02.10.2023
Biznes

Mercator Medical rozważa dużo większe zaangażowanie w sektor nieruchomości niż 150 mln zł

Warszawa, 02.10.2023 (ISBnews) - Mercator Medical, który chce zainwestować ok. 150 mln zł przez najbliższe 12 miesięcy w segment nieruchomości, może zwiększyć tę kwotę o "następne dość duże pieniądze" po ocenie realizacji pierwszego etapu rozwoju segmentu i liczy, że inwestycje przyniosą "górne kilkanaście procent zwrotu", poinformował prezes spółki Wiesław Żyznowski.

Podkreślił, że w celu dywersyfikacji działalności Grupy i zyskownego zagospodarowania nadwyżek finansowych, w czerwcu br. założona została spółka Mercator Estates w 100% zależna od Mercator Medical, a jej celem jest inwestowanie w projekty mieszkaniowe i komercyjne, prowadzone samodzielnie lub z partnerami branżowymi.

"Zawiązaliśmy w czerwcu 2023 roku spółkę w 100% zależną Mercator Estates, a jej celem jest ochrona kapitałów spółki i zasobów gotówkowych oraz generowanie dodatkowych wartości dla akcjonariuszy, co jest szczególnie ważne teraz, kiedy core biznes Mercatora przechodzi przez kryzys. Naszą intencją jest zainwestować w pierwszym etapie ok. 150 mln zł przez najbliższe około 12 miesięcy [...]. Jest możliwość rozszerzenia tych 150 mln zł na następne dość duże pieniądze, po ocenie realizacji pierwszego etapu rozwoju segmentu nieruchomościowego" - powiedział Żyznowski podczas wideokonferencji.

"Mamy za sobą pierwszy projekt - 30 września Mercator Estates zawarła umowę inwestycyjną na kwotę 15 mln zł na inwestycję mieszkaniową w centrum Krakowa, a umowa obowiązuje do 2026 roku. Mamy ok. 400 mln zł wolnych środków, a biznes deweloperski można lewarować i jest możliwe, i bierzemy to pod uwagę, że będziemy przeznaczać na te inwestycje następne transze" - dodał, zaznaczając jednocześnie, że spółka nie rezygnuje z branży rękawic.

Pytany jaka będzie roczna kontrybucja segmentu nieruchomościowego do wyników Grupy i kiedy to nastąpi prezes odpowiedział: "Biorąc pod uwagę kwoty, jakie inwestujemy i chcemy zainwestować w ten segment, to wierzymy, że przyniesie to górne kilkanaście procent zwrotu, ale wynik z projektów deweloperskich widać w wynikach dopiero jak się zaczyna komercjalizować projekty i sprzedawać mieszkania".

Prezes pytany jaki model działalności przyjmie spółka w segmencie nieruchomości - czy będą to raczej pożyczki deweloperskie, czy samodzielne projekty deweloperskie - powiedział, że pomysł składa się z całego wachlarza możliwości.

"To głównie obszar mieszkaniowy, budżetowy średni i premium, ale nie ograniczyliśmy się i uwzględniamy różne modele biznesowe - od pożyczkowego przez mezzaninowy plus, gdzie my pożyczamy pieniądze i w jakimś stopniu uczestniczymy w zyskach, a dalej przez partnerstwo joint venture, aż po inwestowanie samodzielne, gdzie Mercator Estates kupuje działkę i buduje samodzielnie. Patrzymy na każdy projekt z punktu widzenia opłacalności i model biznesowy dobieramy do projektu w zależności od opłacalności, jeśli chodzi o zwrot" - powiedział prezes.

Grupa Mercator Medical, która zajmuje się głównie produkcją i dystrybucją rękawic diagnostycznych ocenia, że rok 2023 wydaje się być okresem bardzo wymagającym dla producentów rękawic jednorazowych, a dystrybutorzy mogą być szybciej w relatywnie dobrej sytuacji.

"Ceny na rękawice są historycznie najniższe (w USD), co próbujemy nadrobić wolumenem, żeby nie stracić przychodów i marży. W kryzysie, w jakim znalazła się branża po hossie pandemicznej, teraz sytuacja stała się nieco zróżnicowana, bo produkcji powodzi się nie za dobrze, zaś w dystrybucji jest nieco lepiej" - powiedział prezes.

"Jaskółką, jeśli chodzi o branżę rękawic jest segment dystrybucyjny, który zaczyna dobrze wyglądać, a to bierze się z tego, że dystrybucja zawsze szybciej dostosowuje się do sytuacji [niż produkcja]. Mam nadzieję, że jak spotkamy się za pół roku, to dystrybucja będzie wyglądać nie najgorzej, choć może nie będzie rewelacyjnie" - dodał.

