PIE zbada możliwość udziału polskich firm w budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej
Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) rozpoczyna projekt badawczy na zlecenie Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ), w którym sprawdzi zainteresowanie polskich firm udziałem w budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), podały PEJ.
"Inwestycja, którą realizujemy to ogromna szansa nie tylko dla kraju, ale także dla wielu polskich przedsiębiorców. Dlatego też chcielibyśmy, by mieli możliwość udziału w łańcuchu dostaw dla całego projektu jądrowego. Postanowiliśmy w tym celu zbadać jakie jest ich podejście do współpracy biznesowej w tym obszarze. Badanie pomoże określić aktualny stan wiedzy polskich firm, ich poziom przygotowania do inwestycji, a także ewentualne bariery i ograniczenia" - powiedział prezes PEJ Leszek Juchniewicz, cytowany w komunikacie.
Badanie ma na celu określenie zarówno potencjału polskiego przemysłu na potrzeby projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu realizowanego przez Konsorcjum Westinghouse (dostawca technologii) i Bechtel (generalny wykonawca), jak i rozwiązań odpowiadających na potrzeby firm
związane z udziałem w inwestycji, takich jak finansowe systemy wsparcia czy pomoc w zdobywaniu odpowiednich certyfikatów, podkreślono.
Analiza wyników badania pozwoli rozpoznać zainteresowanie polskich firm udziałem w procesie budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu oraz wskaże narzędzia niezbędne do uczestnictwa w planowanym łańcuchu dostaw. Przeprowadzona analiza będzie podstawą do przygotowania sprofilowanych działań zmierzających do wsparcia zainteresowanych firm i dostawców, aby w sposób konkurencyjny mogli oni uczestniczyć w łańcuchu dostaw tej strategicznej dla kraju inwestycji, zaznaczono.
"Szczegółowe badanie uwzględnia specyfikę sektora i zostało poprzedzone badaniami jakościowymi i konsultacjami branżowymi. Obecny etap, badanie ilościowe, pozwoli zebrać szczegółowe informacje i opinie od przedsiębiorców tej branży niezależnie od ich wielkości i obszaru, w którym działają. Mamy nadzieję, że badanie spotka się z dużym odzewem polskich firm i będziemy mogli na ich podstawie stworzyć możliwie szeroki obraz wyzwań, jakie stoją przed polskimi firmami w przededniu uruchomienia tej strategicznej inwestycji a także oszacować potencjalny udział podmiotów krajowych w całym procesie uwzględniając międzynarodowe regulacje prawne" - wyjaśnił Adam Juszczak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o bezpieczne, sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) oraz ich ewentualną przyszłą eksploatację.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 21.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
Sytuacja na rynku mieszkaniowym – II kwartał 2025 (RAPORT)
Czerwiec, podobnie jak drugi kwartał tego roku, przyniósł spadek sprzedaży nowych mieszkań w większości największych metropolii. Zmniejszyła się tam również aktywność inwestycyjna firm deweloperskich. Jednak jeszcze nie na tyle, by zatrzymać wzrost liczby mieszkań w ofercie. Jaki to miało wpływ na ich ceny?
- 21.07.2025RaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
GUS: Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 2,2% r/r w czerwcu: konsensus: -1,2%
Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wzrosła o 2,2% r/r w czerwcu br., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 10,3%.
- 18.07.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
NBP: Wzrost zatrudnienia planuje w III kwartale 26,1% firm, redukcję - 8,1%
Odsetek przedsiębiorstw zamierzających zwiększyć liczbę pracowników w III kwartale br. wyniósł 26,1%, a prognozujących redukcję zatrudnienia - 8,1%, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 18.07.2025BiznesAnalizy ekspertówRaporty i analizy
NBP: Firmy oczekują stabilizacji koniunktury w III kw. , nieco poniżej poziomu neutralnego
Syntetyczny wskaźnik sytuacji przyszłej (SSP) wskazuje, że przedsiębiorstwa oczekują stabilizacji koniunktury w III kw. 2025 r. na poziomie nieznacznie poniżej neutralnego, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 17.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Rząd prognozuje wzrost PKB o 3,4% w br., 3,5% w 2026, 3% w 2027 w wieloletnich założeniach
W przyjętej przez Radę Ministrów aktualizacji "Wieloletnich założeń makroekonomicznych na lata 2025-2029" założono wzrost PKB na poziomie 3,4% w 2025 r., 3,5% w 2026 r., 3% w 2027 r., 2,9% w 2028 r. i 2,8% w 2029 r., podało Ministerstwo Finansów.