NBP: Akcja kredytowa będzie spadać do IV kw. 2024, odbije do 4% wzrostu w IV kw. 2025
Warszawa, 20.11.2023 (ISBnews) - Prognoza akcji kredytowej ogółem dla sektora niefinansowego przewiduje spadek jej rocznej dynamiki do poziomu ok. -4,5% r/r w III kw. 2023 r. oraz późniejszą odbudowę do poziomu 4% r/r na koniec horyzontu prognozy (IV kw. 2025 r.), podał Narodowy Bank Polski (NBP). Ujemnych dynamik r/r akcji kredytowej można się jednak spodziewać do IV kw. 2024 r., podkreślono. W zakresie kredytów mieszkaniowych NBP oczekuje stopniowego ożywienia akcji kredytowej i stabilizacji jej dynamiki na poziomie ok. 4% r/r po III kw. 2024 r.
"Po szybszej niż przewidywano w poprzedniej edycji opracowania redukcji dynamiki akcji kredytowej w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw, spowodowanej wzrostem restrykcyjności polityki pieniężnej oraz spowolnieniem dynamiki PKB w następstwie epizodu inflacyjnego, w bieżącej edycji oczekiwane jest dalsze jej ograniczenie do poziomu ok. -5,6% r/r w I-III kw. 2024 r., a następnie stopniowa odbudowa i powrót do poziomu długookresowej średniej ok. 4% r/r w roku 2025" - czytamy w raporcie "Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2022 r."
"Przebieg prognoz punktowych jest zbliżony do poziomów obserwowanych w okresie pandemii oraz w latach 2009-2011. W końcowej części horyzontu prognozy oczekiwany jest natomiast powrót dynamiki do poziomów historycznych charakterystycznych dla lat 2014-2020" - dodał bank centralny.
Prognoza (z września 2023) dynamiki kredytów dla przedsiębiorstw zakłada spadki odpowiednio o 3,89% w III kw. 2023 r. i o 3,29 w IV kw. 2023, a następnie kontynuację spadków w 2024 r. - odpowiednio: 5,77%, 5,61%, 5,61% i 4,23% - oraz w I i II kw. 2025 r. - odpowiednio o: 2,51% i o 0,18%, a następnie wzrosty w III i IV kw. 2025 - odpowiednio o: 1,98% i o 4,03%.
"Spadek dynamiki akcji kredytowej w pierwszej części prognozy jest wynikiem osłabienia koniunktury gospodarczej towarzyszącego podwyższonej inflacji oraz podejmowanym działaniom antyinflacyjnym. Model pokazuje, że konsekwencje trwającego epizodu inflacyjnego będą miały długofalowy charakter, a jego skutki mogą być odczuwalne w gospodarce w całym horyzoncie prognozy. Normalizacja sytuacji gospodarczej i powrót koniunktury powinny być oczekiwane dopiero w końcowej części horyzontu prognozy - w roku 2025" - czytamy dalej w raporcie.
Model przewiduje, że w horyzoncie prognozy należy się spodziewać powrotu dynamiki akcji kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych do poziomów dodatnich i jej stabilizacji wokół wartości 4% r/r po I kw. 2024 r.
"Uzyskane oszacowanie ścieżki zmian tej kategorii kredytów jest zbliżone do poziomów dynamiki obserwowanych w latach 2021-2022 i znajduje się poniżej poziomu długookresowej równowagi (ok. 7,5%)" - napisał bank centralny.
Prognozowane wzrosty w zakresie kredytów konsumenckich w III i IV kw. 2023 r. to: 1,89% i 3,46%, w kolejnych kwartałach 2024 r. - odpowiednio: 4,33%, 4,31%, 4,25% i 4,08%, zaś w 2025 r. - odpowiednio: 3,91%, 3,69%, 3,5% i 3,42%.
"Charakter zmian obserwowanych w bieżącej edycji prognozy w przypadku kredytów konsumpcyjnych wynika przed wszystkim z faktu, iż kredyty tego typu są wykorzystywane w celu realizacji bieżących potrzeb gospodarstw domowych w zakresie dóbr codziennego użytku, będących jednocześnie produktami o stosunkowo krótkim cyklu życia. Wobec dwóch niedawnych epizodów, w trakcie których rozmiary akcji kredytowej zmniejszały się w ujęciu bezwzględnym (pierwszy z nich będący wynikiem pandemii COVID-19 miał miejsce w 2020 r., a drugi - związany z epizodem inflacyjnym - w roku 2022), w chwili obecnej gospodarstwa domowe będą zainteresowane odtworzeniem posiadanego ich zasobu. W związku z powyższym można oczekiwać szybszej niż w przypadku pozostałych analizowanych kategorii odbudowy popytu oraz przyspieszenia dynamiki akcji kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych" - czytamy dalej w raporcie.
