NBP: Banki oczekują większego popytu na kredyt dużych firm i gospodarstw dom. w IV kw.
Warszawa, 06.11.2023 (ISBnews) - Banki oczekują w IV kwartale br. wzrostu popytu na kredyt ze strony dużych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, a spadku ze strony sektora MŚP, przy utrzymaniu dotychczasowych kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw i zaostrzeniu wobec gospodarstw domowych, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).
"Na IV kwartał 2023 r. banki zapowiadają utrzymanie dotychczasowych kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw i zaostrzenie wobec gospodarstw domowych oraz oczekują wzrostu popytu na kredyt ze strony dużych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, a spadku ze strony sektora MSP" - czytamy w raporcie "Sytuacja na rynku kredytowym - wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych IV kwartał 2023 r."
"Banki w III kwartale 2023 r. zaostrzyły politykę kredytową w większości segmentów kredytów. Głównymi przyczynami tego zaostrzenia były: pogorszenie jakości portfela kredytowego i pogorszenie się perspektyw makroekonomicznych. Zmianom polityki kredytowej towarzyszył spadek popytu na większość rodzajów kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych i krótkoterminowych kredytów dla dużych przedsiębiorstw" - czytamy dalej.
W segmencie kredytów dla przedsiębiorstw oczekiwania na IV kwartał 2023 r. to: utrzymanie dotychczasowych kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów dla przedsiębiorstw; spadek popytu na kredyty ze strony MŚP (większy na długoterminowe), a wzrost ze strony dużych przedsiębiorstw (większy na krótkoterminowe).
W III kwartale obserwowany dalszy (począwszy w II kwartału 2022 r.) spadek popytu na kredyty dla sektora MŚP oraz różnokierunkowe zmiany w przypadku dużych przedsiębiorstw - wzrost na krótkoterminowe i spadek na długoterminowe; zmiany uzasadniane spadkiem zapotrzebowania na finansowanie inwestycji oraz zaostrzeniem kryteriów udzielania kredytów.
"Kredyty mieszkaniowe:
Popyt na kredyt: ponowny, choć zróżnicowany w wielkości, wzrost popytu uzasadniany głównie uruchomieniem programu Bezpieczny Kredyt 2%, osłabiany m.in. użyciem alternatywnych źródeł finansowania.
Oczekiwania na IV kwartał 2023 r.: dalsze zaostrzanie polityki kredytowej oraz utrzymanie się wzrostowego trendu w wielkości popytu na kredyty mieszkaniowe" - czytamy dalej.
Oczekiwania na IV kwartał 2023 r. odnośnie kredytów konsumenckich to: kontynuacja zaostrzania polityki kredytowej i dalszy wzrost popytu. W III kwartale odnotowano spadek popytu m.in. w wyniku wykorzystania alternatywnych źródeł finansowania.
W opinii banków dalsze zaostrzanie polityki kredytowej w III kwartale 2023 r. w segmencie kredytów konsumpcyjnych wynikało z pogorszenia się jakości portfela kredytowego i perspektyw makroekonomicznych. Banki zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów, w tym podwyższyły marże na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem, ale również złagodziły wymagania co do zabezpieczenia spłaty kredytu.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 25.11.2024Banki
ZBP: Banki zawarły ok. 107 tys. ugód pozasądowych z frankowiczami i 10 tys. ugód sądowych
Banki zawarły do końca września ok. 107 tys. ugód pozasądowych z posiadaczami kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, poinformował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek. Ponadto zawarto ok. 10 tys. ugód sądowych, a liczba takich ugód wynosi obecnie ok. 1 tys. miesięcznie.
- 25.11.2024Banki
Prezes ZBP: Po konsultacjach wiemy, jaka wersja WIRF zastąpi WIBOR, decyzja przed świętami
Po drugiej turze konsultacji wszystkich interesariuszy zainteresowanych reformą wskaźników referencyjnych wiadomo już, która wersja wskaźnika WIRF zastąpi WIBOR, jednak wybór ten zostanie ogłoszony w grudniu, najprawdopodobniej przed świętami Bożego Narodzenia, wynika z wypowiedzi prezesa Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusza Białka.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
Mind&Roses: 46% bankowców oczekuje wzrostu kredytów mieszkaniowych w ciągu 6 miesięcy
Odsetek bankowców spodziewających się wzrostu kredytów mieszkaniowych dla klientów indywidualnych w ciągu 6 miesięcy wzrósł do 46% w listopadzie br. z 40% przed miesiącem, wynika z "Monitora Bankowego", opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses. Odsetek oczekujących wzrostu kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw w tym czasie spadł odpowiednio do 41% z 42%.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
AMRON-SARFiN: Wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła o 21,9% r/r w III kw. 2024 r.
Banki udzieliły 45 897 nowych kredytów mieszkaniowych w II kw. 2024 r., co oznacza wzrost o 12,63% kw/kw i wzrost o 1,02% r/r, wynika z raportu AMRON-SARFiN. Wartość nowo udzielonych kredytów wyniosła 19,32 mld zł, co oznacza wzrost o 1,03% kw/kw i wzrost o 21,92% r/r.
- 21.11.2024BankiAnalizy ekspertów
BOŚ: Stopniowa poprawa produkcji budowlano-montażowej nastąpi w II poł. 2025 r.
Segmentem stabilizującym sektor produkcji budowlano-montażowej jest rynek mieszkaniowy, gdzie sytuacja stopniowo poprawia się wraz z lekkim wzrostem liczby mieszkań w budowie, oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, biorąc pod uwagę dużą zmienność danych z budownictwa, w tym odsezonowanych, nie nastąpi głębszy spadek aktywności w kolejnych miesiącach i od II połowy przyszłego roku sytuacja będzie stopniowo poprawiać się.