastach, w których już działamy - przede wszystkim w Warszawie, która pozostaje dla nas szczególnie atrakcyjnym rynkiem - mówi Andrzej Oślizło, prezes Develii. - W strategii założyliśmy, że średniorocznie będziemy przeznaczać na zakupy działek pod nowe projekty oraz M&A ponad 500 mln zł i ta transakcja wpisze się w te ramy. Ze względu na bardzo dobrą sytuację płynnościową Develii, jesteśmy w stanie sfinansować to przejęcie ze środków własnych, pozostawiając sobie otwartą możliwość refinansowania kredytem bankowym - dodaje Andrzej Oślizło.
Bouygues Immobilier jest jednym z liderów rynku deweloperskiego we Francji. Od 2001 r. firma jest obecna także w Polsce, gdzie zrealizowała dotychczas ponad 9500 mieszkań i lokali usługowych w 70 projektach.
Na koniec 2024 r. Bouygues Immobilier Polska posiadała około 1300 mieszkań w realizacji i przygotowaniu, z czego na 1098 podpisano już umowy deweloperskie. Ponadto spółka posiadała ok. 2800 lokali w gruntach zabezpieczonych umowami przedwstępnymi. Inwestycje są zlokalizowane w Warszawie (ok. 71% całkowitej powierzchni użytkowej mieszkań), Poznaniu (13%) i we Wrocławiu (16%). Aktualnie Bouygues Immobilier Polska realizuje projekty takie jak m.in. Viva Cité, Osiedle Lumea i Neo Praga w Warszawie, Vilda Arte w Poznaniu i Vivre we Wrocławiu.
- Przejęcie Bouygues Immobilier Polska to dla Develii nie tylko zwiększenie skali działalności, ale także jej dywersyfikacja dzięki gruntom w nowych lokalizacjach i potencjalne korzyści wynikające z efektu synergii. Zakończony sukcesem proces integracji polskich spółek Nexity, które Develia przejęła w 2023 r. pokazał, że mamy odpowiedni know-how, by te synergie stworzyć i wykorzystać w celu przyspieszenia rozwoju grupy - mówi Karol Dzięcioł, członek zarządu Develii.
Przedwstępna umowa podpisana przez Develię dotyczy nabycia 100% udziałów spółki Bouygues Immobilier Polska. Cena sprzedaży to 66,5 mln euro (ok. 283,6 mln zł). Develia sfinansuje transakcję ze środków własnych z opcją refinansowania kredytem bankowym. Umowa powinna zostać sfinalizowana do 30 czerwca 2025 r. pod warunkiem uzyskania zgody Prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji w Polsce.
Źródło: Develia
- 30.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarkaFinanse i kredytyDeweloperzy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – kwiecień 2025 (wstępne dane)
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów jest już tylko o nieco ponad 1% wyższa niż przed rokiem. W stolicy, ale też we Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego. O 1% poszła ona w górę w Krakowie i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 30.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarkaDeweloperzy
Barometr Metrohouse, Credipass, RynekPierwotny.pl: dłuższy czas sprzedaży mieszkań i większe możliwości negocjacji
Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł na rynku wtórnym dwie niekorzystne tendencje dla osób sprzedających mieszkania. Pierwsza, to coraz wyższa skala negocjacji cen, a druga – dłuższy okres oczekiwania na klienta. Jednocześnie zmienia się profil kupujących – coraz częściej są to doświadczeni nabywcy wracający na rynek, co wzmacnia ich pozycję negocjacyjną.
- 30.04.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
NBP: Wzrost zatrudnienia planuje w II kw. 23,8% firm, redukcję - 8,4%
Odsetek przedsiębiorstw zamierzających zwiększyć liczbę pracowników w II kw. br. wyniósł 23,8%, a prognozujących redukcję zatrudnienia - 8,4%, podał Narodowy Bank Polski (NBP). Jednocześnie pogorszyły się perspektywy zatrudnienia w horyzoncie rocznym.
- 30.04.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,2% r/r w kwietniu; konsensus: 4,3% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,2% w ujęciu rocznym w marcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,4%, podał też GUS.
- 30.04.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
NBP: Firmy oczekują pogorszenia koniunktury, stabilizacji w inwestycjach w II kw.
Przedsiębiorstwa oczekują pogorszenia koniunktury w II kw. 2025 r. we wszystkich komponentach cyklicznych za wyjątkiem inwestycji, gdzie oczekiwana jest stabilizacja, podał Narodowy Bank Polski (NBP).