PKO BP: RPP obniży stopy proc. o 25 pb w XI z ryzykiem ich utrzymania bez zmian
Warszawa, 06.11.2023 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na najbliższym posiedzeniu w tym tygodniu będzie kontynuować obniżki stóp procentowych, tnąc je o 25 pb, lecz istnieje również ryzyko utrzymania stóp bez zmian, oceniają analitycy PKO Banku Polskiego. Według nich, kluczowe dla decyzji RPP będą średnioterminowe perspektywy inflacji, zaprezentowane w listopadowej projekcji NBP i wraz z prawdopodobną zmianą funkcji reakcji Rady (mniejszy nacisk na wzrost PKB) skala i tempo obniżek stóp w 2024-2025 mogą się okazać mniejsze.
"Rada znalazła się w bardzo interesującym punkcie - z nową projekcją dla PKB i inflacji oraz w nowym otoczeniu politycznym z dużą niepewnością co do dalszego kształtu polityki fiskalnej, w tym rozwiązań administracyjnych o znacznym wpływie na ceny. Zakładamy, że nastąpi kolejna, ostrożna obniżka stóp o 25pb, z ryzykiem przesuniętym w stronę utrzymania stóp bez zmian" - czytamy w dzienniku ekonomicznym banku.
Zdaniem ekonomistów, czynnikiem przemawiającym za dalszą obniżką stóp procentowych jest głębszy niż oczekiwano spadek inflacji w październiku (do 6,5% r/r) i zarysowany scenariusz przez prezesa NBP, że spadkowi inflacji będą towarzyszyć obniżki stóp.
"Kluczowe dla ścieżki inflacji CPI w 2024-2025 będą założenia dotyczące stawki VAT na żywność (w naszym scenariuszu bazowym zakładamy przedłużenie jej obniżonego poziomu na cały 2024, ale jednocześnie przyjmujemy, że projekcja NBP będzie opierać się na powrocie wyższej stawki VAT), a także cen energii elektrycznej i gazu" - podkreślono w raporcie.
Analitycy PKO BP wskazują na "ryzyka związane z możliwością zmiany funkcji reakcji RPP w kolejnych miesiącach, która może zmniejszyć nacisk na wzrost gospodarczy przy zwiększeniu determinacji w walce z inflacją".
"Nie spodziewamy się jednak, aby nawet w takim scenariuszu zmienił się kierunek polityki pieniężnej. Powrót do podwyżek stóp nie wydaje nam się uzasadniony i możliwy, ale skala i tempo obniżek stóp w 2024-2025 mogą się okazać mniejsze" - czytamy dalej.
RPP obniżyła w październiku stopy procentowe o 25 pb - w przypadku głównej stopy referencyjnej: do 5,75%, zgodnie z konsensusem oczekiwań rynkowych. We wrześniu zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp - o 75 pkt proc. do 6% w przypadku stopy referencyjnej.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 25.11.2024Banki
ZBP: Banki zawarły ok. 107 tys. ugód pozasądowych z frankowiczami i 10 tys. ugód sądowych
Banki zawarły do końca września ok. 107 tys. ugód pozasądowych z posiadaczami kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, poinformował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek. Ponadto zawarto ok. 10 tys. ugód sądowych, a liczba takich ugód wynosi obecnie ok. 1 tys. miesięcznie.
- 25.11.2024Banki
Prezes ZBP: Po konsultacjach wiemy, jaka wersja WIRF zastąpi WIBOR, decyzja przed świętami
Po drugiej turze konsultacji wszystkich interesariuszy zainteresowanych reformą wskaźników referencyjnych wiadomo już, która wersja wskaźnika WIRF zastąpi WIBOR, jednak wybór ten zostanie ogłoszony w grudniu, najprawdopodobniej przed świętami Bożego Narodzenia, wynika z wypowiedzi prezesa Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusza Białka.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
Mind&Roses: 46% bankowców oczekuje wzrostu kredytów mieszkaniowych w ciągu 6 miesięcy
Odsetek bankowców spodziewających się wzrostu kredytów mieszkaniowych dla klientów indywidualnych w ciągu 6 miesięcy wzrósł do 46% w listopadzie br. z 40% przed miesiącem, wynika z "Monitora Bankowego", opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses. Odsetek oczekujących wzrostu kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw w tym czasie spadł odpowiednio do 41% z 42%.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
AMRON-SARFiN: Wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła o 21,9% r/r w III kw. 2024 r.
Banki udzieliły 45 897 nowych kredytów mieszkaniowych w II kw. 2024 r., co oznacza wzrost o 12,63% kw/kw i wzrost o 1,02% r/r, wynika z raportu AMRON-SARFiN. Wartość nowo udzielonych kredytów wyniosła 19,32 mld zł, co oznacza wzrost o 1,03% kw/kw i wzrost o 21,92% r/r.
- 21.11.2024BankiAnalizy ekspertów
BOŚ: Stopniowa poprawa produkcji budowlano-montażowej nastąpi w II poł. 2025 r.
Segmentem stabilizującym sektor produkcji budowlano-montażowej jest rynek mieszkaniowy, gdzie sytuacja stopniowo poprawia się wraz z lekkim wzrostem liczby mieszkań w budowie, oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, biorąc pod uwagę dużą zmienność danych z budownictwa, w tym odsezonowanych, nie nastąpi głębszy spadek aktywności w kolejnych miesiącach i od II połowy przyszłego roku sytuacja będzie stopniowo poprawiać się.