Pekao: Niższa realizacja inflacji w I poł. br. może rozpocząć dyskusje dot. obniżek stóp
Warszawa, 29.05.2024 (ISBnews) - Majowy odczyt inflacji konsumenckiej CPI (2,5%) był niższy od konsensusu rynkowego (2,8% r/r) za sprawą mniejszego niż spodziewano się przełożenia podwyżki VAT na żywność, w przypadku którego "zdecydowana większość dostosowania zrealizowała się już w kwietniu", oceniają ekonomiści Banku Pekao. Według nich niższa realizacja inflacji w I połowie 2024 r. od wcześniejszych oczekiwań może co prawda wzbudzić dyskusje na temat potencjalnych obniżek stóp procentowych, ale na faktyczną decyzję w tym kierunku jest już za późno.
"Inflacja tylko 'chwilowo' znajduje się w celu, a RPP nie zmieni na razie swojego bazowego scenariusza biorąc pod uwagę odbicie inflacji w II połowie roku i dalej. Niższa realizacja inflacji w I połowie 2024 r. od wcześniejszych oczekiwań może wzbudzać pewne dyskusje na temat potencjalnych obniżek stóp, ale na faktyczną decyzję w tym kierunku jest już za późno (biorąc pod uwagę powyższe argumenty). Dalej zakładamy, że stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian przez cały 2024 r., a nawet 2025 r." - napisał bank w komentarzu do publikacji GUS o inflacji w maju.
Ekonomiści banku szacują, że inflacja konsumencka w okolicach celu będzie przebywać do końca I półrocza, a następnie odbije za sprawą częściowego odmrożenia cen energii i gazu do 4-4,5% r/r na koniec br.
"Obecny pobyt w okolicach celu inflacyjnego jest krótkotrwały i potrwa do czerwca. Od początku II połowy roku na kształt ścieżki inflacyjnej mocno wpłynie częściowe odmrożenie taryf energetycznych dla gospodarstw domowych. Szacujemy, że przełoży się to na wzrost rachunku za energię elektryczną o ok. 20%, a za gaz o ok. 15%. Podbije to błyskawicznie inflację z początkiem drugiego półrocza o ponad 1 pkt proc. do poziomu prawie 4% r/r. Na koniec 2024 r. inflacja znajdzie się w przedziale 4-4,5% r/r" - czytamy dalej.
Bank prognozuje, że inflacja bazowa (bez cen żywności i energii) w ujęciu rok do roku kontynuowała w maju spadek obniżając się do ok. 3,9% r/r i swoje lokalne minimum osiągnie na poziomie 3,5% r/r w najbliższych miesiącach, następnie umiarkowanie wzrośnie za sprawą silnego rynku pracy.
"Zakładamy, że w najbliższych miesiącach będzie zbiegać do swojego minimum w tym cyklu do ok. 3,5% r/r. W bazowych procesach cenowych coraz większą rolę będą odgrywać czynniki związane z krajową gospodarką. Dobra sytuacja na rynku pracy (szczególnie wysoki wzrost wynagrodzeń) wraz z przybierającym na sile ożywieniem gospodarczym będą zbliżać nas do odbicia inflacji bazowej, ale nie będzie to dynamiczny proces" - czytamy dalej.
Wskazano, że ceny paliw pozostają względnie stabilne, a "bazowa presja na ceny żywności pozostaje obecnie niska, ale niestety z dużym potencjałem na jej wzrost ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, które znacząco ograniczą podaż owoców i warzyw w tym roku".
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 01.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
BGK: Dezinflacja ulegnie utrwaleniu, RPP obniży stopy o 75-100 pb do końca 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 75-100 pb do końca 2025 r., prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Według nich, ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP będzie wyraźnie niższa niż w poprzedniej, marcowej projekcji, która zakładała, że inflacja powróci do pasma odchyleń dopiero w II poł. 2026 r. i w efekcie zwiększa się przestrzeń do redukcji stóp procentowych
- 30.06.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
NBP: J. Tyrowicz za podwyżką stóp o 200 pb, przeciw obniżce o 50 pb na posiedzeniu RPP w V
Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) - Złożony podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb nie uzyskał większości głosów, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Domański: Inflacja spada, wyniesie ok. 3% r/r w lipcu
Inflacja konsumencka spada i wyniesie ok. 3% r/r w lipcu (wobec 4,1% r/r w czerwcu), ocenia minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że w Polsce mamy realne stopy procentowe "jedne z najwyższych w Europie".
- 30.06.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
PKO BP: Czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją, spadnie poniżej 3% w VII
Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%, podał też GUS.