07.09.2023
Informacje ogólneInformacje z gospodarki

Glapiński liczy na stabilizację kursu złotego na poziomie odpowiednim do fundamentów

Warszawa, 07.09.2023 (ISBnews) - Kurs złotego powinien się ustabilizować na poziomie, który jest odpowiedni ze względu na fundamenty polskiej gospodarki, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Według niego, deprecjonowanie złotego o 2% może mieć jedynie niewielki wpływ na inflację w perspektywie dwóch kwartałów.

"Mam nadzieję, że kurs się ustabilizuje na tym poziomie, na którym powinien, zważywszy na tzw. fundamenty. W Polsce się opłaca inwestować. Kapitał spekulacyjny, oczywiście, trochę traci zainteresowanie, jak stopy procentowe spadają. A one spadają, bo inflacja spada" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Powtórzył, że bank centralny nie interweniuje na rynku FX w celu obrony określonego poziomu kursu złotego.

"My nie interweniujemy, żeby był jakiś kurs. Kurs jest całkowicie wolny. I oczywiście reaguje na zmiany. Wiadomo, że niższe stopy procentowe oznaczają - same w sobie, gdyby się inne czynniki nie zmieniały - słabszy kurs. Ale przecież nie będziemy trzymać kursu dla tych, którzy są zainteresowani tym kursem, po to, żeby mrozić gospodarkę, spowalniać rozwój gospodarczy i mieć inflację wyższą. To nie jest naszym celem. Ale oczywiście obserwujemy i cieszymy się, jak kurs złotego umacnia się. Mocniejszy kurs złotego też działa silnie antyinflacyjnie. Nie aż tak strasznie silnie, ale silnie" - wskazał szef NBP.

"Deprecjonowanie złotego o 2% oczywiście nie ma żadnego wpływu na inflację. Za dwa kwartały może mieć niewielki wpływ, bez znaczenia dla tych wielkich procesów, które się odbywają - deflacyjnych w tej chwili. Jaki to jest główny proces deflacyjny, który się dzieje w tej chwili? Niestety - prawie recesyjna sytuacja we wszystkich krajach świata, które nas interesują, z którymi mamy wymianę handlową" - dodał Glapiński.

W komunikacie po zakończonym wczoraj posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) napisano, że NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania celem obniżenia inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie; może stosować interwencje na rynku walutowym.

W poprzednich miesiącach w komunikacie pisano, że "NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego".

RPP obniżyła wczoraj stopy procentowe o 75 pb w przypadku stopy referencyjnej do 6%. Konsensus oczekiwań rynkowych to obniżka o 25 pb.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii