PKO BP: RPP pozostawi dziś stopy procentowe bez zmian, pauza przynajmniej do marca
Warszawa, 06.12.2023 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na dzisiejszym posiedzeniu pozostawi stopy procentowe bez zmian, oceniają analitycy PKO Banku Polskiego. Według nich dyskusja o luzowaniu monetarnym może powrócić w marcu przy publikacji projekcji inflacji i PKB oraz w sytuacji, gdy będzie znany kształt polityki fiskalnej.
"W centrum uwagi będzie dziś wynik posiedzenia RPP, choć niewiele wskazuje na to, by parametry polityki pieniężnej miały się zmienić. Tempo dezinflacji spowalnia, popyt konsumpcyjny odbudowuje się, a skłonność członków RPP do obniżek stóp procentowych wyraźnie zmalała. Towarzyszy temu wysoka niepewność regulacyjna dotycząca kształtu polityki fiskalnej. Zakładamy, że Rada pozostawi stopę referencyjną na poziomie 5,75%, kolejne miesiące w polityce pieniężnej będą spokojne, a dyskusja o ewentualnych zmianach stóp może powrócić w marcu, kiedy znane będą, przynajmniej krótkookresowe, perspektywy polityki fiskalnej oraz nowa projekcja NBP dla PKB i inflacji" - czytamy w dzienniku ekonomicznym banku.
S&P Global Ratings w ubiegłym tygodniu oceniła, że RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian do wiosny przyszłego roku, aby uzyskać większą jasność co do wpływu polityki fiskalnej i wzrostu gospodarczego na inflację. Agencja spodziewa się, że inflacja spadnie bliżej celu 2,5% +/- 1 pkt proc. w 2025 r.
W listopadzie RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie po tym, jak w październiku obniżyła je o 25 pb - w przypadku głównej stopy referencyjnej: do 5,75%. We wrześniu zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp - o 75 pkt proc. do 6% w przypadku stopy referencyjnej.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 01.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
BGK: Dezinflacja ulegnie utrwaleniu, RPP obniży stopy o 75-100 pb do końca 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 75-100 pb do końca 2025 r., prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Według nich, ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP będzie wyraźnie niższa niż w poprzedniej, marcowej projekcji, która zakładała, że inflacja powróci do pasma odchyleń dopiero w II poł. 2026 r. i w efekcie zwiększa się przestrzeń do redukcji stóp procentowych
- 30.06.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
NBP: J. Tyrowicz za podwyżką stóp o 200 pb, przeciw obniżce o 50 pb na posiedzeniu RPP w V
Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) - Złożony podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb nie uzyskał większości głosów, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Domański: Inflacja spada, wyniesie ok. 3% r/r w lipcu
Inflacja konsumencka spada i wyniesie ok. 3% r/r w lipcu (wobec 4,1% r/r w czerwcu), ocenia minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że w Polsce mamy realne stopy procentowe "jedne z najwyższych w Europie".
- 30.06.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
PKO BP: Czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją, spadnie poniżej 3% w VII
Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%, podał też GUS.