NBP: Firmy oczekują niewielkiego wzrostu popytu na rynku krajowym i zagr. w IV kw. 2023 r.
Warszawa, 06.11.2023 (ISBnews) - Przedsiębiorstwa oczekują poprawy uwarunkowań popytowych w IV kw. 2023 r., wynikającej z niewielkiego wzrostu zapotrzebowania na towary i usługi zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).
"Sytuacja ekonomiczno-finansowa przedsiębiorstw niefinansowych (SPN) w II kw. 2023 r. po raz kolejny pogorszyła się, na co wskazuje spadek syntetycznych miar opartych na sprawozdawczości F-01 GUS. W szczególności, spadła płynność przedsiębiorstw, a wynik finansowy sektora choć nadal wysoki - był nieco niższy niż przed rokiem" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".
Sytuacja ekonomicznofinansowa pogorszyła się i kształtowała niekorzystnie wśród przedsiębiorstw produkujących trwałe dobra konsumpcyjne i zaopatrzeniowe. Uwarunkowania te pogorszyły się również wśród producentów nietrwałych dóbr konsumpcyjnych, ale w tej grupie przedsiębiorstw sytuacja pozostała umiarkowana. Poprawę i korzystne warunki ekonomiczno-finansowe odnotowano natomiast wśród wytwórców dóbr inwestycyjnych, podał bank centralny.
"W świetle opinii respondentów Szybkiego Monitoringu NBP (SM NBP) w III kw. koniunktura w SPN pozostała osłabiona. W IV kw. przedsiębiorstwa oczekują jednak poprawy uwarunkowań popytowych, wynikającej z niewielkiego wzrostu zapotrzebowania na towary i usługi zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Natomiast prognozowany w horyzoncie rocznym wzrost popytu ma być generowany przez ożywienie zapotrzebowania zagranicznego, przy stabilizacji popytu krajowego. Oznacza to, że perspektywy popytu są w znacznym stopniu zależne od kształtowania się koniunktury w otoczeniu gospodarczym Polski, w szczególności w krajach będących największymi importerami polskich produktów" - czytamy dalej w raporcie.
Syntetyczny wskaźnik sytuacji przyszłej (SSP) pozwala oczekiwać poprawy koniunktury w IV kw. 2023 r., wynikającej przede wszystkim z lepszych prognoz sytuacji ekonomicznej, popytu (w tym eksportu) oraz inwestycji. Negatywnie na perspektywy przyszłych uwarunkowań w sektorze oddziałuje natomiast pogorszenie w obszarze prognoz zatrudnienia oraz płac. Oczekiwana poprawa sytuacji ekonomiczno-finansowej ma charakter powszechny i dotyczy wszystkich analizowanych grup przedsiębiorstw, wyróżnionych według przeznaczenia produkcji i usług, podał też NBP.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 01.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
BGK: Dezinflacja ulegnie utrwaleniu, RPP obniży stopy o 75-100 pb do końca 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 75-100 pb do końca 2025 r., prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Według nich, ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP będzie wyraźnie niższa niż w poprzedniej, marcowej projekcji, która zakładała, że inflacja powróci do pasma odchyleń dopiero w II poł. 2026 r. i w efekcie zwiększa się przestrzeń do redukcji stóp procentowych
- 30.06.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
NBP: J. Tyrowicz za podwyżką stóp o 200 pb, przeciw obniżce o 50 pb na posiedzeniu RPP w V
Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) - Złożony podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb nie uzyskał większości głosów, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Domański: Inflacja spada, wyniesie ok. 3% r/r w lipcu
Inflacja konsumencka spada i wyniesie ok. 3% r/r w lipcu (wobec 4,1% r/r w czerwcu), ocenia minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że w Polsce mamy realne stopy procentowe "jedne z najwyższych w Europie".
- 30.06.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
PKO BP: Czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją, spadnie poniżej 3% w VII
Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%, podał też GUS.