Glapiński: Wczorajsze dostosowanie poziomu stóp nie oznacza początku cyklu obniżek stóp
Wczorajsza decyzja o dostosowaniu poziomu stóp procentowych (tj. obniżce o 0,5 pkt proc.) nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
"Chcę podkreślić bardzo stanowczo to, co teraz powiem, do czego Rada mnie upoważniła jednoznacznie. Dostosowanie nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
"Nie wykluczamy i nie przesądzamy nic, szczególnie, że istnieje wiele czynników, które mogą podbijać inflację w kolejnych kwartałach i utrudniać jej trwały powrót do celu NBP" - dodał.
Wskazał, że uwzględniając niższą bieżącą i niższą prognozowaną inflację, osłabienie presji płacowej oraz słabsze dane o koniunkturze - te trzy najważniejsze elementy - uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych.
"Co chciałbym podkreślić, […] nie oznacza to w żadnym razie, że walka o trwałe obniżenie inflacji została zakończona, że wpłynęliśmy do portu - szczególnie, że istnieje wiele czynników, które mogą utrudniać dalszy spadek inflacji" - powiedział szef banku centralnego.
Podkreślił, że RPP nie zapowiada żadnej ścieżki stóp procentowych.
Wyjaśnił, że po pierwsze, nadal istnieje niepewność dotycząca cen energii w II połowie br., po drugie, wzrost PKB w tym roku będzie szybszy niż w ub.r. (pomimo słabszego I kwartału); po trzecie, deficyt sektora finansów publicznych w Polsce jest najwyższy w UE po Rumunii; kolejna kwestia to niepewność dotycząca przyszłego kształtu polityki fiskalnej.
RPP obniżyła wczoraj - zgodnie z oczekiwaniami - stopy procentowe o 50 pb, do 5,25% w przypadku głównej stopy referencyjnej.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Prezes ING BSK: Banki udzielałyby więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki
Polski sektor bankowy ma wyjątkowo niski udział zaangażowania kredytowego w bilansie, kosztem zaangażowania w obligacje skarbowe, ale mógłby udzielać dużo więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki, uważa nowy prezes ING Banku Śląskiego Michał Bolesławski.
- 08.05.2025Banki
NBP: Polska na 12. miejscu w rankingu banków centralnych z największymi zasobami złota
Polska zajmuje 12. pozycję w rankingu banków centralnych posiadających największe zasoby złota, podał Narodowy Bank Polski (NBP). W maju zasoby złota w rezerwach walutowych NBP sięgnęły 509,3 ton, podano także.