Jeśli chodzi o segment kredytów mieszkaniowych, NBP oczekuje, że po znacznym osłabieniu dynamiki akcji kredytowej w 2022 i na początku 2023 roku w III kw. 2023 r. nastąpi utrzymanie się ujemnej dynamiki kredytów w tej kategorii (-1,5% r/r).
"W kolejnych kwartałach spodziewane jest wystąpienie stopniowego ożywienia akcji kredytowej i stabilizacja jej dynamiki na poziomie ok. 4% r/r po III kw. 2024 r. Pomimo ożywienia w horyzoncie prognozy dynamika pozostaje na historycznie niskim poziomie, zdecydowanie poniżej długookresowej średniej" - wskazano w materiale.
W IV kw. 2023 r. NBP oczekuje wzrostu w zakresie kredytów mieszkaniowych złotowych o 0,4%, zaś w kolejnych kwartałach 2024 r. - odpowiednio o: 2,22%, 3,31%, 3,89% i 4,09%, a w 2025 r. - odpowiednio o: 4,05%, 3,91%, 3,77% i 3,7%.
"Przebieg prognozy jest przede wszystkim konsekwencją bieżącego epizodu inflacyjnego, który doprowadził do uszczuplenia budżetów gospodarstw domowych, a co za tym idzie, niższego popytu na kredyt z tytułu odkładania inwestycji mieszkaniowych w czasie. Negatywnie na perspektywy akcji kredytowej wpływają również stosunkowo wysokie koszty finansowania długiem, będące skutkiem prowadzonej polityki antyinflacyjnej. Zgodnie z przedstawioną prognozą należy oczekiwać, że negatywny wpływ powyższych czynników na kształtowanie się dynamiki akcji kredytowej będzie szczególnie silny w pierwszej części horyzontu prognozy" - podsumował bank centralny.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 22.10.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
NBP: Wzrósł udział firm planujących wzrost wynagrodzeń i rozpoczęcie inwestycji
Warszawa, 22.10.2025 (ISBnews) - Odsetek przedsiębiorstw, które planują wzrost wynagrodzeń w kolejnym kwartale, wzrósł nieznacznie do 33,7% względem 33,3% w poprzednim badaniu, ale obniżyła się średnia wysokość prognozowanej przez firmy podwyżki (do 5,1%, wobec 5,3% kwartał wcześniej), wynika z "Szybkiego Monitoringu NBP". Z kolei w kwartalnych planach aktywności inwestycyjnej wyraźnie wzrósł odsetek firm deklarujących zamiar rozpoczęcia nowych inwestycji: do 23,1% względem 22% z badania w II kwartale.
- 22.10.2025BankiBiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) wzrosła o 6,4% r/r we wrześniu; konsensus: +6,8%
Warszawa, 22.10.2025 (ISBnews) - Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 6,4% r/r we wrześniu 2025 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 2,7%.
- 21.10.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 0,2% r/r we wrześniu: konsensus: -2%
Warszawa, 20.10.2025 (ISBnews) - Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wzrosła o 0,2% r/r we wrześniu br., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 20,6%.
- 20.10.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
ING BSK: Dane o produkcji i wynagrodzeniach mogą skłonić RPP do utrzymania stóp proc. w XI
Warszawa, 20.10.2025 (ISBnews) - Dzisiejsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) nt. wysokiego tempa wzrostu produkcji we wrześniu (7,4% r/r) należy traktować jako jednorazowe, niemniej jednak mogą sugerować pewne ożywienie popytu na wyroby polskiego przemysłu, oceniają Adam Antoniak, Leszek Kąsek i Michał Rubaszek z Biura Analiz Makroekonomicznych ING Banku Śląskiego. Zauważają również, że solidny wzrost aktywności w przetwórstwie oraz podwyższony wzrost wynagrodzeń w tym sektorze to czynniki, które mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do powstrzymania się przed kolejną obniżką stóp procentowych w listopadzie.
- 20.10.2025BankiBiznesInformacje z gospodarki
Pekao: Dane z przemysłu wspierają prognozę przyspieszenia PKB w II poł. 2025 r.
Warszawa, 20.10.2025 (ISBnews) - Wrześniowe wyniki polskiego przemysłu wyglądają rewelacyjnie i nawet jeśli w ich analizie zachować ostrożność, to wpisują się w pozytywny trend widziany już od kilku miesięcy. Wspierają również prognozę przyspieszenia PKB w II połowie tego roku, uważa Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao. Dzisiejsza "niespodzianka" jest wg analityków banku warta nieco mniej niż 0,1 pkt proc. we wzroście PKB w jednym kwartale i zwiększa szanse, że PKB Polski wzrósł w III kwartale o 4% r/r.