Glapiński: Inflacja będzie nadal stopniowo, choć wolniej, spadać w kolejnych kwartałach
Warszawa, 07.12.2023 (ISBnews) - Po gwałtownym spadku w poprzednich miesiącach, obecnie spadek inflacji - co naturalne - jest już wolniejszy, ale inflacja będzie nadal stopniowo spadać w kolejnych kwartałach, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Inflacja spada i jest na ścieżce zmierzającej do celu inflacyjnego, podkreślił.
"Po gwałtownym spadku w poprzednich miesiącach, obecnie spadek inflacji - co naturalne - jest już wolniejszy. Jest to w pełni zgodne z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami. Nadal inflacja zachowuje się tak, albo prawie tak, jak to wynika z naszych przewidywań, projekcji. Prognozy NBP wskazują, że w kolejnych kwartałach inflacja w Polsce będzie nadal stopniowo spadać. Ten spadek jest, oczywiście, wolniejszy, czy może nawet coraz wolniejszy - jak we wszystkich krajach: im niższy poziom, tym wolniejszy spadek - ale on następuje" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
"Inflacja spada i jest na ścieżce zmierzającej do naszego celu inflacyjnego […] Spadek inflacji jest niesłychanie szybki, ale zgodny z projekcjami Narodowego Banku Polskiego" - dodał.
"Przewidujemy, że inflacja będzie nadal zmierzać w kierunku celu inflacyjnego i w ciągu dwóch lat dojdzie do osiągnięcia tego celu, tak jak to przedstawiliśmy w projekcji" - powiedział także.
Podkreślił, że ważne jest to - "na co czekaliśmy długo" - że obniża się także systematycznie inflacja bazowa. Według wstępnych szacunków, jest ona już o ok. 5 pkt proc. niższa niż w szczycie z marca tego roku, powiedział szef banku centralnego.
Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 6,5% w ujęciu rocznym w listopadzie 2023 r. według szybkiego szacunku.
Jak podał NBP, inflacja konsumencka wyniesie - według centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej - 11,4% w 2023 r., 4,6% w 2024 r. i 3,7% w 2025 r. (wobec odpowiednio: 11,9%, 5,2% i 3,6% dla tych lat w projekcji lipcowej). Inflacja CPI powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP - określonego jako 2,5% +/- 1 pkt proc. - pod koniec horyzontu projekcji, zaś bilans czynników niepewności w projekcji wskazuje na zbliżony do symetrycznego rozkład ryzyk dla dynamiki PKB i asymetrię ryzyk w górę dla inflacji CPI.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 26.11.2024Informacje z gospodarki
PIE: Popyt na dobra trwałe ograniczony, konsumpcja prywatna powoli odbudowuje się
Konsumpcja prywatna powoli odbudowuje się, ale gospodarstwa domowe wciąż ograniczają ją na rzecz odbudowy oszczędności i dominuje popyt na usługi, ocenił Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
- 26.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw niefinansowych spadły o 7,5% w I-IX 2024 r.
Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw niefinansowych wyniosły 138,6 mld zł w styczniu-wrześniu 2024 r. i spadły o 7,5% r/r (w cenach stałych), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując dane dotyczące firm zatrudniających 50+ osób.
- 26.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Wynik netto przedsiębiorstw niefinansowych spadł o 28,6% r/r w I-IX 2024 r.
Wynik finansowy netto przedsiębiorstw niefinansowych wyniósł 132 mld zł w okresie styczeń-wrzesień br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) i był niższy o 28,6% r/r, prezentując dane dotyczące firm zatrudniających 50+ osób. Przychody ogółem były niższe o 3,5% r/r, a koszty ich uzyskania spadły o 2,1%.
- 26.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) wzrosła o 1,3% r/r w październiku; konsensus: +0,7%
Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 1,3% r/r w październiku 2024 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 7,8%.
- 26.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Udział e-handlu w sprzedaży detalicznej wzrósł r/r do 9,1% w październiku
Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej (ceny bieżące) wzrósł do 9,1% w październiku br. z 9% przed rokiem, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Wartość sprzedaży przez internet wzrosła o 2,5% r/r.