05.01.2024
Informacje z gospodarki

ING BSK: Inflacja spadnie przejściowo do 3,5% r/r w marcu, wzrośnie do ok. 6% w II półr.

Warszawa, 05.01.2024 (ISBnews) - Przywrócenie stawki VAT na żywność do 5% (z 0%) i wycofanie przez rząd działań na rzecz stabilizowania cen prądu i gazu spowoduje, że inflacja konsumencka z lokalnego dołka w marcu na poziomie 3,5% r/r zacznie rosnąć do ok. 6% r/r w II połowie roku, ocenia starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Adam Antoniak.

"Nasze szacunki wskazują, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wyhamowała w grudniu do ok. 6,9% r/r z 7,3% r/r w listopadzie, co jest pozytywnym sygnałem. Spodziewamy się, że początek 2024 przyniesie wyraźny spadek inflacji, czemu sprzyja m.in. wydłużenie tarczy antyinflacyjnej w zakresie cen prądu i gazu oraz utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność w I kw. 2024. W najbliższych miesiącach, inflacja może przejściowo zbliżyć się do górnej granicy odchyleń od celu NBP (3,5%), ale nie będzie to trwały spadek. Perspektywy na dalszą część roku są obarczone dużą niepewnością, w tym związaną z decyzjami administracyjnymi i fiskalnymi. Jeżeli VAT na żywność zostanie przywrócony od kwietnia, a w połowie roku rząd wycofa część działań na rzecz stabilizowania cen prądu i gazu, to w II poł. 2024 możemy być świadkami ponownego wzrostu inflacji w okolice 6%r/r" - czytamy w komentarzu do danych GUS o inflacji w grudniu ub.r.

Zdaniem banku, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzyma w najbliższych miesiącach nastawienie wait-and-see, a przestrzeń do obniżek stóp procentowych w 2024 jest niewielka (25-50 pb) w warunkach niepewności, co do polityki fiskalnej i administracyjnej w sferze przedłużania tarcz antyinflacyjnych.

"Oczekujemy, że w przyszłym tygodniu stopy NBP zostaną utrzymane na obecnym poziomie (główna: 5,75%), a dyskusja nad ewentualnymi zmianami parametrów polityki pieniężnej będzie miała miejsce dopiero w marcu, przy okazji publikacji marcowej projekcji inflacyjnej. W scenariuszu wycofywania tarcz antyinflacyjnych przestrzeń do obniżek stóp procentowych w 2024 wydaje się niewielka (25-50 pb)" - czytamy dalej.

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 6,1% w ujęciu rocznym w grudniu 2023 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1%. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 5,9% r/r, nośników energii wzrosły o 9,8%, paliw do prywatnych środków transportu spadły o 6%. W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,2% m/m, nośników energii spadły o 0,3%, a paliw do prywatnych środków transportu spadły o 1,8%.

Konsensus rynkowy wynosił: +6,5% r/r i +0,3% m/m.

W grudniu i listopadzie RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie po tym, jak w październiku obniżyła je o 25 pb - w przypadku głównej stopy referencyjnej: do 5,75%. We wrześniu zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp - o 75 pkt proc. do 6% w przypadku stopy referencyjnej.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii