KE podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski o 0,1 pkt proc. do 2,8% w 2024 r.
Warszawa, 15.05.2024 (ISBnews) - Wzrost PKB Polski wyniesie 2,8% w 2024 r. i 3,4% w 2025 r., co oznacza podwyższenie prognoz wobec oczekiwań z lutego br. odpowiednio o 0,1 i o 0,2 pkt proc., prognozuje Komisja Europejska.
"Przewiduje się, że wzrost realnego PKB odbije do 2,8% w 2024 roku. Oczekuje się, że głównym motorem wzrostu będzie konsumpcja prywatna, wspierana przez szybko rosnące płace, dodatkowe rządowe wsparcie społeczne zwiększające dochód do dyspozycji, poprawę nastrojów konsumentów i malejącą presję inflacyjną. Pozytywny wkład spożycia publicznego ma wzrosnąć w 2024 roku. Prognozuje się, że inwestycje będą wspierać wzrost, ale w mniejszym stopniu niż w 2023 r., ostatnim roku, w którym można było wykorzystać fundusze UE z okresu programowania 2014-2020. Przewiduje się, że eksport netto będzie miał ujemny wkład, ponieważ oczekuje się, że rosnący popyt krajowy będzie napędzał import przy stłumionym eksporcie" - czytamy w raporcie "Spring 2024 Economic Forecast: A gradual expansion amid high geopolitical risks".
"Prognozuje się, że w 2025 r. realny PKB wzrośnie o 3,4%. Konsumpcja prywatna ma pozostać głównym motorem wzrostu dzięki przyspieszeniu inwestycji finansowanych ze środków UE, przy jednoczesnym spowolnieniu wzrostu konsumpcji publicznej. Oczekuje się, że ujemny wkład eksportu netto zmniejszy się" - czytamy dalej.
KE prognozuje średnioroczną inflację CPI na poziomie 4,3% w br. i 4,2% w 2025 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 16.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 3,4% r/r w czerwcu; konsensus: 3,4% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,4% w czerwcu 2025 r. w ujęciu rocznym wobec 3,3% r/r w maju br., podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 16.07.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Pozostało 25-50 pb cięć stóp w br., obniżka we IX niewykluczona - wywiad
Pogłębienie procesów dezinflacyjnych mogłoby stanowić argument za dostosowawczym cięciem stóp procentowych we wrześniu, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Wskazał, że miał większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka stóp niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym (tj. we wrześniu). Według niego, łączna przestrzeń do luzowania monetarnego może wynosić jeszcze 25-50 pb do końca br., ale nie postrzega go w kategoriach cyklu obniżek stóp procentowych.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
MF: Deficyt w budżecie to 119,7 mld zł na koniec czerwca, tj. 41,5% planu wg wst. danych
W budżecie państwa odnotowano 119,7 mld zł deficytu na koniec czerwca br., co oznacza wykonanie 41,5% planu na cały rok, podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Pekao: Inflacja 'runie w dół' poniżej 3% w VII, co skłoni RPP do obniżki stóp proc. we IX
Inflacja konsumencka "runie w dół" w lipcu poniżej 3% r/r (z 4,1% r/r w czerwcu), co skłoni Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym we wrześniu, oceniają ekonomiści Banku Pekao.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
ING BSK: Inflacja spadnie poniżej 3% r/r VII; RPP może obniżyć stopy proc. o 50 pb we IX
Inflacja konsumencka spadnie do poniżej 3% r/r w lipcu (z 4,1% r/r w czerwcu), co pozwoli Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) dalej obniżać stopy procentowe - być może o 50 pb we wrześniu i o kolejne 25 pb w listopadzie, oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.