MRiT: Pierwszy Pakiet Deregulacyjny został przyjęty przez rząd
Pierwszy Pakiet Deregulacyjny z ponad 40 zmianami odnośnie różnych obszarów działalności gospodarczej, na różnych etapach jej prowadzenia został przyjęty przez rząd, podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT). Pakiet przygotowany przez MRiT wprowadzi szybsze i uproszczone procedury, mniej obciążeń kontrolno-administracyjnych, więcej elektronizacji.
"Pierwszy pakiet to istotny krok w wieloaspektowym procesie deregulacyjnym, nad którym pracujemy w gronie ekspertów, administracji i przedsiębiorców. Wspólnie zdefiniowaliśmy bariery, które ograniczają działalność firm i opracowaliśmy rozwiązania, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej. Nowe rozwiązania to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu, uwzględniające niezbędne standardy i kształtujące adekwatne do potrzeb prawo gospodarcze. Przepisy muszą być proste, jednoznaczne i skuteczne. Nowe rozwiązania usprawnią procesy gospodarcze, umocnią pozycję polskich firm i wpłyną na ich konkurencyjność" - powiedział minister Krzysztof Paszyk, cytowany w komunikacie.
Proponowane zmiany obejmą m.in. skrócenie maksymalnego czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni; prostsze postępowania administracyjne - m.in. jak zwiększenie wykorzystania tzw. „wezwań miękkich", czyli możliwość wystąpienia do przedsiębiorcy bez wszczynania postępowania, odejście od zasady dwuinstancyjności na rzecz jednoinstancyjności w kilku kolejnych postępowaniach administracyjnych.
"Przepisy deregulacyjne odnoszą się również do reguł kształtowania prawa gospodarczego. Ma być ono skuteczne, adekwatne i przyszłościowe. Proponujemy:
- odpowiednie vacatio legis projektów ustaw nakładających obowiązki na przedsiębiorców (6 miesięcy)
- zasadę równoważenia obowiązków administracyjnych (tzw. „one in, one out"), każdy nowy obowiązek dla firm będzie wiązał się z koniecznością likwidacji innego obciążenia w tym samym lub zbliżonym obszarze
- obowiązkową ocenę skutków regulacji ex post po 2 latach od wejścia w życie aktu prawnego, w przypadku braku możliwości przeprowadzenia konsultacji publicznych
- obowiązek cyklicznego opracowywania rządowego Programu regulacyjnego" - czytamy dalej.
Planowana jest zmiana definicji rzemiosła i rzemieślnika. Do rzemiosła zostaną włączone usługi świadczone przez protetyka słuchu i optyka okularowego. Rzemieślnicy dostaną szeroki wybór prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności – nowa definicja rzemieślnika obejmie m.in. wszystkie spółki kapitałowe, podał resort.
Pierwszy Pakiet Deregulacyjny nie kończy prac MRiT i funkcjonującego przy nim Zespołu ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego. Trwają prace nad kolejnymi rozwiązaniami.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 18.04.2025Informacje z gospodarki
MF zaoferuje obligacje za 7-12 mld zł na przetargu sprzedaży w środę
Ministerstwo Finansów zaoferuje w środę, 23 kwietnia, obligacje skarbowe o wartości 7-12 mld zł, podał resort.
- 17.04.2025Informacje z gospodarki
GUS skorygował wzrost PKB w IV kw. ub.r. do 3,4% z 3,2% r/r, wzrost w całym 2024 bez zmian
Główny Urząd Statystyczny (GUS) zrewidował dane o wzroście Produktu Krajowego Brutto (niewyrównanego sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) w II kw. ub.r. o 0,1 pkt proc. w górę do 2,2%, w II kw pozostawił bez zmian na poziomie 3,2%, w III kw. podwyższył o 0,1 pkt proc. do 2,8% i w IV kw. - o 0,2 pkt proc. do 3,4%.
- 16.04.2025Informacje z gospodarki
Indeks WIG20 spadł o 0,10% na zamknięciu w środę
Indeks giełdowy WIG20 spadł o 0,10% wobec poprzedniego zamknięcia i osiągnął poziom 2 615,84 pkt w środę, 16 kwietnia.
- 16.04.2025Informacje z gospodarki
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 3,6% r/r w marcu; konsensus: 3,5% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,6% w marcu 2025 r. w ujęciu rocznym wobec 3,6% r/r w lutym br., podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 16.04.2025Informacje z gospodarki
Eurostat: Inflacja HICP w Polsce wyniosła 4,4% r/r w marcu
Inflacja HICP w Polsce wyniosła 4,4% r/r w marcu 2025 r. wobec 4,3% r/r inflacji miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 0,3%.