PKO BP: RPP obniży stopy proc. o 25 pb w XI z ryzykiem ich utrzymania bez zmian
Warszawa, 06.11.2023 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na najbliższym posiedzeniu w tym tygodniu będzie kontynuować obniżki stóp procentowych, tnąc je o 25 pb, lecz istnieje również ryzyko utrzymania stóp bez zmian, oceniają analitycy PKO Banku Polskiego. Według nich, kluczowe dla decyzji RPP będą średnioterminowe perspektywy inflacji, zaprezentowane w listopadowej projekcji NBP i wraz z prawdopodobną zmianą funkcji reakcji Rady (mniejszy nacisk na wzrost PKB) skala i tempo obniżek stóp w 2024-2025 mogą się okazać mniejsze.
"Rada znalazła się w bardzo interesującym punkcie - z nową projekcją dla PKB i inflacji oraz w nowym otoczeniu politycznym z dużą niepewnością co do dalszego kształtu polityki fiskalnej, w tym rozwiązań administracyjnych o znacznym wpływie na ceny. Zakładamy, że nastąpi kolejna, ostrożna obniżka stóp o 25pb, z ryzykiem przesuniętym w stronę utrzymania stóp bez zmian" - czytamy w dzienniku ekonomicznym banku.
Zdaniem ekonomistów, czynnikiem przemawiającym za dalszą obniżką stóp procentowych jest głębszy niż oczekiwano spadek inflacji w październiku (do 6,5% r/r) i zarysowany scenariusz przez prezesa NBP, że spadkowi inflacji będą towarzyszyć obniżki stóp.
"Kluczowe dla ścieżki inflacji CPI w 2024-2025 będą założenia dotyczące stawki VAT na żywność (w naszym scenariuszu bazowym zakładamy przedłużenie jej obniżonego poziomu na cały 2024, ale jednocześnie przyjmujemy, że projekcja NBP będzie opierać się na powrocie wyższej stawki VAT), a także cen energii elektrycznej i gazu" - podkreślono w raporcie.
Analitycy PKO BP wskazują na "ryzyka związane z możliwością zmiany funkcji reakcji RPP w kolejnych miesiącach, która może zmniejszyć nacisk na wzrost gospodarczy przy zwiększeniu determinacji w walce z inflacją".
"Nie spodziewamy się jednak, aby nawet w takim scenariuszu zmienił się kierunek polityki pieniężnej. Powrót do podwyżek stóp nie wydaje nam się uzasadniony i możliwy, ale skala i tempo obniżek stóp w 2024-2025 mogą się okazać mniejsze" - czytamy dalej.
RPP obniżyła w październiku stopy procentowe o 25 pb - w przypadku głównej stopy referencyjnej: do 5,75%, zgodnie z konsensusem oczekiwań rynkowych. We wrześniu zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp - o 75 pkt proc. do 6% w przypadku stopy referencyjnej.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 07.05.2025Banki
BFG: Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym pogorszył się r/r do 4,15% w III 2025
Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym wyniósł 4,15% w marcu 2025 r. (wobec 4,18% miesiąc wcześniej) w porównaniu do 4,5% rok wcześniej, podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).
- 07.05.2025BankiInformacje z gospodarki
RPP: Obniżka stóp proc. wynika m.in. z niższej bieżącej i prognozowanej inflacji
Niższa bieżąca i prognozowana inflacja, obniżanie się dynamiki płac oraz słabsze dane o koniunkturze, w ocenie Rady uzasadniły dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP, podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.
- 07.05.2025BankiTrendy rynkoweAnalizy ekspertówAnalizy i raporty
Wiosenna obniżka stóp NBP – czy nie przeceniamy jej wpływu?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Kredytobiorcy odczują ratalną ulgę. Czy jednak nie przeceniamy jej skali? Na to pytanie odpowiadają eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawiając obliczenia.
- 07.05.2025BankiInformacje z gospodarki
NBP: Aktywa rezerwowe wzrosły o 10,8% r/r do 213,18 mld euro w kwietniu
Oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły 213,18 mld euro w kwietniu 2025 r., podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 10,8% r/r (i spadek o 2,8% w ujęciu miesięcznym).
- 07.05.2025Banki
ZBP: Zyski banków mogą być nominalnie zbliżone w 2025 r. do poziomu z ub.r.
Związek Banków Polskich (ZBP) oczekuje, że w 2025 r. zyski osiągane przez banki mogą być na poziomie nominalnym zbliżonym do wyników ostatniego roku, podała organizacja. Będą one bardziej wynikiem wzrostu sumy bilansowej banków niż poprawy dochodowości poszczególnych produktów, podkreślono.