GUS: Stopa bezrobocia wg BAEL wyniosła 2,6% kw/kw w II kw. 2023 r.
Warszawa, 24.08.2023 (ISBnews) - Stopa bezrobocia mierzona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wynosiła 2,6% w II kw. 2029 r. wobec 2,9% w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
"Osoby bezrobotne stanowiły w II kwartale 2023 r. 2,6% ludności aktywnej zawodowo w wieku 15-89 lat. Wysokość stopy bezrobocia zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim kwartałem i pozostała na takim samym poziomie, jak w analogicznym okresie ub. roku. Natężenie bezrobocia było nieco niższe wśród populacji mężczyzn niż kobiet (odpowiednio 2,5% wobec 2,7%)" - czytamy w komunikacie.
W II kwartale 2023 r. osoby aktywne zawodowo stanowiły 58,2% ludności w wieku 15-89 lat. W porównaniu z I kwartałem 2023 r. wskaźnik ten zmniejszył się o 0,2 pkt proc., natomiast w odniesieniu do II kwartału 2022 r. zwiększył się o 0,3 pkt proc., podał GUS.
Wskaźnik zatrudnienia wyniósł 56,7% w II kw. br. - tj. osoby pracujące stanowiły w II kwartale 2023 r. 56,7% ludności w wieku 15-89 lat. W porównaniu z I kwartałem 2023 r. wskaźnik zatrudnienia pozostał na tym samym poziomie, ale zwiększył się w stosunku do II kwartału 2022 r. - o 0,3 p.proc. Wskaźnik ten był wyższy w zbiorowości mężczyzn (64,2%) niż kobiet (49,8%), podano także
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 22.10.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
NBP: Wzrósł udział firm planujących wzrost wynagrodzeń i rozpoczęcie inwestycji
Warszawa, 22.10.2025 (ISBnews) - Odsetek przedsiębiorstw, które planują wzrost wynagrodzeń w kolejnym kwartale, wzrósł nieznacznie do 33,7% względem 33,3% w poprzednim badaniu, ale obniżyła się średnia wysokość prognozowanej przez firmy podwyżki (do 5,1%, wobec 5,3% kwartał wcześniej), wynika z "Szybkiego Monitoringu NBP". Z kolei w kwartalnych planach aktywności inwestycyjnej wyraźnie wzrósł odsetek firm deklarujących zamiar rozpoczęcia nowych inwestycji: do 23,1% względem 22% z badania w II kwartale.
- 22.10.2025BankiBiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) wzrosła o 6,4% r/r we wrześniu; konsensus: +6,8%
Warszawa, 22.10.2025 (ISBnews) - Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 6,4% r/r we wrześniu 2025 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 2,7%.
- 21.10.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 0,2% r/r we wrześniu: konsensus: -2%
Warszawa, 20.10.2025 (ISBnews) - Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wzrosła o 0,2% r/r we wrześniu br., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 20,6%.
- 20.10.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
ING BSK: Dane o produkcji i wynagrodzeniach mogą skłonić RPP do utrzymania stóp proc. w XI
Warszawa, 20.10.2025 (ISBnews) - Dzisiejsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) nt. wysokiego tempa wzrostu produkcji we wrześniu (7,4% r/r) należy traktować jako jednorazowe, niemniej jednak mogą sugerować pewne ożywienie popytu na wyroby polskiego przemysłu, oceniają Adam Antoniak, Leszek Kąsek i Michał Rubaszek z Biura Analiz Makroekonomicznych ING Banku Śląskiego. Zauważają również, że solidny wzrost aktywności w przetwórstwie oraz podwyższony wzrost wynagrodzeń w tym sektorze to czynniki, które mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do powstrzymania się przed kolejną obniżką stóp procentowych w listopadzie.
- 20.10.2025BankiBiznesInformacje z gospodarki
Pekao: Dane z przemysłu wspierają prognozę przyspieszenia PKB w II poł. 2025 r.
Warszawa, 20.10.2025 (ISBnews) - Wrześniowe wyniki polskiego przemysłu wyglądają rewelacyjnie i nawet jeśli w ich analizie zachować ostrożność, to wpisują się w pozytywny trend widziany już od kilku miesięcy. Wspierają również prognozę przyspieszenia PKB w II połowie tego roku, uważa Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao. Dzisiejsza "niespodzianka" jest wg analityków banku warta nieco mniej niż 0,1 pkt proc. we wzroście PKB w jednym kwartale i zwiększa szanse, że PKB Polski wzrósł w III kwartale o 4% r/r.