Domański: Kredyt na start, inne propozycje dot. mieszkań - na najbliższym posiedzeniu KERM
Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) zajmie się na swoim najbliższym posiedzeniu "Kredytem #naStart" oraz innymi propozycjami rozwiązań dotyczących rozwoju mieszkalnictwa, zapowiedział minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że w jego ocenie najważniejsze to skupić się na rozwiązaniach zwiększających podaż mieszkań.
"Na najbliższym Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów pan minister [rozwoju i technologii Krzysztof] Paszyk będzie przedstawiał nie tylko tzw. 'Kredyt na start', ale również inne rozwiązania, które mają służyć temu, aby dostępność mieszkań w Polsce była większa" - powiedział Domański w TVN24.
"Myślę, że tutaj potrzebne są zarówno rozwiązania, które zwiększają dostępność do kredytu - bo wiemy, że przy takich stopach procentowych, jakie mamy obecnie w Polsce, zdecydowana większość Polaków jest odcięta od kredytu hipotecznego. Ale w mojej ocenie, przede wszystkim powinniśmy się skupić na tych rozwiązaniach, które będą zwiększać podaż mieszkań, czyli krótko mówiąc: które będą sprawiały, że mieszkań w Polsce będzie budowało się więcej" - dodał.
Minister podkreślił, że dla niego "bardzo istotne jest budownictwo komunalne", współpraca z samorządami.
"Dlatego, że wiemy, że nie możemy skupiać się tylko na największych kilku miastach; to muszą być programy, które sprawią, że również w tych średnich i mniejszych ośrodkach mieszkań będzie powstawać po prostu wyraźnie więcej" - zakończył Domański.
Projekt ustawy o kredycie mieszkaniowych #naStart zakłada m.in. że dopłaty do kredytu mają być zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Dopłata ma obniżać oprocentowanie kredytu do: 1,5% w przypadku, gdy w skład gospodarstwa domowego nie wchodzi żadne dziecko; 1% w przypadku gospodarstwa domowego, w którego skład wchodzi jedno dziecko; 0,5% w przypadku gospodarstwa domowego, w którego skład wchodzi dwoje dzieci; 0% w przypadku gospodarstwa domowego, w którego skład wchodzi troje albo więcej dzieci i większego gospodarstwa domowego oraz w przypadku kredytów udzielanych jako kredyt konsumencki na pokrycie kosztów partycypacji w SIM/TBS albo wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 15.11.2024Zmiany w przepisach
MC: Podpisano list intencyjny w sprawie Funduszu Sztucznej Inteligencji
W Warszawie podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. W inicjatywie uczestniczą Ministerstwo Cyfryzacji, Obrony Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Rada Funduszu ma koordynować wydatki i działania w obszarze inwestycji w sztuczną inteligencję w Polsce.
- 09.11.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa dot. KZN
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, zwiększając wysokość dotacji podmiotowej do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Za nowelizacją głosowało 245 posłów, przeciw było 189, wstrzymało się 16.
- 07.11.2024Zmiany w przepisach
Kosiniak-Kamysz: MRiT przedstawi wkrótce program wsparcia w zakupie mieszkania 'MDM2'
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przedstawi wkrótce nową koncepcję wsparcia w zakupie mieszkania, która ma składać się z trzech filarów: własnościowego, spółdzielczego i społecznego, zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Nową koncepcję nazwał roboczo MDM2.
- 28.10.2024Zmiany w przepisach
Gawkowski: Chcemy, aby wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r.
Warszawa, 28.10.2024 (ISBnews) - Strategia cyfryzacji, którą dzisiaj ma przedstawić rząd zakłada, że wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r., poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
- 25.10.2024InfrastrukturaSpołecznaZmiany w przepisach
Polska 2050 złożyła projekt ustawy dot. remontów oświetlenia ulicznego przez gminy
Posłowie Polski 2050 złożyli w Sejmie projekt nowelizacji prawa energetycznego, dotyczący odblokowania możliwości eksploatacji, remontów, przebudów oraz budów oświetlenia ulicznego przez gminy oraz uelastycznienia przepisów ws. modernizacji oświetlenia w technologii LED, wynika z uzasadnienia do projektu.