MRPiS: Płaca minimalna w 2025 r. na dotychczasowych zasadach, zmiany w kolejnych latach
Warszawa, 23.05.2024 (ISBnews) - Płaca minimalna w roku 2025 zostanie ustalona na dotychczasowych zasadach, dopiero w latach będzie określana na podstawie nowej ustawy o płacy minimalnej, przygotowywanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
"Jeżeli chodzi o płacę minimalną na rok 2025, to zgodnie z ustawą do 15 czerwca Rada Ministrów przedstawia Radzie Dialogu Społecznego, na czele której mam przyjemność w tej kadencji stać, propozycję wysokości tej płacy. To stanie się zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami do 15 czerwca" - powiedziała Dziemianowicz-Bak na konferencji prasowej.
"Na starych zasadach będzie określona płaca minimalna w 2025 r., a w przyszłości - dyrektywa zobowiązuje nas do tego, aby ustawa o minimalnym wynagrodzeniu weszła w życie w listopadzie tego roku i będzie ona określała ustalanie płacy minimalnej na lata kolejne" - dodała.
Przypomniała, że projekt ustawy o płacy minimalnej, wdrażający unijną dyrektywę, został skierowany do dalszych prac rządowych. Projekt zakłada, że płaca minimalna byłaby określana na poziomie 60% przeciętnego wynagrodzenia.
"I w tej ustawie […] wskazujemy tam cel, cel do którego należy dążyć, cel, który nie musi być zrealizowany od razu, cel który nie jest obligatoryjnym wymogiem dla wszystkich pracodawców w całej Polsce. Tym celem jest dążenie do tego, by płaca minimalna opierała się na tej referencyjnej wielkości 60% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce" - podkreśliła minister.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 01.04.2025Zmiany w przepisach
Pełczyńska-Nałęcz jest 'prywatnie' za podatkiem katastralnym płaconym od 3. mieszkania
W umowie koalicyjnej nie przewidziano wprowadzenia podatku katastralnego, ale minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ocenia "prywatnie", że taka danina powinna obowiązywać posiadaczy co najmniej trzech mieszkań.
- 21.03.2025BiznesZmiany w przepisach
BIG InfoMonitor: Nowe regulacje wpływają na kondycję branży drzewnej i meblarskiej. Kto na nich zyska, a kto straci?
Marzec to miesiąc, w którym warto przyjrzeć się drzewom. Nie tylko dlatego, że wraz z początkiem wiosny budzą się do życia, ale też z powodu Światowego Dnia Lasu i Dnia Stolarza, które przypadają właśnie w tym miesiącu. Branża drzewna i meblarska odgrywa kluczową rolę w polskiej gospodarce, zarówno pod względem zatrudnienia, jak i wartości produkcji. W ostatnich latach jednak mierzy się z licznymi wyzwaniami ekonomicznymi. Szczególnie nad producentami mebli zebrały się czarne chmury. Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowej BIK zaległe zobowiązania producentów mebli wzrosły w rok o 23 proc. do blisko 336 mln złotych.
- 18.03.2025Zmiany w przepisach
Rząd przyjął projekt dot. 2,5-krotnego zwiększenia środków na budownictwo społ., komunalne
Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący 2,5-krotności zwiększenia środków na budownictwo społeczne i komunalne, podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Rozwiązanie umożliwi sfinansowanie w tym roku do 15 tys. mieszkań komunalnych oraz budowanych przez społeczne inicjatywy mieszkaniowe i społeczne towarzystwa budownictwa społecznego oraz budowę i remonty akademików przez uczelnie publiczne.
- 17.03.2025Zmiany w przepisach
Domański: Propozycje dot. zmian w podatku Belki przedstawimy do końca kwietnia
Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w podatku od zysków kapitałowych - tzw. podatku Belki - i przedstawi nową propozycję do końca kwietnia, zapowiedział minister finansów Andrzej Domański.
- 12.03.2025Zmiany w przepisach
Tusk: Przygotujemy projekt podatku cyfrowego, ale nie ma decyzji, czy go wdrożymy
Projekt ustawy dotyczący wprowadzenia podatku cyfrowego od big-techów zostanie przygotowany, ale rząd nie zdecydował jeszcze, czy zostanie on wdrożony, wynika z wypowiedzi premiera Donalda Tuska.