Pytany czy w III kw. ceny rękawic dalej spadały czy może rynek ustabilizował się, prezes odpowiedział: "Nie mam dobrych wiadomości co do cen i nie mogę potwierdzić, że ceny drgnęły, że zaczęły rosnąć w segmencie produkcyjnym czy dystrybucyjnym, one są bardzo niskie. Jednak w dystrybucji mamy szanse szybciej zobaczyć pozytywniejsze wyniki. Nie wiem co będzie z cenami w przyszłości i kiedy wzrosną, albo czy dalej nie spadną, ale wierzę, że są w tej chwili na najniższych poziomach. Warto podkreślić, że mamy do czynienia z nadpodażą produkcji rękawic na świecie".

Ocenił też, że obecnie nie jest dobry moment dla Mercatora na potencjalne akwizycje aktywów produkcyjnych w segmencie rękawic.

"To nie jest czas na przejmowanie producentów, chyba że byłyby to jakieś okazyjne sytuacje i to tak bardzo, że warto byłoby kogoś takiego przejąć nie wiedząc, kiedy będzie się poprawiać koniunktura" - powiedział prezes.

Wcześniej spółka podała, że w I poł. 2023 r. miała 8,13 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 4,19 mln zł straty rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 234,25 mln zł w porównaniu z 286,08 mln zł rok wcześniej. Strata EBITDA sięgnęła 42,76 mln zł wobec 155,54 mln zł straty w tym ujęciu rok wcześniej.

Grupa Mercator Medical posiadała na koniec czerwca 2023 roku 412,7 mln zł gotówki netto i innych aktywów finansowych, które odpowiadały za 21 mln zł przychodów finansowych w pierwszym półroczu (saldo wycen aktywów, otrzymane odsetki i dywidendy).

Mercator Medical to producent rękawic jednorazowych i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku. Jest jednym z najważniejszych graczy w Polsce oraz liczącym się podmiotem na arenie międzynarodowej. W 2013 r. spółka zadebiutowała na GPW; wchodzi w skład indeksu sWIG80. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 542,5 mln zł w 2022 r.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • 08.12.2023
  BiznesInfrastrukturaTransportowaKomunikacyjna

  Budimex ma umowę z GDDKiA na rozbudowę drogi krajowej nr 65 za 186,24 mln zł

  Warszawa, 08.12.2023 (ISBnews) - Budimex zawarł umowę z Generalną ‎Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie na rozbudowę drogi krajowej nr 65 ‎na odcinku Gąski - Ełk, podała spółka. ‎Wartość umowy wynosi 186,24 mln zł netto‎.

 • 07.12.2023
  BiznesTransportowaKomunikacyjna

  CPK zleciło Budimeksowi prace przy tunelu KDP w Łodzi za prawie 147 mln zł

  Warszawa, 07.12.2023 (ISBnews) - Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) podpisała z Budimeksem drugi z trzech kontraktów na roboty budowlane związane z tunelem kolei dużych prędkości w Łodzi, warty prawie 147 mln zł, podało CPK. Obejmuje budowę komór dla tarczy zmechanizowanej TBM do drążenia tunelu.

 • 04.12.2023
  BiznesPrzetargiKomunikacyjna

  Konsorcjum Mirbudu ma umowę na rozbudowę dróg w powiecie płockim za 72,11 mln zł

  Konsorcjum Kobylarni (lider, spółka zależna Mirbudu) i Mirbudu podpisało umowę z Powiatem Płockim - Zarządem Dróg Powiatowych w Płocku na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn. "Rozbudowa ciągu dróg powiatowych: nr 2911W Goślice - Smolino - Sędek - Kłaki - Drobin i 2920W Opatówiec - Zagroba", podał Mirbud. Wartość umowy to 72 112 953,49 zł brutto.

 • 04.12.2023
  BiznesGospodarka

  NBP: Napływ BIZ do Polski wzrósł o 24,3% r/r do 140,3 mld zł w 2022 r.

  Napływ netto z tytułu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski wyniósł 140,3 mld zł 2022 r., tj. wzrósł o 24,3% r/r, wynika z danych Narodowego Banku Polskiego (NBP). Napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich osiągnął w 2022 roku 4,6% PKB, przy czym charakterystyczny dla ub. roku był znaczny wzrost transakcji dotyczących instrumentów dłużnych.

 • 04.12.2023
  BiznesGospodarka

  NBP: Polskie inwestycje zagraniczne wzrosły do 28,2 mld zł w 2022 r.

  Polskie inwestycje zagraniczne wzrosły "blisko półtorakrotnie" do 28,2 mld zł w 2022 r. podał Narodowy Bank Polski (NBP).