NBP: Banki oczekują większego popytu na kredyt dużych firm i gospodarstw dom. w IV kw.
Warszawa, 06.11.2023 (ISBnews) - Banki oczekują w IV kwartale br. wzrostu popytu na kredyt ze strony dużych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, a spadku ze strony sektora MŚP, przy utrzymaniu dotychczasowych kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw i zaostrzeniu wobec gospodarstw domowych, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).
"Na IV kwartał 2023 r. banki zapowiadają utrzymanie dotychczasowych kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw i zaostrzenie wobec gospodarstw domowych oraz oczekują wzrostu popytu na kredyt ze strony dużych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, a spadku ze strony sektora MSP" - czytamy w raporcie "Sytuacja na rynku kredytowym - wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych IV kwartał 2023 r."
"Banki w III kwartale 2023 r. zaostrzyły politykę kredytową w większości segmentów kredytów. Głównymi przyczynami tego zaostrzenia były: pogorszenie jakości portfela kredytowego i pogorszenie się perspektyw makroekonomicznych. Zmianom polityki kredytowej towarzyszył spadek popytu na większość rodzajów kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych i krótkoterminowych kredytów dla dużych przedsiębiorstw" - czytamy dalej.
W segmencie kredytów dla przedsiębiorstw oczekiwania na IV kwartał 2023 r. to: utrzymanie dotychczasowych kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów dla przedsiębiorstw; spadek popytu na kredyty ze strony MŚP (większy na długoterminowe), a wzrost ze strony dużych przedsiębiorstw (większy na krótkoterminowe).
W III kwartale obserwowany dalszy (począwszy w II kwartału 2022 r.) spadek popytu na kredyty dla sektora MŚP oraz różnokierunkowe zmiany w przypadku dużych przedsiębiorstw - wzrost na krótkoterminowe i spadek na długoterminowe; zmiany uzasadniane spadkiem zapotrzebowania na finansowanie inwestycji oraz zaostrzeniem kryteriów udzielania kredytów.
"Kredyty mieszkaniowe:
Popyt na kredyt: ponowny, choć zróżnicowany w wielkości, wzrost popytu uzasadniany głównie uruchomieniem programu Bezpieczny Kredyt 2%, osłabiany m.in. użyciem alternatywnych źródeł finansowania.
Oczekiwania na IV kwartał 2023 r.: dalsze zaostrzanie polityki kredytowej oraz utrzymanie się wzrostowego trendu w wielkości popytu na kredyty mieszkaniowe" - czytamy dalej.
Oczekiwania na IV kwartał 2023 r. odnośnie kredytów konsumenckich to: kontynuacja zaostrzania polityki kredytowej i dalszy wzrost popytu. W III kwartale odnotowano spadek popytu m.in. w wyniku wykorzystania alternatywnych źródeł finansowania.
W opinii banków dalsze zaostrzanie polityki kredytowej w III kwartale 2023 r. w segmencie kredytów konsumpcyjnych wynikało z pogorszenia się jakości portfela kredytowego i perspektyw makroekonomicznych. Banki zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów, w tym podwyższyły marże na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem, ale również złagodziły wymagania co do zabezpieczenia spłaty kredytu.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 07.05.2025Banki
BFG: Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym pogorszył się r/r do 4,15% w III 2025
Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym wyniósł 4,15% w marcu 2025 r. (wobec 4,18% miesiąc wcześniej) w porównaniu do 4,5% rok wcześniej, podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).
- 07.05.2025BankiInformacje z gospodarki
RPP: Obniżka stóp proc. wynika m.in. z niższej bieżącej i prognozowanej inflacji
Niższa bieżąca i prognozowana inflacja, obniżanie się dynamiki płac oraz słabsze dane o koniunkturze, w ocenie Rady uzasadniły dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP, podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.
- 07.05.2025BankiTrendy rynkoweAnalizy ekspertówAnalizy i raporty
Wiosenna obniżka stóp NBP – czy nie przeceniamy jej wpływu?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Kredytobiorcy odczują ratalną ulgę. Czy jednak nie przeceniamy jej skali? Na to pytanie odpowiadają eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawiając obliczenia.
- 07.05.2025BankiInformacje z gospodarki
NBP: Aktywa rezerwowe wzrosły o 10,8% r/r do 213,18 mld euro w kwietniu
Oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły 213,18 mld euro w kwietniu 2025 r., podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 10,8% r/r (i spadek o 2,8% w ujęciu miesięcznym).
- 07.05.2025Banki
ZBP: Zyski banków mogą być nominalnie zbliżone w 2025 r. do poziomu z ub.r.
Związek Banków Polskich (ZBP) oczekuje, że w 2025 r. zyski osiągane przez banki mogą być na poziomie nominalnym zbliżonym do wyników ostatniego roku, podała organizacja. Będą one bardziej wynikiem wzrostu sumy bilansowej banków niż poprawy dochodowości poszczególnych produktów, podkreślono.