GUS: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej i wyprzedzający wzrosły m/m w styczniu
Warszawa, 18.01.2024 (ISBnews) - Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 2,6 pkt proc. w ujęciu m/m i wyniósł minus 12,6 pkt w styczniu br., wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).
"W styczniu 2024 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -12,6 i był o 2,6 pkt proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca" - czytamy w komunikacie.
Wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem. Największe wzrosty odnotowano dla ocen obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrosty odpowiednio o 3,5 pkt proc. i 3,1 pkt proc.). Dla pozo-
stałych składowych wskaźnika wzrosty kształtowały się następująco: 2,9 pkt proc. dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, 2,4 pkt proc. dla oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz 1,1 pkt proc. dla oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju, podano także.
W odniesieniu do stycznia 2023 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 25,5 pkt proc., podał GUS.
"Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 2,6 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -3,8. Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęły wszystkie jego składniki. Największy wzrost odnotowano dla oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (o 3,8 pkt proc.). Dla pozostałych składowych wskaźnika wzrosty kształtowały się następująco: 2,9 pkt proc. dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, 2,8 pkt proc. dla oceny przyszłego poziomu bezrobocia oraz 1,1 pkt proc. dla oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju" - czytamy dalej.
W styczniu br. WWUK osiągnął wartość o 23,8 pkt proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2023 r.
W okresie 3-11 stycznia 2024 r. przeprowadzono 1 209 wywiadów.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 16.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 3,4% r/r w czerwcu; konsensus: 3,4% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,4% w czerwcu 2025 r. w ujęciu rocznym wobec 3,3% r/r w maju br., podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 16.07.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Pozostało 25-50 pb cięć stóp w br., obniżka we IX niewykluczona - wywiad
Pogłębienie procesów dezinflacyjnych mogłoby stanowić argument za dostosowawczym cięciem stóp procentowych we wrześniu, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Wskazał, że miał większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka stóp niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym (tj. we wrześniu). Według niego, łączna przestrzeń do luzowania monetarnego może wynosić jeszcze 25-50 pb do końca br., ale nie postrzega go w kategoriach cyklu obniżek stóp procentowych.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
MF: Deficyt w budżecie to 119,7 mld zł na koniec czerwca, tj. 41,5% planu wg wst. danych
W budżecie państwa odnotowano 119,7 mld zł deficytu na koniec czerwca br., co oznacza wykonanie 41,5% planu na cały rok, podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Pekao: Inflacja 'runie w dół' poniżej 3% w VII, co skłoni RPP do obniżki stóp proc. we IX
Inflacja konsumencka "runie w dół" w lipcu poniżej 3% r/r (z 4,1% r/r w czerwcu), co skłoni Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym we wrześniu, oceniają ekonomiści Banku Pekao.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
ING BSK: Inflacja spadnie poniżej 3% r/r VII; RPP może obniżyć stopy proc. o 50 pb we IX
Inflacja konsumencka spadnie do poniżej 3% r/r w lipcu (z 4,1% r/r w czerwcu), co pozwoli Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) dalej obniżać stopy procentowe - być może o 50 pb we wrześniu i o kolejne 25 pb w listopadzie, oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.