Glapiński: RPP nie dyskutuje o kursie złotego, który lekko osłabł, ale pozostaje mocny
Warszawa, 05.10.2023 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie dyskutuje o kursie złotego, który po ok. 7 miesiącach umacniania się ostatnio lekko osłabł, ale pozostaje mocny, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński. Podkreślił, że choć silny złoty jest korzystny dla osłabiania inflacji, bank centralny nie robi nic, żeby ten kurs wzmacniać.
"My nie dyskutujemy o kursie złotego. Kurs złotego jest wolny. […] Ale, oczywiście, nie robimy żadnych gwałtownych ruchów, które by spowodowały, że w ogóle coś się w gospodarce rozchwieje, a kurs należy do bardzo ważnych parametrów" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
"Kurs w długich okresach jest bardzo dobry. Przez długi okres, chyba przez siedem miesięcy, kurs cały czas rósł. Teraz lekko zmalał, ale lekko. […] Ale jest dobry, mocny kurs. Jest mocna waluta, stabilna, dobrze się trzymająca" - dodał szef banku centralnego.
Powtórzył, że bank centralny nie określa konkretnych, oczekiwanych poziomów kursu walutowego.
"Mogę powiedzieć w imieniu Rady, że jesteśmy zadowoleni z tego, jak przez ostatnie lata kształtował się kurs złotego, bo widzimy, jak gospodarka go odbiera, jak funkcjonuje. Nic nadzwyczajnego się nie dzieje, nic nerwowego" - powiedział także Glapiński.
"Silny kurs złotego, oczywiście, spowalnia proces inflacji. Z tego punktu widzenia jesteśmy zadowoleni, jak kurs złotego jest silny. To nam się podoba, ale nie robimy nic, żeby ten kurs wzmacniać, bo byśmy zeszli z dogmatu wolnego kursu walutowego" - podkreślił prezes NBP.
W komunikacie po zakończonym wczoraj posiedzeniu RPP napisała, że NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, wskazano także.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 18.04.2025Informacje z gospodarki
MF zaoferuje obligacje za 7-12 mld zł na przetargu sprzedaży w środę
Ministerstwo Finansów zaoferuje w środę, 23 kwietnia, obligacje skarbowe o wartości 7-12 mld zł, podał resort.
- 17.04.2025Informacje z gospodarki
GUS skorygował wzrost PKB w IV kw. ub.r. do 3,4% z 3,2% r/r, wzrost w całym 2024 bez zmian
Główny Urząd Statystyczny (GUS) zrewidował dane o wzroście Produktu Krajowego Brutto (niewyrównanego sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) w II kw. ub.r. o 0,1 pkt proc. w górę do 2,2%, w II kw pozostawił bez zmian na poziomie 3,2%, w III kw. podwyższył o 0,1 pkt proc. do 2,8% i w IV kw. - o 0,2 pkt proc. do 3,4%.
- 16.04.2025Informacje z gospodarki
Indeks WIG20 spadł o 0,10% na zamknięciu w środę
Indeks giełdowy WIG20 spadł o 0,10% wobec poprzedniego zamknięcia i osiągnął poziom 2 615,84 pkt w środę, 16 kwietnia.
- 16.04.2025Informacje z gospodarki
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 3,6% r/r w marcu; konsensus: 3,5% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,6% w marcu 2025 r. w ujęciu rocznym wobec 3,6% r/r w lutym br., podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 16.04.2025Informacje z gospodarki
Eurostat: Inflacja HICP w Polsce wyniosła 4,4% r/r w marcu
Inflacja HICP w Polsce wyniosła 4,4% r/r w marcu 2025 r. wobec 4,3% r/r inflacji miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 0,3%.