21.01.2025
Analizy i raportyBanki

PKO BP widzi przestrzeń do 1. obniżki stóp w maju; cięcia po 100 pb w 2025-2026 (aktual.)

W dzisiejszej depeszy uwzględniamy (w tytule) dokonane przez PKO BP na platformie X doprecyzowanie, że oczekiwania co do obniżek stóp opiewają na po 100 pb w 2025 i 2026 r. (i dodajemy akapit z cytatem z platformy X po 3. akapicie w depeszy).

Poniżej zaktualizowana wersja depeszy:

Warszawa, 21.01.2025 (ISBnews) - Sytuacja, w której inflacja minie swój szczyt i pojawi się pewność jej rychłego powrotu do celu, może nastąpić w maju br. i wtedy właśnie pojawi się przestrzeń do pierwszej obniżki stóp procentowych, prognozują ekonomiści PKO Banku Polskiego.

"Biorąc pod uwagę zrealizowaną już skalę spadku inflacji i oczekiwania jego kontynuacji docelowo do poziomu celu inflacyjnego oraz perspektywę 1,5-2 lat utrzymywania się negatywnej luki popytowej, widzimy przestrzeń do spadku stóp nominalnych, który stabilizowałby realne stopy na nieznacznie pozytywnym poziomie (1-2%), oznaczającym neutralną politykę pieniężną. To oznaczałoby spadek nominalnej stopy docelowo do ok. 3,5-4%" - czytamy w raporcie "Rejs w nieznane. Perspektywy gospodarcze na 2025".

"Sądzimy, że obniżki powinny nastąpić w zgodzie ze wskazywanymi wcześniej przez RPP wytycznymi po minięciu inflacyjnego szczytu i przy pewności rychłego powrotu do celu inflacyjnego. W naszej ocenie te warunki będą wypełnione w maju br. i wtedy widzimy przestrzeń do pierwszego ruchu ze strony RPP. Zgadzamy się, że cykl obniżek powinien być ostrożny, stąd optymalne będzie jego równomierne rozłożenie w czasie, co wg nas dawałoby przestrzeń do łącznie obniżek o 100 pb w 2025 i 2026" - czytamy dalej.

Na swoim profilu na platformie X analitycy banku doprecyzowali: "Oczekujemy 100 pb w 2025, 100 pb w 2026".

W scenariuszu alternatywnym realne stopy procentowe będą rosły, a skala restrykcyjności polityki pieniężnej jeszcze się zwiększy, nadmiernie chłodząc gospodarkę, dodali ekonomiści w raporcie.

Oczekują oni, że w I kw. 2025 r. inflacja CPI nieznacznie wzrośnie, a w marcu osiągnie lokalny szczyt, na poziomie ok 5,2% r/r.

"Ten wzrost będzie generowany przede wszystkim przez ceny żywności i nośników energii. W II kw. 2025 inflacja wejdzie w trend spadkowy, jednak początkowo jego skala będzie ograniczona, a przez cały kwartał inflacja będzie przekraczać 4% r/r. W lipcu inflacja spadnie poniżej 4%, wg nas w okolice 3,5% r/r i od tego momentu znajdzie się trwale w szeroko rozumianym celu inflacyjnym" - napisali w raporcie.

Ten scenariusz zakłada, że rząd przedłuży obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną do końca 2025 r., podkreślili.

"W scenariuszu alternatywnym ścieżka inflacji w IV kw. 2025 byłaby tylko nieznacznie wyższa (0,2-0,3 pkt proc.), ponieważ zakładamy, że URE zaktualizowałby (w dół) taryfę" - dodali.

Inflacja bazowa - w ocenie PKO BP - w I poł. 2025 będzie się stabilizować w wąskim przedziale, ok. 3,5-3,9% r/r. Jej silniejszego spadku, w kierunku 3% r/r, bank oczekuje w II poł. 2025 r. m.in. dzięki schłodzeniu presji kosztowej z rynku pracy.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii