Glapiński: W marcu RPP będzie dysponowała projekcją o wysokim stopniu prawdopodobieństwa
Warszawa, 09.11.2023 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie w marcu dysponowała nową projekcją Narodowego Banku Polskiego (NBP), która będzie miała wysoki stopień prawdopodobieństwa realizacji, ocenia prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński. Wskazał, że do tego czasu powinny wyjaśnić się kwestie stanowiące obecnie czynniki niepewności dotyczące polityki gospodarczej nowego rządu oraz regulatorów rynku, np. energetycznego.
"Poczekamy; w marcu będziemy stali na takim gruncie, że nasza projekcja będzie miała wysoki stopień prawdopodobieństwa realizacji, który zawsze miała. […] Kategorycznie będzie [do tego czasu] stwierdzone, czy będzie jakaś wypłata, odwołanie tarczy czy coś innego - natychmiast będziemy to analizować i przedstawiać publicznie" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
"Wrócimy do tej rozmowy, tutaj na tym u nas też spotkaniu, w marcu, jak będzie projekcja i jak będzie nowela. Ale jak nowela będzie wcześniej, my to wszystko będziemy od razu uwzględniać i sygnalizować państwu publicznie, jak będziemy więcej wiedzieć" - dodał.
Wskazał, że niepewność dotyczy m.in. utrzymania zerowej stawki VAT na żywność oraz cen energii elektrycznej w przyszłym roku.
"Co istotne, w kampanii wyborczej obecne były zapowiedzi wielu innych działań fiskalnych, które by wpływały istotnie na dochody gospodarstw domowych i na zagregowany popyt, a w ten sposób - inflację" - podkreślił szef banku centralnego.
Wymienił w tym kontekście plan podwojenia kwoty wolnej od podatku PIT, ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a także wzrostu wynagrodzeń w sektorze publicznym; jest też kwestia transferów społecznych - tego, czy zostaną utrzymane, zwiększone, jak waloryzowane; chodzi też o kwestię wydatków na edukacje i zdrowie, kredyt 0%.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 01.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
BGK: Dezinflacja ulegnie utrwaleniu, RPP obniży stopy o 75-100 pb do końca 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 75-100 pb do końca 2025 r., prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Według nich, ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP będzie wyraźnie niższa niż w poprzedniej, marcowej projekcji, która zakładała, że inflacja powróci do pasma odchyleń dopiero w II poł. 2026 r. i w efekcie zwiększa się przestrzeń do redukcji stóp procentowych
- 30.06.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
NBP: J. Tyrowicz za podwyżką stóp o 200 pb, przeciw obniżce o 50 pb na posiedzeniu RPP w V
Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) - Złożony podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb nie uzyskał większości głosów, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Domański: Inflacja spada, wyniesie ok. 3% r/r w lipcu
Inflacja konsumencka spada i wyniesie ok. 3% r/r w lipcu (wobec 4,1% r/r w czerwcu), ocenia minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że w Polsce mamy realne stopy procentowe "jedne z najwyższych w Europie".
- 30.06.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
PKO BP: Czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją, spadnie poniżej 3% w VII
Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%, podał też GUS.