01.09.2025
Deweloperzy

Miasteczko GAIA PARK – z naturą bez kompromisów. Innowacyjna inwestycja Profbud w Konstancinie-Jeziornie zasilana energią z własnej farmy wiatrowej

Profbud jako pierwszy deweloper w Polsce uruchomił własną farmę wiatrową, dostarczając energię elektryczną do m.in. inwestycji własnych. Pierwszym projektem, który z niej skorzysta jest GAIA PARK – ekologiczne miasteczko w Konstancinie-Jeziornie, łączące nowoczesną architekturę, zielone technologie i bliskość natury. To przykład, jak wizja zrównoważonego rozwoju może stać się realnym standardem w budownictwie mieszkaniowym.

Pionierska inwestycja w zieloną energię

Realizacja farmy wiatrowej „Iłża Pakosław” to przełomowy krok firmy deweloperskiej Profbud w stronę niezależności energetycznej i działania na rzecz ochrony środowiska. Zlokalizowana w powiecie radomskim instalacja składa się z siedmiu turbin – trzech Vestas 2.0 MW V90, h105 i czterech Vestas 2.2 MW V110, h120 – o łącznej mocy 14,8 MW. Farma jest w stanie wyprodukować ilość energii elektrycznej wystarczającą dla 16 800 rodzin czteroosobowych lub 28 000 dwuosobowych gospodarstw domowych, przyczyniając się do redukcji emisji CO₂ o 31 962 tony rocznie. To rozwiązanie nie tylko obniża koszty, ale również aktywnie wspiera walkę ze zmianami klimatycznymi, wyznaczając nowy standard zrównoważonego budownictwa w Polsce.

Etapy powstania farmy wiatrowej

Budowa farmy była procesem wieloetapowym. Przygotowania rozpoczęła spółka Horyzonty MK, a w momencie osiągnięcia gotowości do budowy ich udziały przejęła INFINITY SA. (spółka pod nazwą Green On Energy kontynuowała realizację inwestycji). Green On Energy, powiązane z warszawskim deweloperem Profbud, specjalizuje się w tworzeniu własnych źródeł energii odnawialnej dla inwestycji komercyjnych oraz własnych, m.in. mieszkaniowych. Prace budowlane ruszyły w pierwszym kwartale 2024 roku. Za fundamenty odpowiadał Generalny Wykonawca firma MALBUD-1, montaż turbin zrealizował Vestas, a instalacje elektroenergetyczne wykonały Iskra Energetyka i El-Mark. Produkcja energii na tzw. rozruch technologiczny ruszyła na koniec 2024 roku. Spółka uzyskała koncesję w lutym 2025 r. i od marca 2025 r. rozpoczęła się właściwa działalność wytwórcza Green On Energy.

PROFBUD_GAIA_PARK-089 Duży

Działalność w obszarze OZE

Firma dostarcza własną, zieloną energię do licznych podmiotów takich jak spółki Grupa Profbud, City Level, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, zakładów produkcyjnych, klinik medycznych oraz innych nieruchomości komercyjnych. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w branży deweloperskiej w Polsce. Farma jest też pierwszym etapem szerokiej strategii firmy w obszarze OZE. W planach dewelopera jest także budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy 8 MW oraz magazynu energii funkcjonującego ze źródłami wytwórczymi.

GAIA PARK – pierwszy projekt zasilany energią z farmy wiatrowej

Pierwszą inwestycją, do której popłynie energia z własnej farmy jest GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornie. To nowoczesne, ekologiczne miasteczko stworzone zostało z myślą o harmonii człowieka z naturą. Zielona energia zasili części wspólne inwestycji. Wykorzystana zostanie do oświetlenia m.in.

terenu, alei i dróg wewnętrznych, garaży, klatek schodowych, infrastruktury rekreacyjnej – placu zabaw, siłowni plenerowej oraz systemów bezpieczeństwa i monitoringu. Mieszkańcy będą mogli również kupić wspomnianą energię na preferencyjnych warunkach, która zostanie dostarczona bezpośrednio do ich domów.

W rytmie natury

Projekt inwestycji GAIA PARK opiera się na ekofilozofii – szacunku do środowiska i codziennych wyborach, które mają znaczenie. Wzdłuż terenów zielonych powstała parkowa aleja, przy której planowane są kolejne etapy zabudowy – od domów jednorodzinnych po szeregowe, bliźniaki i budynki wielorodzinne. Każdy fragment projektu wpisuje się w otoczenie, nie dominując jej, lecz stając się integralną częścią.

Architektura zakorzeniona w miejscu

Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia OPA Architekci. Miejsce zostało wybrane nie tylko z myślą o wygodzie, ale i równowadze mieszkających w nim osób – otoczone zielenią, daje poczucie spokoju i harmonii. To 30 domów – 16 w zabudowie szeregowej i 14 bliźniaczej o powierzchniach od 173 do 339 m². Każdy z nich posiada garaż mieszczący od 2 do 4 samochodów oraz możliwość elastycznego zaplanowania przestrzeni gospodarczej, zgodnie z indywidualnymi potrzebami mieszkańców.

Wszystkie domy w Konstancinie-Jeziornie w ramach inwestycji zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnym komforcie i funkcjonalności. Przemyślane układy pomieszczeń, przestronne balkony i tarasy, a także wysoka jakość wykończenia spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Ekofilozofia w praktyce

GAIA PARK powstała w duchu czterech filarów ekologii: energii, powietrzu, wodzie i społeczności. Domy wyposażono w gruntowe pompy ciepła, systemy rekuperacji i instalacje do ponownego wykorzystania wody deszczowej. Zieleń – od parków tlenowych po szklarnie sąsiedzkie – zaprojektowano z poszanowaniem lokalnych gatunków. Dopełnieniem inwestycji są polany rekreacyjne, mała architektura z odzyskanego drewna, leżaki i hamaki wśród drzew.

Bez kompromisów – nowy standard w branży

Farma wiatrowa „Iłża Pakosław” to początek szerokiej strategii Profbud w obszarze odnawialnych źródeł energii. Jej uruchomienie pokazuje, że deweloperzy mogą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej, tworząc własne, czyste źródła energii.

Połączenie energii z farmy wiatrowej i przemyślanej, ekologicznej architektury sprawia, że GAIA PARK jest czymś więcej niż inwestycją mieszkaniową – to manifest życia w zgodzie z naturą, poparty konkretnymi działaniami i liczbami. Profbud udowadnia, że wizja zrównoważonego rozwoju może być realizowana w praktyce – bez kompromisów.

Źródło: OKK PR

Najnowsze z tej kategorii