Glapiński: RPP nie dyskutuje o kursie złotego, który lekko osłabł, ale pozostaje mocny
Warszawa, 05.10.2023 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie dyskutuje o kursie złotego, który po ok. 7 miesiącach umacniania się ostatnio lekko osłabł, ale pozostaje mocny, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński. Podkreślił, że choć silny złoty jest korzystny dla osłabiania inflacji, bank centralny nie robi nic, żeby ten kurs wzmacniać.
"My nie dyskutujemy o kursie złotego. Kurs złotego jest wolny. […] Ale, oczywiście, nie robimy żadnych gwałtownych ruchów, które by spowodowały, że w ogóle coś się w gospodarce rozchwieje, a kurs należy do bardzo ważnych parametrów" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
"Kurs w długich okresach jest bardzo dobry. Przez długi okres, chyba przez siedem miesięcy, kurs cały czas rósł. Teraz lekko zmalał, ale lekko. […] Ale jest dobry, mocny kurs. Jest mocna waluta, stabilna, dobrze się trzymająca" - dodał szef banku centralnego.
Powtórzył, że bank centralny nie określa konkretnych, oczekiwanych poziomów kursu walutowego.
"Mogę powiedzieć w imieniu Rady, że jesteśmy zadowoleni z tego, jak przez ostatnie lata kształtował się kurs złotego, bo widzimy, jak gospodarka go odbiera, jak funkcjonuje. Nic nadzwyczajnego się nie dzieje, nic nerwowego" - powiedział także Glapiński.
"Silny kurs złotego, oczywiście, spowalnia proces inflacji. Z tego punktu widzenia jesteśmy zadowoleni, jak kurs złotego jest silny. To nam się podoba, ale nie robimy nic, żeby ten kurs wzmacniać, bo byśmy zeszli z dogmatu wolnego kursu walutowego" - podkreślił prezes NBP.
W komunikacie po zakończonym wczoraj posiedzeniu RPP napisała, że NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, wskazano także.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 01.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
BGK: Dezinflacja ulegnie utrwaleniu, RPP obniży stopy o 75-100 pb do końca 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 75-100 pb do końca 2025 r., prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Według nich, ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP będzie wyraźnie niższa niż w poprzedniej, marcowej projekcji, która zakładała, że inflacja powróci do pasma odchyleń dopiero w II poł. 2026 r. i w efekcie zwiększa się przestrzeń do redukcji stóp procentowych
- 30.06.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
NBP: J. Tyrowicz za podwyżką stóp o 200 pb, przeciw obniżce o 50 pb na posiedzeniu RPP w V
Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) - Złożony podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb nie uzyskał większości głosów, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Domański: Inflacja spada, wyniesie ok. 3% r/r w lipcu
Inflacja konsumencka spada i wyniesie ok. 3% r/r w lipcu (wobec 4,1% r/r w czerwcu), ocenia minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że w Polsce mamy realne stopy procentowe "jedne z najwyższych w Europie".
- 30.06.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
PKO BP: Czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją, spadnie poniżej 3% w VII
Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%, podał też GUS.