Glapiński: Cięcie stóp o 75 pb to dostosowanie, c.d. zależeć będzie od oceny sytuacji
Warszawa, 07.09.2023 (ISBnews) - Wczorajsza obniżka stóp procentowych o 75 pb była "gwałtownym dostosowaniem" ich poziomu, zaś dalsze decyzje banku centralnego w tej kwestii będą uzależnione od oceny sytuacji, zapowiedział prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
"To 75 pb to jest takie dostosowanie gwałtowne, bo zeszliśmy do tego, co powinno być. A dalej - działamy stosownie do naszej oceny sytuacji. Zobaczymy, co się dzieje, zobaczymy, jaka jest reakcja na naszą decyzję i będziemy podejmować stosowne decyzje" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
Wcześniej podczas konferencji Glapiński powiedział, że banki muszą się liczyć z tym, że stopy procentowe będą maleć, wraz z obniżaniem się inflacji.
Wskazał też, że inflacja wyniesie prawdopodobnie nieco powyżej 8,5% r/r we wrześniu, co oznacza, że wczorajsza decyzja o obniżce stóp procentowych została podjęta przy jednocyfrowej inflacji.
Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 10,1% w ujęciu rocznym w sierpniu 2023 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych pozostały bez zmian. Konsensus rynkowy wynosił: 10% r/r i 0% m/m.
We wczorajszym komunikacie RPP oceniła, że napływające w ostatnim czasie dane wskazują na mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową, co będzie oddziaływać w kierunku szybszego powrotu inflacji do celu inflacyjnego. Wskazano również, że wyraźnemu spadkowi inflacji towarzyszy obniżenie się oczekiwań inflacyjnych, co oddziałuje w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej.
RPP obniżyła wczoraj stopy procentowe o 75 pb w przypadku stopy referencyjnej do 6%. Konsensus oczekiwań rynkowych to obniżka o 25 pb.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 01.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
BGK: Dezinflacja ulegnie utrwaleniu, RPP obniży stopy o 75-100 pb do końca 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 75-100 pb do końca 2025 r., prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Według nich, ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP będzie wyraźnie niższa niż w poprzedniej, marcowej projekcji, która zakładała, że inflacja powróci do pasma odchyleń dopiero w II poł. 2026 r. i w efekcie zwiększa się przestrzeń do redukcji stóp procentowych
- 30.06.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
NBP: J. Tyrowicz za podwyżką stóp o 200 pb, przeciw obniżce o 50 pb na posiedzeniu RPP w V
Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) - Złożony podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb nie uzyskał większości głosów, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Domański: Inflacja spada, wyniesie ok. 3% r/r w lipcu
Inflacja konsumencka spada i wyniesie ok. 3% r/r w lipcu (wobec 4,1% r/r w czerwcu), ocenia minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że w Polsce mamy realne stopy procentowe "jedne z najwyższych w Europie".
- 30.06.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
PKO BP: Czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją, spadnie poniżej 3% w VII
Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%, podał też GUS.