Domański: Przyjęcie euro to nie 'sprawa na teraz', najpierw trzeba spełnić kryteria
Warszawa, 20.02.2024 (ISBnews) - Przyjęcie euro wiąże się z licznymi zaletami, nie tylko ekonomicznymi, ale i geopolitycznymi, jednak to nie jest "sprawa na teraz" - dopóki nie spełniamy kryteriów konwergencji, dyskusja o euro w Polsce jest przedwczesna, uważa minister finansów Andrzej Domański.
"Należy działać na rzecz wzmocnienia polskiej gospodarki, w efekcie czego będziemy spełniali kryteria konwergencji, które są kluczowe dla wejścia do strefy euro. Obecnie jesteśmy bardzo daleko od ich wypełnienia. W mojej ocenie dyskusja o euro jest przedwczesna. Natomiast wzmacnianie fundamentów gospodarki czy pilnowanie deficytu oraz długu publicznego, to są zadania, z którymi mierzymy się codziennie. Dostrzegam liczne zalety przyjęcia euro, nie tylko ekonomiczne, ale i geopolityczne. To nie jest jednak sprawa na teraz" - powiedział Domański w rozmowie z Business Insider Polska.
Zapytany, czy to sprawa na obecną kadencję parlamentu, odpowiedział: "Dopóki nie spełniamy kryteriów konwergencji, to dyskusja o euro w Polsce jest przedwczesna".
Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński mówił w końcu ub.r., że według niego debatę na temat przyjęcia wspólnej waluty można będzie rozpocząć w Polsce za 8-10 lat. Wskazywał, że dyskusja o wejściu Polski do strefy euro może się rozpocząć, gdy nasz kraj osiągnie zamożność - np. liczoną jako PKB per capita - krajów europejskich najwyżej rozwiniętych: Niemiec, Francji.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 20.12.2024Informacje z gospodarki
Domański: Listopadowe dane potwierdzają, że gospodarka przyspiesza
Listopadowe dane potwierdzają przyspieszenie gospodarcze, ocenia minister finansów Andrzej Domański.
- 19.12.2024Informacje z gospodarki
GUS: Liczba pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła o 7,5% r/r w listopadzie
Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, wzrosła o 7,5% r/r do 22 604 w listopadzie 2024 r., a w ujęciu miesięcznym spadła o 7,2%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 19.12.2024Informacje z gospodarki
GUS: Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o 1,9% r/r w listopadzie
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w listopadzie br., wzrosła o 1,9% r/r i wyniosła 16 411, zaś w ujęciu miesięcznym spadła o 29,7%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 19.12.2024Informacje z gospodarki
GUS: Liczba mieszkań oddanych do użytku spadła o 10,1% r/r w listopadzie
Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w listopadzie br. spadła o 10,1% r/r do 16 529, zaś w ujęciu miesięcznym spadła o 3,5%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 19.12.2024Informacje z gospodarki
GUS: Produkcja budowlano-montażowa spadła o 9,3% r/r w listopadzie: konsensus: -11%
Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) spadła o 9,3% r/r w listopadzie br., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 3,3%.