17.07.2024
Banki

KNF przyjęła Rekomendację WFD ws. struktury finansowania kredytów hipotecznych

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przyjęła Rekomendację WFD dotyczącą Wskaźnika Finansowania Długoterminowego, której celem jest ograniczenie ryzyka związanego z aktualną strukturą finansowania kredytów hipotecznych, podała Komisja. KNF oczekuje, że od 2027 roku banki będą zobowiązane utrzymywać ten wskaźnik na poziomie co najmniej 40%.

"Celem wydania Rekomendacji WFD jest ograniczenie ryzyka związanego z obecną strukturą finansowania kredytów hipotecznych. Obecnie, w większości finansowanie tych kredytów opiera się na depozytach detalicznych, w szczególności na depozytach bieżących przy założeniu trwałości tzw. osadu depozytowego. […] Wprowadzenie Rekomendacji ma zapewnić zwiększenie finansowania długoterminowych kredytów hipotecznych przede wszystkim długoterminowymi instrumentami dłużnymi, które nie mogą zostać wykupione w okresie co najmniej jednego roku" - czytamy w komunikacie.

Rekomendacji mają podlegać banki krajowe, z wyłączeniem banków spółdzielczych, banków z wdrożonym planem naprawy, banków w restrukturyzacji i instytucji pomostowych.

"KNF oczekuje, że począwszy od 31 grudnia 2026 r. bank [...] będzie utrzymywać WFD na poziomie co najmniej 40%" - czytamy także.

Rekomendacja przewiduje, że banki będą raportować poziom WFD na koniec każdego miesiąca. KNF zastrzega również w tym dokumencie, że od końca 2027 r. może dokonywać zmian oczekiwanego poziomu WFD w kolejnych latach, uwzględniając  zarówno sytuację poszczególnych banków, jak i sytuację makroekonomiczną.

Wprowadzenie Rekomendacji ma zapewnić zwiększenie finansowania długoterminowych kredytów hipotecznych przede wszystkim długoterminowymi instrumentami dłużnymi, które nie mogą zostać wykupione w okresie co najmniej jednego roku. Wiązać się to będzie z potrzebą emisji nowych instrumentów dłużnych przez bank.

Pokrycie stabilnym finansowaniem długoterminowym znacznej części portfela kredytów hipotecznych spowoduje wzrost odporności sektora bankowego na szokowe sytuacje kryzysowe, które mogą prowadzić do masowego i gwałtownego wycofywania depozytów krótkoterminowych, wskazano w komunikacie.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii