MI: Pełnomocnik rządu ds. CPK zatwierdził wariant W14 dla linii Ostrołęka-Giżycko
Pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek zatwierdził wybór wariantu W14 jako wariantu inwestorskiego dla linii kolejowej nr 29 Ostrołęka - Łomża - Pisz - Giżycko, która ma powstać w ramach realizacji projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego, podało Ministerstwo Infrastruktury.
"Ten przebieg linii kolejowej został uznany przez mieszkańców za najbardziej preferowany. Charakteryzuje go m.in. powstanie dwunastu nowych punktów obsługi podróżnych oraz wykorzystanie istniejącej linii kolejowej na odcinku Ostrołęka - Śniadowo - Łomża" - czytamy w komunikacie.
Wybór wariantu inwestorskiego dla odcinka o długości ok. 152 kilometrów to efekt wielomiesięcznych prac prowadzonych w ramach studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). Wariant W14 charakteryzuje się najmniejszą liczbą nieruchomości zabudowanych niezbędnych do pozyskania w celu realizacji inwestycji. W każdym z badanych w analizie wielokryterialnej modeli: rozwojowym, technicznym i ekologicznym, ten przebieg linii kolejowej uzyskał najwyższe oceny. Oznacza to również najmniejszą liczbę ingerencji w obszary cenne środowiskowo, podano także.
Na linii nr 29 prędkość projektowa wynosi do 250 km/h dla ruchu pasażerskiego i 120 km/h dla ruchu towarowego. Oznacza to możliwość skrócenia czasów przejazdu (na przykład przejazd na trasie Ostrołęka - Łomża po realizacji prac określonych w STEŚ zajmie ok. 18 minut, a przejazd na trasie z CPK do Giżycka ok. 2:20 godz.).
W ramach prac nad studium przeprowadzono liczne spotkania informacyjno-konsultacyjne z mieszkańcami i przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, podczas których każdy mógł wyrazić swoją opinię na temat poszczególnych wariantów, m.in. za pomocą ankiet. Zgodnie z ich wynikami najbardziej preferowany był wariant W14.
Wybrany wariant inwestorski zostanie włączony w projekt Zintegrowanej Sieci Kolejowej, w ramach której wykonana zostanie ewaluacja układu dalekobieżnej sieci kolejowej, podał resort.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 29.04.2025Informacje ogólneGospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
Tyrowicz z RPP: Nie ma przesłanek dla obniżek stóp procentowych
Obecnie nie ma przesłanek dla obniżek stóp procentowych, ocenia członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz. Według niej, potrzebne jest dalsze "schładzanie rynku pracy", które pozwoliłoby na zmianę parametrów w polityce pieniężnej.
- 29.04.2025Analizy ekspertówRaporty i analizyGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
RRSO naszych „hipotek” ponad 2 razy wyższe niż niemieckie
Nowe polskie kredyty mieszkaniowe najdroższe w UE nie tylko pod względem oprocentowania? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują ciekawe, choć niepełne statystyki.
- 29.04.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
KE: Wskaźnik koniunktury gospodarczej w Polsce wyniósł 101 pkt w kwietniu
Wskaźnik koniunktury gospodarczej (ESI) w Polsce wyniósł 101 pkt w kwietniu 2025 r. wobec 101 pkt w poprzednim miesiącu, podała Komisja Europejska (KE).
- 29.04.2025Informacje ogólneGospodarkaFinanse i kredytyAnalizy i raporty
ZBP spodziewa się obniżek stóp procentowych o 100 pb w tym roku
Związek Banków Polskich (ZBP) szacuje, ze stopa referencyjna zostanie w tym roku obniżona łącznie o 100 pb do 4,75%, poinformował prezes Tadeusz Białek. Podkreślił, że obniżka stóp będzie miała "istotne przełożenie" na wyniki finansowe sektora bankowego.
- 29.04.2025BankiGospodarka
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 5,2 pkt m/m do 23,3 pkt w kwietniu
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 5,2 pkt m/m do 23,3 pkt w kwietniu 2025 r., wynika z "Monitora Bankowego", opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses.