MRiT chce większej podaży gruntów pod budownictwo; projekt czeka na wpis do wykazu prac RM
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) skierowało projekt ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe do Zespołu ds. programowania prac rządu, by uzyskać wpis do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, podał resort.
"Resort rozwoju i technologii pracuje […] nad rozwiązaniami mającymi na celu zwiększenie podaży gruntów, m.in. pod budownictwo mieszkaniowe. W ostatnich dniach do Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu skierowany został wniosek o wpisanie projektu ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów" – napisał wiceminister Jacek Tomczak w odpowiedzi na interpelację.,
Projekt zawiera instrumenty służące likwidacji barier dla rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Polsce, podał wiceminister.
Proponowane zmiany mają - w ocenie wiceministra - przyczynić się do usprawnienia procesu przygotowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych, w szczególności w zakresie pozyskiwania terenów pod inwestycje. Projekt ma ułatwić również realizację lokalnej polityki mieszkaniowej, w tym w sektorze społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego.
Wiceminister poinformował, że po formalnym skierowaniu projektu ustawy na ścieżkę legislacyjną, projekt będzie podlegał uzgodnieniom międzyresortowym oraz szerokim konsultacjom publicznym, w tym ze stroną samorządową.
W ubiegłym tygodniu minister finansów Andrzej Domański informował, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) zajmie się na swoim najbliższym posiedzeniu "Kredytem #naStart" oraz innymi propozycjami rozwiązań dotyczących rozwoju mieszkalnictwa. Podkreślił wówczas, że w jego ocenie najważniejsze by skupić się na rozwiązaniach zwiększających podaż mieszkań.
Z kolei minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk informował na początku lipca, że przedstawi rozwiązania dotyczące przekazywania gruntów należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Skarbu Państwa pod budowę nowych mieszkań.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 22.11.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustawy o odpadach dot. segregowania odpadów budowlanych
Sejm przyjął nowelizację ustawy o odpadach, dotyczącą organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (tzw. odpady BiR), w tym uelastycznienie organizacji przez przedsiębiorców segregacji takich odpadów. Za nowelą głosowało 415 posłów, przeciw było dwóch, wstrzymało się 19.
- 15.11.2024Zmiany w przepisach
MC: Podpisano list intencyjny w sprawie Funduszu Sztucznej Inteligencji
W Warszawie podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. W inicjatywie uczestniczą Ministerstwo Cyfryzacji, Obrony Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Rada Funduszu ma koordynować wydatki i działania w obszarze inwestycji w sztuczną inteligencję w Polsce.
- 09.11.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa dot. KZN
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, zwiększając wysokość dotacji podmiotowej do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Za nowelizacją głosowało 245 posłów, przeciw było 189, wstrzymało się 16.
- 07.11.2024Zmiany w przepisach
Kosiniak-Kamysz: MRiT przedstawi wkrótce program wsparcia w zakupie mieszkania 'MDM2'
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przedstawi wkrótce nową koncepcję wsparcia w zakupie mieszkania, która ma składać się z trzech filarów: własnościowego, spółdzielczego i społecznego, zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Nową koncepcję nazwał roboczo MDM2.
- 28.10.2024Zmiany w przepisach
Gawkowski: Chcemy, aby wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r.
Warszawa, 28.10.2024 (ISBnews) - Strategia cyfryzacji, którą dzisiaj ma przedstawić rząd zakłada, że wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r., poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.