24.04.2025
Informacje z gospodarki

Glapiński: NBP osiągnął poziom ponad 500 ton złota w rezerwach walutowych

Narodowy Bank Polski (NBP) osiągnął poziom ponad 500 ton złota w swoich rezerwach walutowych, poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

"Od kilku lat deklarowałem, że Narodowy Bank Polski będzie systematycznie zwiększać zasoby złota. Dziś z dumą mogę powiedzieć: dotrzymaliśmy obietnicy danej Polkom i Polakom, osiągnęliśmy cel. Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20%. To efekt przemyślanej, długofalowej strategii, którą konsekwentnie realizujemy, by wzmocnić bezpieczeństwo finansowe naszego kraju i zapewnić przyszłym pokoleniom stabilność" - powiedział Glapiński, cytowany w komunikacie.

Prezes NBP wskazał, że "nasze rezerwy dewizowe - dziś to ponad 237 mld USD - wzmacniają status Polski jako bezpiecznego i wiarygodnego uczestnika globalnego systemu finansowego".

"Pod względem posiadanych zasobów złota w ciągu ostatnich lat awansowaliśmy do światowej czołówki banków centralnych" - czytamy dalej.

Szef banku centralnego, ocenił, że "złoto to najbezpieczniejsze aktywo rezerwowe".

"Jest wolne od bezpośrednich powiązań z polityką gospodarczą jakiegokolwiek kraju, odporne na kryzysy i zachowuje realną wartość w długim okresie. To symbol stabilności, który zwiększa naszą wiarygodność w oczach inwestorów i partnerów zagranicznych" - wskazał.

W marcu br. NBP informował, że osiągnął poziom 480 ton złota w swoich rezerwach walutowych.

W styczniu br. prezes NBP poinformował, że NBP zwiększył rezerwy w złocie do 450 ton. Wcześniej w grudniu NBP informował, że rezerwy banku centralnego w złocie wyniosły 427,2 ton i osiągnęły wartość 152,9 mld zł na koniec października 2024 r. Ich udział w oficjalnych aktywach rezerwowych wyniósł ponad 17,7%, a bank centralny zamierza nabywać złoto aż do osiągnięcia 20% udziału tego kruszcu w rezerwach walutowych.

(ISBnews)

Źródło: ISB news