MRPiPS: Rząd przyjął projekt dot. wliczenia m.in. umów zleceń do stażu pracy
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu Pracy, zakładający wliczanie do stażu pracy umów zleceń, działalności gospodarczej i innych form opłacanych składkami ZUS, podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).
"Dotychczas do stażu pracy wliczały się wyłącznie okresy przepracowane na umowie o pracę. Oznacza to, że osoby pracujące przykładowo przez kilka czy kilkanaście lat wyłącznie na umowie zlecenie, mają w świetle prawa niższy staż pracy, niż osoba zatrudniona na etacie np. od roku. Tak samo wygląda sytuacja osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą" - czytamy w komunikacie.
Zgodnie z projektem do okresu zatrudnienia wliczane będą:
* okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności oraz okresy pozostawania osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność,
* okresy:
* wykonywania umowy zlecenia lub o świadczenie usług,
* wykonywania umowy agencyjnej,
* pozostawania osobą współpracującą z ww. osobami,
* pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,
* przebyty za granicą okres innej niż zatrudnienie działalności zarobkowej,
* okres zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, za który zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
"Wymienione okresy mają być potwierdzane zaświadczeniami wydanymi przez ZUS. Okresy zatrudnienia niepodlegającego zgłoszeniu do ZUS oraz okresy innej niż zatrudnienie pracy zarobkowej za granicą będą natomiast potwierdzane na zasadach ogólnych reguł dowodowych. Co to znaczy? To na pracowniku spoczywać będzie ciężar udowodnienia okresu zatrudnienia" - czytamy dalej.
Zgodnie z projektem, nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.
"Odpowiednio długie vacatio legis jest niezbędne, by pracodawcy mieli czas na ustalenie stażu pracy poszczególnych pracowników w świetle nowych przepisów, na dokonanie związanych z tym obliczeń, wprowadzenie ewentualnych zmian w przepisach zakładowych, jak również na zabezpieczenie środków na sfinansowanie nowych rozwiązań" - wyjaśnił resort.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 17.07.2025GospodarkaAnalizy ekspertówRaportyInformacje z gospodarki
Experis: AI nie zastąpi kompetencji ludzkich w obsłudze klienta wg 35% firm
Sztuczna inteligencja nie zastąpi kompetencji ludzkich w obsłudze klienta według 35% firm ankietowanych przez firmę rekrutacyjną Experis z rodziny marek ManpowerGroup, zaś umiejętności zarządzania zespołem - 33 firm. Jednocześnie 3% polskich firm uważa, że AI jest w stanie całkowicie zastąpić wszystkie osiem kompetencji pracowników uwzględnionych w badaniu.
- 16.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 3,4% r/r w czerwcu; konsensus: 3,4% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,4% w czerwcu 2025 r. w ujęciu rocznym wobec 3,3% r/r w maju br., podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 16.07.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Pozostało 25-50 pb cięć stóp w br., obniżka we IX niewykluczona - wywiad
Pogłębienie procesów dezinflacyjnych mogłoby stanowić argument za dostosowawczym cięciem stóp procentowych we wrześniu, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Wskazał, że miał większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka stóp niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym (tj. we wrześniu). Według niego, łączna przestrzeń do luzowania monetarnego może wynosić jeszcze 25-50 pb do końca br., ale nie postrzega go w kategoriach cyklu obniżek stóp procentowych.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
MF: Deficyt w budżecie to 119,7 mld zł na koniec czerwca, tj. 41,5% planu wg wst. danych
W budżecie państwa odnotowano 119,7 mld zł deficytu na koniec czerwca br., co oznacza wykonanie 41,5% planu na cały rok, podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Pekao: Inflacja 'runie w dół' poniżej 3% w VII, co skłoni RPP do obniżki stóp proc. we IX
Inflacja konsumencka "runie w dół" w lipcu poniżej 3% r/r (z 4,1% r/r w czerwcu), co skłoni Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym we wrześniu, oceniają ekonomiści Banku Pekao.