Inflacja spadnie do ok. 3% na koniec br.; cięcia stóp o ponad 100 pb w br.
Inflacja konsumencka ustabilizuje się na poziomie ok. 4% r/r do czerwca, a do końca br. spadnie do ok. 3% r/r, co da przestrzeń do cięcia stóp procentowych o ponad 100 pb w scenariuszu bazowym, szacują ekonomiści Erste Group.
"Ogólnie rzecz biorąc, trajektoria inflacji jest nadal niższa niż oczekiwano na początku tego roku, co stwarza możliwość obniżenia stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. Nasze prognozy na nadchodzące miesiące zakładają stabilną inflację na poziomie około 4% r/r do czerwca, po czym oczekuje się, że spadnie ona bliżej 3% w miarę zanikania efektu bazy związanego z zeszłoroczną podwyżką cen energii. Takie poziomy inflacji mogą zachęcić RPP do obniżki stóp o ponad 100 punktów bazowych do końca roku, co jest naszym obecnym scenariuszem bazowym" - czytamy w komentarzu analityka Erste Group Jakuba Cery do danych GUS o inflacji w kwietniu br.
Jak zaznaczył, głównym czynnikiem przyczyniającym się do stosunkowo niskiej inflacji w kwietniu była kategoria paliw, która odnotowała spadki o 1,7% m/m i o 8,3% r/r.
"Roczna stopa inflacji spadła o 0,7 punktu procentowego w porównaniu do marca, głównie z powodu efektu bazy i niższych cen paliw. Wśród opublikowanych kategorii największy wzrost odnotowano w przypadku żywności i napojów bezalkoholowych, o 0,8% miesiąc do miesiąca i 5,3% rok do roku. Energia elektryczna, gaz i inne paliwa były o około 0,4% tańsze niż w marcu, ale nadal o 11,3% droższe niż w ubiegłym roku" - czytamy dalej.
Wskazano, że dane inflacyjne za kwiecień "powinny uspokoić Radę Polityki Pieniężnej, która rozważa obniżkę stóp i jej skalę w przyszłym tygodniu".
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), według wstępnych danych, inflacja konsumencka wyniosła 4,2% w ujęciu rocznym w marcu 2025 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,4%.
Konsensus rynkowy przewiduje, że RPP w przyszłym tygodniu obniży stopę referencyjną o 50 pb.
RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 30.04.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
Goldman Sachs: RPP obniży stopy proc. o 50 pb w maju i łącznie o 150 pb w 2025 r.
Warszawa, 30.04.2025 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 50 pb w maju i łącznie o 150 pb w tym roku, przewidują ekonomiści Goldman Sachs.
- 30.04.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
Prawie 90% sprzedaży kredytów hipotecznych to umowy ze stałą stopą proc.
Bank Pekao nadal obserwuje wysokie zainteresowanie kredytami hipotecznymi na okresową stałą stopę procentową, które stanowią prawie 90% nowej sprzedaży; jednak spodziewa się, że wraz z oczekiwanym spadkiem stóp procentowych klienci będą skłaniali się do kredytów na stopę zmienną, poinformował wiceprezes nadzorujący Pion Zarządzania Ryzykami Marcin Gadomski.
- 30.04.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
ING BSK: Spodziewamy się cięcia stóp o 50 bp w maju i 125 pb w całym br.
Wynik kwietniowej inflacji konsumenckiej na poziomie 4,2% r/r wobec konsensusu rynkowego 4,3% stanowi ważny argument w dyskusjach na temat skali obniżek stóp procentowych NBP na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w przyszłym tygodniu, oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.
- 30.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarkaFinanse i kredytyDeweloperzy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – kwiecień 2025 (wstępne dane)
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów jest już tylko o nieco ponad 1% wyższa niż przed rokiem. W stolicy, ale też we Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego. O 1% poszła ona w górę w Krakowie i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 30.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarkaDeweloperzy
Barometr Metrohouse, Credipass, RynekPierwotny.pl: dłuższy czas sprzedaży mieszkań i większe możliwości negocjacji
Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł na rynku wtórnym dwie niekorzystne tendencje dla osób sprzedających mieszkania. Pierwsza, to coraz wyższa skala negocjacji cen, a druga – dłuższy okres oczekiwania na klienta. Jednocześnie zmienia się profil kupujących – coraz częściej są to doświadczeni nabywcy wracający na rynek, co wzmacnia ich pozycję negocjacyjną.