'Minutes' RPP z października: Większość Rady oczekiwała dalszego obniżania się inflacji
Podczas październikowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) większość członków Rady wskazywała, że inflacja będzie się dalej obniżać, wynika z "minutes" z tego posiedzenia. Podkreślano przy tym, że prognozy inflacji obarczone są dużą niepewnością związaną m.in. z kształtowaniem się cen surowców energetycznych, w tym ropy naftowej, a także wysokością stawek VAT na towary żywnościowe oraz poziomem cen regulowanych, w tym cen energii.
"Dyskutując o perspektywach inflacji w Polsce, większość członków Rady wskazywała, że inflacja będzie się dalej obniżać. Na podstawie napływających informacji i prognoz oceniano, że w najbliższych kwartałach inflacja bazowa może być niższa niż wskazywała projekcja lipcowa. Podkreślano przy tym, że prognozy inflacji obarczone są dużą niepewnością związaną m.in. z kształtowaniem się cen surowców energetycznych, w tym ropy naftowej, a także wysokością stawek VAT na towary żywnościowe oraz poziomem cen regulowanych, w tym cen energii. W tym kontekście wskazywano, że ewentualny wzrost cen ropy naftowej lub podatków oddziaływałby z jednej strony w kierunku wzrostu inflacji, ale z drugiej strony miałby negatywny wpływ na realne dochody i wzrost gospodarczy. Niektórzy członkowie Rady oceniali, że ryzykiem dla dalszego przebiegu dezinflacji może być tempo ożywienia koniunktury" - czytamy w "minutes".
Oceniano, że spadek inflacji wynika zarówno z niższej presji popytowej, jak i kosztowej. Członkowie RPP podkreślali, że spadkowi inflacji towarzyszy spadek oczekiwań inflacyjnych, a zgodnie z danymi ankietowymi, przedsiębiorstwa ponownie obniżyły deklarowane tempo dalszych wzrostów cen sprzedawanych produktów. Większość członków Rady oceniła, że wyraźny spadek inflacji i obniżenie oczekiwań inflacyjnych oddziałują w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej, podano także.
"Większość członków Rady oceniła, że napływające dane potwierdzają utrzymywanie się niskiej presji popytowej i kosztowej w gospodarce, a także ograniczenie presji inflacyjnej w warunkach osłabionej koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania - a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę - Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, co jest spójne z realizacją celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Podkreślano przy tym, że Rada w sposób elastyczny określa pożądane tempo powrotu inflacji do celu, ponieważ szybkie sprowadzenie inflacji do celu może wiązać się z istotnymi kosztami dla stabilności makroekonomicznej i finansowej. Członkowie Rady podtrzymali ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - napisał też bank centralny.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 25.11.2024Banki
ZBP: Banki zawarły ok. 107 tys. ugód pozasądowych z frankowiczami i 10 tys. ugód sądowych
Banki zawarły do końca września ok. 107 tys. ugód pozasądowych z posiadaczami kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, poinformował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek. Ponadto zawarto ok. 10 tys. ugód sądowych, a liczba takich ugód wynosi obecnie ok. 1 tys. miesięcznie.
- 25.11.2024Banki
Prezes ZBP: Po konsultacjach wiemy, jaka wersja WIRF zastąpi WIBOR, decyzja przed świętami
Po drugiej turze konsultacji wszystkich interesariuszy zainteresowanych reformą wskaźników referencyjnych wiadomo już, która wersja wskaźnika WIRF zastąpi WIBOR, jednak wybór ten zostanie ogłoszony w grudniu, najprawdopodobniej przed świętami Bożego Narodzenia, wynika z wypowiedzi prezesa Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusza Białka.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
Mind&Roses: 46% bankowców oczekuje wzrostu kredytów mieszkaniowych w ciągu 6 miesięcy
Odsetek bankowców spodziewających się wzrostu kredytów mieszkaniowych dla klientów indywidualnych w ciągu 6 miesięcy wzrósł do 46% w listopadzie br. z 40% przed miesiącem, wynika z "Monitora Bankowego", opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses. Odsetek oczekujących wzrostu kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw w tym czasie spadł odpowiednio do 41% z 42%.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
AMRON-SARFiN: Wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła o 21,9% r/r w III kw. 2024 r.
Banki udzieliły 45 897 nowych kredytów mieszkaniowych w II kw. 2024 r., co oznacza wzrost o 12,63% kw/kw i wzrost o 1,02% r/r, wynika z raportu AMRON-SARFiN. Wartość nowo udzielonych kredytów wyniosła 19,32 mld zł, co oznacza wzrost o 1,03% kw/kw i wzrost o 21,92% r/r.
- 21.11.2024BankiAnalizy ekspertów
BOŚ: Stopniowa poprawa produkcji budowlano-montażowej nastąpi w II poł. 2025 r.
Segmentem stabilizującym sektor produkcji budowlano-montażowej jest rynek mieszkaniowy, gdzie sytuacja stopniowo poprawia się wraz z lekkim wzrostem liczby mieszkań w budowie, oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, biorąc pod uwagę dużą zmienność danych z budownictwa, w tym odsezonowanych, nie nastąpi głębszy spadek aktywności w kolejnych miesiącach i od II połowy przyszłego roku sytuacja będzie stopniowo poprawiać się.