Prawie 90% sprzedaży kredytów hipotecznych to umowy ze stałą stopą proc.
Bank Pekao nadal obserwuje wysokie zainteresowanie kredytami hipotecznymi na okresową stałą stopę procentową, które stanowią prawie 90% nowej sprzedaży; jednak spodziewa się, że wraz z oczekiwanym spadkiem stóp procentowych klienci będą skłaniali się do kredytów na stopę zmienną, poinformował wiceprezes nadzorujący Pion Zarządzania Ryzykami Marcin Gadomski.
"Obserwujemy nadal wysokie zainteresowanie kredytami z okresową stałą stopą procentową, to jest prawie 90% nowej sprzedaży. I chyba trochę, niestety, jak będą spadały stopy procentowe, to to zainteresowanie tymi kredytami będzie malało. […] Jak stopy będą spadały, spodziewalibyśmy się, że częściej klienci będą się skłaniali do kredytów na stopę zmienną" - powiedział Gadomski podczas konferencji pasowej.
Wyjaśnił, że o ile oprocentowanie kredytów jest teraz dość wysokie, to w środowisku wysokich stóp procentowych kredyty na stałą stopę procentową w porównaniu do kredytów na zmienną stopę wydają się względnie tanie, bo są one wyceniane w stosunku do krzywej terminowej, czyli do oprocentowania na długi okres, które kształtuje się względnie korzystnie względem bieżącego wysokiego oprocentowania.
"Jak stopy zaczną spadać, należy się spodziewać, że te stopy długoterminowe wzrosną, a więc porównywalne oprocentowanie kredytów na zmienną stopę i na stałą będzie działało w kierunku tych kredytów na zmienną. I teraz: kredytobiorca, który będzie się kierował bardzo takim krótkoterminowym interesem, to znaczy będzie tylko obserwował jaka dzisiaj jest rata na zmienną stopę, na stałą, to niestety w przypadku spadków stóp procentowych - domyślam się - będzie się kierował w kierunku tych produktów na zmienną, kiedy właśnie wydawałoby się, że to jest ten moment, kiedy należałoby wykorzystać niskie stopy i i raczej brać kredyty na stałą stopę procentową" - wskazał wiceprezes.
Bank Pekao jest częścią grupy PZU. Od 1998 roku bank obecny jest na GPW; wchodzi w skład indeksu WIG20. Aktywa razem banku wyniosły 334,24 mld zł na koniec 2024 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 01.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
BGK: Dezinflacja ulegnie utrwaleniu, RPP obniży stopy o 75-100 pb do końca 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 75-100 pb do końca 2025 r., prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Według nich, ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP będzie wyraźnie niższa niż w poprzedniej, marcowej projekcji, która zakładała, że inflacja powróci do pasma odchyleń dopiero w II poł. 2026 r. i w efekcie zwiększa się przestrzeń do redukcji stóp procentowych
- 30.06.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
NBP: J. Tyrowicz za podwyżką stóp o 200 pb, przeciw obniżce o 50 pb na posiedzeniu RPP w V
Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) - Złożony podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb nie uzyskał większości głosów, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Domański: Inflacja spada, wyniesie ok. 3% r/r w lipcu
Inflacja konsumencka spada i wyniesie ok. 3% r/r w lipcu (wobec 4,1% r/r w czerwcu), ocenia minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że w Polsce mamy realne stopy procentowe "jedne z najwyższych w Europie".
- 30.06.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
PKO BP: Czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją, spadnie poniżej 3% w VII
Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%, podał też GUS.