NBP: Odsetek firm oczekujących stabilizacji inflacji wzrósł do 17,8% wobec 14,4% we IX
Warszawa, 31.01.2024 (ISBnews) - Odsetek firm oczekujących spadku inflacji konsumenckiej CPI w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy spadł do 40,3% wobec 51% we wrześniu. Utrzymania na dotychczasowym poziomie oczekiwało 17,8% firm wobec 14,4% we wrześniu, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).
"W IV kw. 2023 r. wyraźnemu obniżeniu się inflacji CPI, w stosunku do której przedsiębiorstwa formułowały swoje przewidywania (do 6,6% r/r z 10,8% r/r w poprzednim badaniu) towarzyszył wzrost statystyki bilansowej oczekiwanych zmian dynamiki cen w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy (do 25,8 pkt z 15 pkt w poprzednim badaniu). Statystyka bilansowa była jednak nadal niższa od długookresowej średniej (32,8 pkt). Wzrost statystki bilansowej wynikał ze zwiększenia się udziału przedsiębiorstw prognozujących wzrost inflacji CPI (do 23,3% z 16,5% we wrześniu 2023 r.,) lub jej utrzymanie na dotychczasowym poziomie (do 17,8% r/r z 14,4%). Jednocześnie obniżył się udział podmiotów oczekujących jej spadku (do 40,3% z 51%)" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".
Z badania wynika, że firmy przewidują stabilizację dynamiki cen własnych w I kw. 2024 r. Jednocześnie blisko połowa firm informowała, że w przypadku wzrostu kosztów jednostkowych miałaby znaczne trudności w przenoszeniu tego wzrostu w ceny, podał bank centralny.
"Firmy spodziewają się natomiast pewnego wzrostu dynamiki cen własnych w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy, wskazując jednocześnie rosnące koszty pracy jako najważniejszy czynnik odpowiadający za oczekiwany wzrost cen produkcji" - czytamy dalej.
Na spodziewane nasilenie się trudności z przerzuceniem rosnących kosztów na klientów wpłynąć mógł prognozowany przez przedsiębiorstwa wzrost kosztów pracy. Przedsiębiorstwa, które jako główny czynnik wzrostu cen oferowanych produktów podały rosnące koszty pracy, oczekują bowiem istotnie silniejszego zwiększenia trudności w przerzuceniu kosztów produkcji na odbiorców niż podmioty wskazujące na inne czynniki, podano także.
Ostatnie badanie SM NBP odbyło się w grudniu 2023 r. W badaniu SM NBP wzięły udział 2525 podmioty wybrane z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki. Ze względu na przewagę w próbie przedsiębiorstw dużych, za którą jednak przemawia silna koncentracja zjawisk makroekonomicznych, wyniki badań ankietowych należy traktować z pewną ostrożnością. W próbie wyraźnie niedoreprezentowane są zwłaszcza mikroprzedsiębiorstwa.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 17.07.2025GospodarkaAnalizy ekspertówRaportyInformacje z gospodarki
Experis: AI nie zastąpi kompetencji ludzkich w obsłudze klienta wg 35% firm
Sztuczna inteligencja nie zastąpi kompetencji ludzkich w obsłudze klienta według 35% firm ankietowanych przez firmę rekrutacyjną Experis z rodziny marek ManpowerGroup, zaś umiejętności zarządzania zespołem - 33 firm. Jednocześnie 3% polskich firm uważa, że AI jest w stanie całkowicie zastąpić wszystkie osiem kompetencji pracowników uwzględnionych w badaniu.
- 16.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 3,4% r/r w czerwcu; konsensus: 3,4% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,4% w czerwcu 2025 r. w ujęciu rocznym wobec 3,3% r/r w maju br., podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 16.07.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Pozostało 25-50 pb cięć stóp w br., obniżka we IX niewykluczona - wywiad
Pogłębienie procesów dezinflacyjnych mogłoby stanowić argument za dostosowawczym cięciem stóp procentowych we wrześniu, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Wskazał, że miał większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka stóp niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym (tj. we wrześniu). Według niego, łączna przestrzeń do luzowania monetarnego może wynosić jeszcze 25-50 pb do końca br., ale nie postrzega go w kategoriach cyklu obniżek stóp procentowych.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
MF: Deficyt w budżecie to 119,7 mld zł na koniec czerwca, tj. 41,5% planu wg wst. danych
W budżecie państwa odnotowano 119,7 mld zł deficytu na koniec czerwca br., co oznacza wykonanie 41,5% planu na cały rok, podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Pekao: Inflacja 'runie w dół' poniżej 3% w VII, co skłoni RPP do obniżki stóp proc. we IX
Inflacja konsumencka "runie w dół" w lipcu poniżej 3% r/r (z 4,1% r/r w czerwcu), co skłoni Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym we wrześniu, oceniają ekonomiści Banku Pekao.