MFW podniósł prognozę globalnego wzrostu PKB o 0,2 pkt proc. do 3,1% r/r w br.
Warszawa, 30.01.2024 (ISBnews) - Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podwyższył prognozę wzrostu globalnego PKB w 2024 r. do 3,1% r/r z 2,9% oczekiwanych w październiku ub.r. i podtrzymał prognozę na przyszły na poziomie 3,2% PKB.
"Globalny wzrost gospodarczy prognozowany jest na poziomie 3,1% w 2024 r. i 3,2% w 2025 r., przy czym prognoza na 2024 r. jest o 0,2 punktu procentowego wyższa niż prognoza z World Economic Outlook (WEO) z października 2023 r. ze względu na większą niż oczekiwano odporność Stanów Zjednoczonych i kilku dużych rynków wschodzących i gospodarek rozwijających się, a także wsparcie fiskalne w Chinach. Prognoza na lata 2024-25 jest jednak niższa od historycznej średniej (2000-19) wynoszącej 3,8%, przy podwyższonych stopach procentowych banków centralnych w celu walki z inflacją, wycofaniu wsparcia fiskalnego w obliczu wysokiego zadłużenia obciążającego aktywność gospodarczą i niskim wzroście produktywności. Inflacja spada szybciej niż oczekiwano w większości regionów, w trakcie rozwiązywania problemów po stronie podaży i restrykcyjnej polityki pieniężnej" - czytamy w raporcie "World Economic Outlook, January 2024 Update".
MFW oczekuje, że globalna inflacja zasadnicza spadnie do 5,8% w 2024 r. i do 4,4% w 2025 r., przy czym prognoza na 2025 r. została skorygowana w dół o 0,2 pkt proc.
"Dzięki dezinflacji i stabilnemu wzrostowi prawdopodobieństwo twardego lądowania spadło, a ryzyko dla globalnego wzrostu jest zasadniczo zrównoważone. Z drugiej strony, szybsza dezinflacja może doprowadzić do dalszego złagodzenia warunków finansowych. Luźniejsza polityka fiskalna niż to konieczne i niż założono w prognozach może oznaczać tymczasowo wyższy wzrost, ale z ryzykiem bardziej kosztownej korekty w późniejszym okresie. Większa dynamika reform strukturalnych mogłaby zwiększyć produktywność, przynosząc pozytywne efekty transgraniczne" - czytamy dalej.
Z drugiej strony, nowe skoki cen surowców spowodowane wstrząsami geopolitycznymi - w tym ciągłymi atakami na Morzu Czerwonym - i zakłóceniami podaży lub bardziej uporczywą inflacją bazową mogą przedłużyć restrykcyjne warunki monetarne, zaznaczono.
"Pogłębiające się problemy sektora nieruchomości w Chinach lub, gdzie indziej, destrukcyjny zwrot w kierunku podwyżek podatków i cięć wydatków mogą również spowodować rozczarowanie wzrostem" - dodano.
"Wyzwaniem dla decydentów politycznych w najbliższym czasie jest skuteczne zarządzanie ostatecznym zejściem inflacji do celu, kalibracja polityki pieniężnej w odpowiedzi na dynamikę inflacji bazowej oraz - tam, gdzie presja płacowa i cenowa wyraźnie zanika - dostosowanie do mniej restrykcyjnego stanowiska. Jednocześnie w wielu przypadkach, gdy inflacja spada, a gospodarki są w stanie lepiej absorbować skutki zacieśnienia fiskalnego, konieczne jest ponowne skupienie się na konsolidacji fiskalnej w celu odbudowania zdolności budżetowej do radzenia sobie z przyszłymi wstrząsami, zwiększenia dochodów na nowe priorytety wydatków i ograniczenia wzrostu długu publicznego" - podał MFW.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 17.07.2025GospodarkaAnalizy ekspertówRaportyInformacje z gospodarki
Experis: AI nie zastąpi kompetencji ludzkich w obsłudze klienta wg 35% firm
Sztuczna inteligencja nie zastąpi kompetencji ludzkich w obsłudze klienta według 35% firm ankietowanych przez firmę rekrutacyjną Experis z rodziny marek ManpowerGroup, zaś umiejętności zarządzania zespołem - 33 firm. Jednocześnie 3% polskich firm uważa, że AI jest w stanie całkowicie zastąpić wszystkie osiem kompetencji pracowników uwzględnionych w badaniu.
- 16.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 3,4% r/r w czerwcu; konsensus: 3,4% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,4% w czerwcu 2025 r. w ujęciu rocznym wobec 3,3% r/r w maju br., podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 16.07.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Pozostało 25-50 pb cięć stóp w br., obniżka we IX niewykluczona - wywiad
Pogłębienie procesów dezinflacyjnych mogłoby stanowić argument za dostosowawczym cięciem stóp procentowych we wrześniu, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Wskazał, że miał większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka stóp niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym (tj. we wrześniu). Według niego, łączna przestrzeń do luzowania monetarnego może wynosić jeszcze 25-50 pb do końca br., ale nie postrzega go w kategoriach cyklu obniżek stóp procentowych.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
MF: Deficyt w budżecie to 119,7 mld zł na koniec czerwca, tj. 41,5% planu wg wst. danych
W budżecie państwa odnotowano 119,7 mld zł deficytu na koniec czerwca br., co oznacza wykonanie 41,5% planu na cały rok, podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Pekao: Inflacja 'runie w dół' poniżej 3% w VII, co skłoni RPP do obniżki stóp proc. we IX
Inflacja konsumencka "runie w dół" w lipcu poniżej 3% r/r (z 4,1% r/r w czerwcu), co skłoni Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym we wrześniu, oceniają ekonomiści Banku Pekao.