Glapiński: Dyskusje o obniżkach stóp od października; decyzje przesuwają się na 2026 r.
Przyjęcie przez Sejm projektu ustawy o częściowym (do września 2025 r.) zamrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych sprawia, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych przesunie się na październik 2025 r., a same decyzje - na 2026 r., ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
"Tak jak prawie połowa członków Rady się publicznie wypowiedziała, że prawdopodobnie po marcu zacznie się - co najmniej - dyskusja na temat obniżki stóp, to teraz jest mowa, że taka dyskusja się może zacznie od października przyszłego roku. Ale to nie będzie dyskusja, która doprowadzi do obniżki stóp, no bo będziemy mieli do czynienia prawdopodobnie z początkiem nowej fali wzrostu inflacji. To się w ogóle nam przesuwa na 2026 rok" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
"Rada przejdzie na pewno do debaty - jeśli nie do decyzji - w momencie, kiedy inflacja się ustabilizuje, nie będzie już dalej rosnąć i z projekcji będzie wynikać, że rozpoczyna się proces spadku inflacji. Wtedy będzie ta debata - czy już obniżamy, czy za miesiąc obniżamy, czy za kwartał. Ale nie wtedy, kiedy przewidujemy, że inflacja będzie rosła" - dodał prezes.
Wcześniej podczas konferencji Glapiński powiedział, że decyzja o częściowym zamrożeniu cen energii oddala moment osiągnięcia celu inflacyjnego o około pół roku - na koniec 2026 r.
RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 01.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
BGK: Dezinflacja ulegnie utrwaleniu, RPP obniży stopy o 75-100 pb do końca 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 75-100 pb do końca 2025 r., prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Według nich, ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP będzie wyraźnie niższa niż w poprzedniej, marcowej projekcji, która zakładała, że inflacja powróci do pasma odchyleń dopiero w II poł. 2026 r. i w efekcie zwiększa się przestrzeń do redukcji stóp procentowych
- 30.06.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
NBP: J. Tyrowicz za podwyżką stóp o 200 pb, przeciw obniżce o 50 pb na posiedzeniu RPP w V
Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) - Złożony podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb nie uzyskał większości głosów, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Domański: Inflacja spada, wyniesie ok. 3% r/r w lipcu
Inflacja konsumencka spada i wyniesie ok. 3% r/r w lipcu (wobec 4,1% r/r w czerwcu), ocenia minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że w Polsce mamy realne stopy procentowe "jedne z najwyższych w Europie".
- 30.06.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
PKO BP: Czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją, spadnie poniżej 3% w VII
Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%, podał też GUS.