MRiT proponuje obniżenie limitu wniosków kredytu #naStart - do 17,5 tys. w II kw. 2025 r.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje obniżenie limitu wniosków w ramach kredytu #naStart z 20 tys. do 17,5 tys. w II kw. 2025 r., wynika z odpowiedzi resortu na uwagi zgłoszone do projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Jednocześnie resort planuje wprowadzenie kryterium dochodowego dla rodzin z trójką dzieci.
"MRiT przewiduje, że w pierwszym okresie działania programu liczba chętnych do skorzystania z niego osób będzie wyższa. Wynika to z opisanej już sytuacji na rynku mieszkaniowym gdzie utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że liczba osób gotowych od strony społecznej do zakupu mieszkania (usamodzielnienie się młodych osób, czy też osób gotowych założyć rodzinę), a pozbawionych tej możliwości z uwagi na brak zdolności kredytowej z każdym miesiącem narasta" - napisał wiceminister Jacek Tomczak.
"Pewną przestrzeń do obniżenia liczby dopuszczonych wniosków MRiT dostrzega co najwyżej w drugim kwartale, gdzie w miejsce dotychczasowych 20 tys. wniosków proponuję ustalenie ich limitu na poziomie 17,5 tys." - podał także wiceminister.
W jego ocenie "ustalenie zbyt niskiego limitu na starcie programu wobec szacowanego zapotrzebowania mogłoby więc generować niepotrzebną presję do jak najszybszego złożenia wniosku o kredyt".
"W kontekście doświadczeń z działania bezpiecznego kredytu 2% to właśnie takie warunki (wymuszające na kupujących szybkie podejmowanie decyzji o zakupie mieszkania) stanowić mogą istotny czynnik podnoszący ceny na rynku mieszkaniowym" - podkreślił.
Jednocześnie resort zaproponował przywrócenie limitu dochodowego dla gospodarstw domowych z trójką dzieci przy jednoczesnym utrzymaniu braku tego limitu jedynie dla gospodarstw domowych z czwórką dzieci lub większych.
Limit dochodowy dla gospodarstw domowych z tróją dzieci byłby ustalany według wzoru analogicznego jaki zastosowano dla mniejszych gospodarstw domowych, a w pierwszym roku działania programu wyniósłby 21 tys. zł netto, podano.
Resort zakładał wcześniej, że limity przyjmowania wniosków w poszczególnych kwartałach przyszłego roku będą się kształtowały na poziomie: 25 tys. w I kw., 20 tys. w II kw. oraz po 15 tys. w III i IV kw.
Projekt zakłada, że nowe rozwiązania miałyby wejść w życie w połowie stycznia 2025 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 10.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarkiZmiany w przepisachPrawo
Sejm przyjął nowelę dot. przenoszenia własności mieszkań w małych i średnich miastach
Sejm przyjął wczoraj nowelizację ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw. W ocenie Polski 2050 - autora projektu - przyjęte rozwiązania wprowadzają możliwość dojścia do własności po cenach rynkowych dla mieszkańców małych i średnich miast (do 100 tys. mieszkańców).
- 10.06.2025Zmiany w przepisach
Rząd przyjął projekt deregulacyjny upraszczający proces inwestycyjno-budowlany
Rada Ministrów przyjęła nowelizacji ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (projekt deregulacyjny), celem uproszczenia procesu inwestycyjno-budowlanego, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Zmiany dotyczyć będą poszerzenie stosowania zgłoszeń w miejsce zezwoleń, ułatwienia dla rolników w zakresie zbiorników wodnych oraz w zakresie instalacji OZE.
- 06.06.2025Zmiany w przepisach
Prezydent podpisał nowelę wprowadzającą obowiązek podawania cen ofertowych mieszkań, domów
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie praw nabywcy nieruchomości, która ma na celu nałożenie na deweloperów oraz innych przedsiębiorców oferujących sprzedaż lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych obowiązków w zakresie informowania o cenach sprzedawanych lokali mieszkalnych albo domów jednorodzinnych, poinformowała Kancelaria Przydenta.
- 06.06.2025BankiZmiany w przepisach
Hołownia: Polska 2050 chce windfall tax od banków; jeśli nie zadziała - wakacje kredytowe
Polska 2050 chce wpisać do renegocjowanej umowy koalicyjnej wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków (tzw. windfall tax) dla sektora bankowego, poinformował przewodniczący ugrupowania, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Zastrzegł, że jeśli banki przerzucą koszt tego podatku na klientów, Polska 2050 zaproponuje powrót do wakacji kredytowych.
- 04.06.2025Zmiany w przepisach
UOKiK chce prac nad ustawą o jednolitych wzorach umów o kredyt hipoteczny ze stałą stopą
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) chce jak najszybszego rozpoczęcia prac legislacyjnych nad ustawą, która wprowadzi do polskiego prawa jednolite wzorce umów o kredyt hipoteczny oparty o okresowo stałą stopę procentową, podał Urząd. Wzorce obowiązywałby wszystkich kredytodawców, bez możliwości dokonywania modyfikacji, a proponowane rozwiązanie zabezpiecza interesy konsumentów, ale też ogranicza ryzyko prawne po stronie banków.