PKO BP: Otoczenie globalne może dać impuls do obniżek stóp proc. w listopadzie
Warszawa, 09.02.2024 (ISBnews) - Otoczenie globalne może dać impuls Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) do "nieznacznych dostosowań" w listopadzie, jak również nie jest wykluczone luzowanie polityki pieniężnej w marcu/kwietniu, prognozują analitycy PKO Banku Polskim.
"Wczorajszą konferencję należałoby interpretować jako wyraźną zapowiedź, że w tym roku, a zwłaszcza w najbliższych miesiącach, RPP nie zmieni stóp procentowych. W naszej ocenie, scenariusz nieznacznych dostosowań w polityce pieniężnej w tym roku nadal nie jest jednak zupełnie przekreślony. Co do zakładanej przez nas dotychczas obniżki stóp w marcu/kwietniu, wciąż mamy w pamięci zaskakujący ruch RPP z września ubiegłego roku, a jednocześnie oczekujemy głębszego niż konsensus spadku inflacji w tym okresie. Co do ruchu w listopadzie, to podtrzymujemy, że impulsem do niego może się stać otoczenie globalne" - czytamy w komentarzu do wczorajszej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) decyzji RPP.
Wczoraj prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński ocenił, że nie widać perspektyw, żeby w Radzie powstała większość za obniżką stóp procentowych do końca tego roku, jeśli wszystkie dane będą się tak rozwijać, jak przewiduje bank centralny. Prezes NBP wskazał, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) i Europejski Bank Centralny (EBC) prawdopodobnie rozpoczną w tym roku obniżanie stóp procentowych, co RPP uwzględnia w swoich analizach, a Radę bardziej interesuje działanie EBC niż Fed.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 26.11.2024Informacje z gospodarki
PIE: Popyt na dobra trwałe ograniczony, konsumpcja prywatna powoli odbudowuje się
Konsumpcja prywatna powoli odbudowuje się, ale gospodarstwa domowe wciąż ograniczają ją na rzecz odbudowy oszczędności i dominuje popyt na usługi, ocenił Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
- 26.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw niefinansowych spadły o 7,5% w I-IX 2024 r.
Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw niefinansowych wyniosły 138,6 mld zł w styczniu-wrześniu 2024 r. i spadły o 7,5% r/r (w cenach stałych), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując dane dotyczące firm zatrudniających 50+ osób.
- 26.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Wynik netto przedsiębiorstw niefinansowych spadł o 28,6% r/r w I-IX 2024 r.
Wynik finansowy netto przedsiębiorstw niefinansowych wyniósł 132 mld zł w okresie styczeń-wrzesień br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) i był niższy o 28,6% r/r, prezentując dane dotyczące firm zatrudniających 50+ osób. Przychody ogółem były niższe o 3,5% r/r, a koszty ich uzyskania spadły o 2,1%.
- 26.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) wzrosła o 1,3% r/r w październiku; konsensus: +0,7%
Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 1,3% r/r w październiku 2024 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 7,8%.
- 26.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Udział e-handlu w sprzedaży detalicznej wzrósł r/r do 9,1% w październiku
Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej (ceny bieżące) wzrósł do 9,1% w październiku br. z 9% przed rokiem, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Wartość sprzedaży przez internet wzrosła o 2,5% r/r.