NBP: Firmy oczekują stabilizacji koniunktury w III kw. , nieco poniżej poziomu neutralnego
Syntetyczny wskaźnik sytuacji przyszłej (SSP) wskazuje, że przedsiębiorstwa oczekują stabilizacji koniunktury w III kw. 2025 r. na poziomie nieznacznie poniżej neutralnego, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
"Wyniki Szybkiego Monitoringu NBP (SM NBP) wskazują, że w II kw. br. sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw pozostawała osłabiona. Uległa ona niewielkiemu pogorszeniu w porównaniu z poprzednim kwartałem, a jej nieznacznie osłabienie oczekiwane jest również w III kw. br. Natomiast roczne perspektywy uległy poprawie, czemu towarzyszył wzrost optymizmu w prognozach eksportu" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".
Oczekiwana stabilizacja koniunktury jest wypadkową silnego obniżenia się składowej cyklicznej dla rynku pracy, które zostało zrównoważone nieznaczną poprawą pozostałych komponentów. Pogorszenia koniunktury można oczekiwać w usługach biznesowych, wśród producentów półproduktów oraz nietrwałych dóbr konsumpcyjnych; poprawy - jedynie wśród producentów trwałych dóbr konsumpcyjnych, podał bank centralny.
W II kw. 2025 r. oceny sytuacji bieżącej przedsiębiorstw były nieznacznie negatywne i nieco gorsze niż kwartał wcześniej. Niewielki spadek wskaźnika syntetycznego sytuacji bieżącej (SSB) był wypadkową silnego obniżenia się składowych cyklicznych w obszarze płynności i obsługi zadłużenia, ich umiarkowanego pogorszenia się w obszarze akceptacji wniosków kredytowych, stabilizacji komponentu popytowego oraz poprawy w zakresie sytuacji ekonomicznej. W większości grup firm wyróżnionych według przeznaczenia dóbr i usług ocena koniunktury była neutralna lub dobra, jedynie wśród producentów dóbr inwestycyjnych i trwałych dóbr konsumpcyjnych była ona niekorzystna, podano także.
Syntetyczne wskaźniki sytuacji bieżącej i przyszłej są obliczane na podstawie metody głównych składowych PCA (principal component analysis) jako pierwsze główne składowe komponentów cyklicznych wybranych wskaźników wejściowych pochodzących z Szybkiego Monitoringu NBP. Równocześnie możliwe jest zdekomponowanie wskaźników syntetycznych na wkłady poszczególnych wskaźników wejściowych, podał NBP.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 21.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
Sytuacja na rynku mieszkaniowym – II kwartał 2025 (RAPORT)
Czerwiec, podobnie jak drugi kwartał tego roku, przyniósł spadek sprzedaży nowych mieszkań w większości największych metropolii. Zmniejszyła się tam również aktywność inwestycyjna firm deweloperskich. Jednak jeszcze nie na tyle, by zatrzymać wzrost liczby mieszkań w ofercie. Jaki to miało wpływ na ich ceny?
- 21.07.2025RaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
GUS: Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 2,2% r/r w czerwcu: konsensus: -1,2%
Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wzrosła o 2,2% r/r w czerwcu br., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 10,3%.
- 17.07.2025RaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyAnalizy i raportyInformacje ogólneFinanse i kredyty
Na jakie mieszkanie stać singla, parę i rodzinę z dzieckiem? [Czerwiec 2025]
Na jaki kredyt mieszkaniowy mogli liczyć w czerwcu przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Jak zmieniła się ich zdolność kredytowa? Jaki miały wybór mieszkań? Eksperci portali RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl prześwietlili pod tym kątem ofertę banków oraz firm deweloperskich działających w siedmiu największych metropoliach.
- 17.07.2025Analizy ekspertówRaporty i analizy
BIG InfoMonitor: W razie utraty dochodów 33% Polaków utrzyma się maksymalnie przez miesiąc
Choć oszczędności posiada 83% Polaków, to w razie utraty dochodu 33% osób przetrwałoby bez pracy dzięki nim maksymalnie przez miesiąc, zaś 26% (bez zmian r/r) zgromadziło środki, które pozwoliłyby utrzymać się powyżej pół roku, wynika z badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Brak oszczędności zadeklarowało 17% Polaków (-1 pkt proc. r/r).
- 17.07.2025GospodarkaAnalizy ekspertówRaportyInformacje z gospodarki
Experis: AI nie zastąpi kompetencji ludzkich w obsłudze klienta wg 35% firm
Sztuczna inteligencja nie zastąpi kompetencji ludzkich w obsłudze klienta według 35% firm ankietowanych przez firmę rekrutacyjną Experis z rodziny marek ManpowerGroup, zaś umiejętności zarządzania zespołem - 33 firm. Jednocześnie 3% polskich firm uważa, że AI jest w stanie całkowicie zastąpić wszystkie osiem kompetencji pracowników uwzględnionych w badaniu.