15.05.2025
Analizy i raportyBanki

PKO BP: Wzrost PKB wyniesie 3,3% r/r w całym 2025 r.

Wzrost PKB wyniesie 3,3% w całym 2025 r.br., prognozują ekonomiści PKO Banku Polskiego.

"Gospodarka rozwija się zgodnie z pozytywnym scenariuszem, mimo nieznacznego spowolnienia. W I kw. 2025 PKB wzrósł o 3,2% r/r (kons.: 3,1% r/r, PKOe: 2,9% r/r), a po uwzględnieniu efektów sezonowych (m. in. 2 dni roboczych mniej) - o 3,8% r/r (!). W ujęciu q/q PKB wzrósł o solidne 0,7% (sa). Szczegóły poznamy na początku czerwca, jednak już teraz zakładamy, że głównym motorem wzrostu PKB była konsumpcja prywatna, w tym głównie konsumpcja usług. Inwestycje prywatne prawdopodobnie nie miały istotnego wkładu w tempo wzrostu PKB, w przeciwieństwie do rozpoczętych projektów publicznych, które mogły odegrać większą rolę. Wymiana handlowa netto działała hamująco na wzrost. Szacujemy, że w całym roku PKB wzrośnie o 3,3%" - czytamy w komentarzu banku do danych GUS o PKB w I kw. br.

Według ekonomistów banku, wyższy wzrost gospodarczy w I kw. br. niż zakładał konsensus rynkowy (3,1% r/r) może wynikać konsumpcji prywatnej, której mógł sprzyjać zakończony proces odbudowy oszczędności.

"Choć handel towarami zanotował w tym okresie relatywnie niską dynamikę (1,4% r/r), obciążoną negatywnym efektem kalendarzowym, to solidne wzrosty obserwowaliśmy w sektorze usług (7,7% r/r w styczniu, 4,5% r/r w lutym). Konsumpcji sprzyjał realny wzrost wynagrodzeń (3,3% r/r w gospodarce narodowej w I kw. 2025) oraz prawdopodobne zakończenie procesu odbudowy oszczędności, który widoczny był w ubiegłym roku. Przewidujemy, że konsumenci w większym stopniu będą wykorzystywać swój potencjał konsumpcyjny, szczególnie w kontekście obniżek stóp procentowych oraz spadku inflacji. Jednocześnie negatywny wpływ podwyższonej globalnej niepewności na skłonność do dokonywania wydatków pozostanie ograniczony" - czytamy dalej.

Wskazano, że "sytuacja w zakresie inwestycji pozostaje niejednoznaczna - po rewizji dane o PKB za 2024 pokazały słabszy obraz inwestycji niż sądziliśmy".

"Z jednej strony może to działać pozytywnie na tegoroczne wyniki, przez efekt niskiej bazy. Z drugiej, jeśli ta słabość ma charakter strukturalny, może obniżać potencjał do odbicia w tym roku. Produkcja budowlano-montażowa w 1q25 (0,2% r/r) nie przyniosła wyraźnego ożywienia. Umiarkowane plany inwestycyjne firm na ten rok sugerują jednak, że ogólny obraz inwestycji powinien być pozytywny, głównie ze wzrostem głównie w 2h25. Dodatni wpływ powinny mieć inwestycje publiczne, które po spadku w 4q24 mogły skorzystać na przesunięciach w dostawach sprzętu wojskowego oraz rozpoczęciu projektów finansowanych ze środków KPO" - ocenili ekonomiści PKO BP.

Eksport netto prawdopodobnie nadal miał negatywny wpływ na wzrost PKB z powodu silnego importu dóbr inwestycyjnych i zaopatrzeniowych, podano także.

GUS w szybkim szacunku podał dziś, że PKB (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 3,2% r/r w I kw. 2025 r. wobec 3,4% wzrostu r/r w poprzednim kwartale.

Konsensus rynkowy przewidywał 3,1% wzrostu PKB w I kw. br.

W I kwartale 2025 r. realny PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2020) zwiększył się o 0,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,8%.

Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowywania pierwszego regularnego szacunku PKB za I kwartał 2025 r., który zostanie opublikowany w dniu 2 czerwca 2025 r., zaznaczył GUS.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii