26.07.2024
Zmiany w przepisach

MRiT proponuje obniżenie limitu wniosków kredytu #naStart - do 17,5 tys. w II kw. 2025 r.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje obniżenie limitu wniosków w ramach kredytu #naStart z 20 tys. do 17,5 tys. w II kw. 2025 r., wynika z odpowiedzi resortu na uwagi zgłoszone do projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Jednocześnie resort planuje wprowadzenie kryterium dochodowego dla rodzin z trójką dzieci.

"MRiT przewiduje, że w pierwszym okresie działania programu liczba chętnych do skorzystania z niego osób będzie wyższa. Wynika to z opisanej już sytuacji na rynku mieszkaniowym gdzie utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że liczba osób gotowych od strony społecznej do zakupu mieszkania (usamodzielnienie się młodych osób, czy też osób gotowych założyć rodzinę), a pozbawionych tej możliwości z uwagi na brak zdolności kredytowej z każdym miesiącem narasta" - napisał wiceminister Jacek Tomczak.

"Pewną przestrzeń do obniżenia liczby dopuszczonych wniosków MRiT dostrzega co najwyżej w drugim kwartale, gdzie w miejsce dotychczasowych 20 tys. wniosków proponuję ustalenie ich limitu na poziomie 17,5 tys." - podał także wiceminister.

W jego ocenie "ustalenie zbyt niskiego limitu na starcie programu wobec szacowanego zapotrzebowania mogłoby więc generować niepotrzebną presję do jak najszybszego złożenia wniosku o kredyt".

"W kontekście doświadczeń z działania bezpiecznego kredytu 2% to właśnie takie warunki (wymuszające na kupujących szybkie podejmowanie decyzji o zakupie mieszkania) stanowić mogą istotny czynnik podnoszący ceny na rynku mieszkaniowym" - podkreślił.

Jednocześnie resort zaproponował przywrócenie limitu dochodowego dla gospodarstw domowych z trójką dzieci przy jednoczesnym utrzymaniu braku tego limitu jedynie dla gospodarstw domowych z czwórką dzieci lub większych.

Limit dochodowy dla gospodarstw domowych z tróją dzieci byłby ustalany według wzoru analogicznego jaki zastosowano dla mniejszych gospodarstw domowych, a w pierwszym roku działania programu wyniósłby 21 tys. zł netto, podano.

Resort zakładał wcześniej, że limity przyjmowania wniosków w poszczególnych kwartałach przyszłego roku będą się kształtowały na poziomie: 25 tys. w I kw., 20 tys. w II kw. oraz po 15 tys. w III i IV kw.

Projekt zakłada, że nowe rozwiązania miałyby wejść w życie w połowie stycznia 2025 r.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii